Ostrów Mazowiecka. II sesja Rady Miasta. Radni czyścili budżet, ocenili także miejską oświatę [ZDJĘCIA]

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Udostępnij:
Zmiany w budżecie były tematem drugiej sesji ostrowskiej Rady Miasta. Radni zebrali się znów tydzień po pierwszej uroczystej sesji

Rada Miasta w Ostrowi Mazowieckiej zebrała się 29 listopada na drugiej po wyborach sesji. Debiutował na niej Daniel Choinka w charakterze zastępcy burmistrza, został powołany na to stanowisko kilka dni wcześniej.

Czyszczenie na koniec roku

Najważniejszym punktem obrad były zmiany w budżecie miasta. Burmistrz Jerzy Bauer powiedział:

To uchwała o charakterze czyszczącym. Przed nami grudzień i wiemy już, że w tym roku z różnych powodów pewnych zadań nie uda nam się wykonać.

Zmiany w budżecie są poważne, bo:

  • dochody zmniejszono o 17,6 mln zł,
  • wydatki zmniejszono o 24,3 mln zł.

Powodem jest to, że nie udało się rozpocząć budowy sieci ciągów pieszych i rowerowych, na co miasto pozyskało 16 mln zł dofinansowania unijnego. Nie udało się też zacząć przebudowy ulic Prusa i Lubiejewskiej, na co miasto pozyskało 2 mln zł z funduszy rządowych. Przetarg rozstrzygnięto na kwotę znacznie przekraczającą kosztorys i miasto nie podejmie się tego zadania. Na razie będzie tylko remont ulicy Prusa na odcinku, gdzie nawierzchnia jest najgorsza.

W związku ze zmianami w budżecie miasto zaciągnie kredyt o 7 mln zł niższy od planowanego.

Krytyczne uwagi

Radni z opozycji zgłaszali krytyczne uwagi do proponowanych zmian.

Radny Stanisław Dylewski nie był zadowolony, że wypadła z budżetu budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Warchalskiego. Burmistrz tłumaczył, że w przyszłym roku miasto wystąpi o środki z funduszy rządowych i najdalej za dwa lata cała ulica Kościuszki „będzie wyglądać rewelacyjnie” (wzdłuż tej ulicy pobiegnie także ścieżka rowerowa).

Radna Jolanta Kwiatkowska niepokoi się o budowę ulicy Wołodyjowskiego, która też spadła z budżetu. Okazuje się, że wciąż trwa tam konflikt o przebieg ulicy i część mieszkańców zaskarżyła decyzję o budowie. W tej sytuacji prawdopodobnie inwestycja zostanie wykonana w dwóch etapach, a najpierw odcinek bezkonfliktowy.

Radny Jerzy Pawluczuk stwierdził, że nie powinno usuwać się z budżetu niewykonanych zadań, bo to zamaże obraz rzeczywistości. Burmistrz wyjaśniał, że takie uchwały czyszczące są standardem w polskich samorządach.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Laska przypomniał, że w czasie ostatniej kampanii wielu mieszkańców zgłaszało potrzebę uporządkowania centrum miasta, na co potrzebne są pieniądze. Dlatego – jego zdaniem - w tej kadencji należy powściągnąć apetyty na budowę ulic osiedlowych.

Za zmianami w budżecie głosowało 12 radnych, 7 był przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Radni przyjęli z uznaniem informację o działalności miejskich szkół i przedszkoli w minionym roku szkolnym.

Po raz pierwszy, zgodnie z nowymi przepisami, na początku obrad rad wszystkich szczebli nie ma już punktu „interpelacje radnych”. Są już tylko interpelacje pisemne. Na końcu obrad jest punkt „wolne wnioski i sprawy różne”, w którym ostrowscy radni zadali burmistrzowie wiele szczegółowych pytań o charakterze interpelacji. Burmistrz nie był więc w stanie od razu odpowiedzieć na większość z nich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie