Ostrów Mazowiecka. Opłaty za śmieci. Z powodu niezadowolenia mieszkańców będą zmiany

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
sxc.hu
Ostrów Mazowiecka. Opłaty za śmieci uchwalone przed tygodniem będą zmienione. Sesja zwołana zostanie za kilka dni.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta ukazał się „Komunikat: naliczanie opłat za odpady”.

„Drodzy mieszkańcy,
Właśnie zakończyło się spotkanie burmistrza miasta OstrówMazowiecka Jerzego Bauera z członkami Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. W związku z licznymi rozmowami przeprowadzonymi z mieszkańcami miasta i opiniami spływającymi do Urzędu i radnych w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, burmistrz Jerzy Bauer złożył wniosek do przewodniczącego Rady Miasta Roberta Krajewskiego o pilne zwołanie posiedzenia Rady Miasta.
Burmistrz po raz kolejny przeprowadził rozmowę z prezesem Zakładu Gospodarki Komunalnej Pawłem Mieczkowskim, w celu przyspieszenia odbioru odpadów w mieście. Informujemy jednocześnie, że Zakład Gospodarki Komunalnej rozpoczął pracę w trybie dwuzmianowym, co przyspieszy odbiór odpadów. Prosimy państwa o cierpliwość.
Nadmieniamy, że podjęcie uchwały przez Radę Miasta pozwoliło na podpisanie umowy na odbiór odpadów z naszych gospodarstw. Jako termin wprowadzenia zmian uchwała ta wskazywała 1 kwietnia br. Pozwala to samorządowi kontynuować dyskusję i prace nad zmianą metody naliczania opłaty za odbiór odpadów. Zmiana ta będzie tematem obrad planowanej sesji Rady Miasta”.

O co chodzi?

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, 12 lutego, podjęta została uchwała o wyborze metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z terenu nieruchomości zamieszkanych oraz ustalenia stawki tej opłaty. Głosowało za nią 11 radnych, 9 było przeciwnych. Na poprzedniej sesji, 5 lutego, uchwały nie zdołano podjąć.

Druga sesja musiała być szybko zwołana, ponieważ do 7 lutego trzeba było podpisać umowę z ostrowskim ZGK, który w grudniu wygrał kolejny przetarg na odbiór śmieci od mieszkańców w 2020 roku. Z kwotą znacznie wyższą, bo znacznie wyższe – jak w całym kraju – są koszty. Kilkudniowe opóźnienie w uchwaleniu nowych stawek opóźniło podpisanie umowy i powstały zaległości w odbiorze śmieci. ZGK, który także wcześniej tym się zajmował, po 7 lutego nie mógł już tego robić.

Nowa uchwała zakłada, że od 1 kwietnia ostrowianie nie będą – jak do tej pory – płacić za śmieci od osoby (obecnie jest to 13 zł miesięcznie za śmieci segregowane), ale za metr sześc. zużytej wody. Przepisy dopuszczają taki sposób naliczania opłat, choć jest on stosowany rzadko, a w powiecie ostrowskim jest to zupełna nowość, wszystkie gminy naliczają te opłaty na osoby.

W Ostrowi Mazowieckiej uchwalono na sesji Rady Miasta, że od 1 kwietnia będzie to 7 zł 50 gr/m sześc. za śmieci segregowane. Nawet pobieżne przeliczenie pokazuje, że opłata za osobę znacznie wzrośnie. Jeśli zużycie wody wynosi przeciętnie 4 m sześć. miesięcznie na osobę, to opłata za śmieci wyniesie 30 zł za osobę.

List otwarty

Po sesji, na której zmieniono zasady naliczania opłat i podniesiono opłaty, sprawa ta stała się tematem numer 1 wielu rozmów. Znalazła swoje odbicie także w mediach społecznościowych.

Andrzej Morawski – jeden z oponentów burmistrza na FB zasugerował, żeby w mieście doprowadzić do referendum.

Wojciech Macioch na swoim profilu opublikował list otwarty do burmistrza w tej sprawie, w którym zakwestionował sposób naliczania opłat. Jego zdaniem, są podstawy do uchylenia uchwały z powodu istotnych wad.

Z naszych informacji wynika, że sesja Rady Miasta ma być zwołana 24 lutego.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ale w Ostrowi zbiera śmieci własnie spółka komunalna.I jest drożej niż prywatna.

T
Trzeba to uświadamiać

Warunkiem sine qua non zmian na lepsze - są zmiany ustrojowe filarów gospodarki odpadami w Polsce w kierunku implementacji sprawdzonych reguł systemowych z krajów „starej dwunastki” - dlatego uparcie TRZEBA TO UŚWIADAMIAĆ NIEUSTANNIE bo dotyczy comiesięcznych obligatoryjnych opłat polskich rodzin.

Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej.

U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Dlatego mimo tego, że płacimy za odpady już więcej niż bogaci Niemcy – niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm – to nadal wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach. Rozzuchwalone bezczynnością administracji publicznej rodzimi przedsiębiorcy czerpiący zyski z comiesięcznych opłat oraz międzynarodowe korporacje łupiące polskie rodziny - postanowiły więc obecnie przyspieszyć realizację swych planów i pociągnąć Polaków za kieszeń… samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa

Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki?

Czy w ogóle w krajach „starej 12” jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków… Na straży tych zysków stoi olbrzymi i skuteczny lobbing tych którzy chcą aby było tak jak było i jest… O tym, że polski system gospodarki jest zupełnie odmienny od reszty „starej Europy” i nastawiony na kręcenie lodów na comiesięcznych opłatach polskich rodzin – oprócz mnie - od dziesięcioleci uświadamiającego na czym polega polski problem w odpadach - zaczynają to nieśmiało artykułować inni… https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/z-gospodarka-odpadami-dalismy-sie-ograc-jak-dzieci,145544.html

Dodaj ogłoszenie