Ostrołęka. Do 10 kwietnia trwa zbiórka elektrośmieci

red
Należy je dostarczyć do gimnazjum nr 2 (ul. Jaracza). Uczniowie tej szkoły prowadzą akcję proekologiczną, dotyczącą segregacji odpadów, a w szczególności zasad postępowania z elektrośmieciami

Nikt z nas nie wyobraża sobie obecnie życia bez pralki, telefonu komórkowego, telewizora. Kupujemy coraz to nowe produkty o lepszej technologii, piękniejszym wyglądzie a starych się pozbywamy.
Wiele osób ZSEE wyrzuca do śmietnika, bo nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości związków wchodzących w ich skład ani z tego, że jest to czynność karalna. Bez posiadania odpowiedniej wiedzy nie uda się sprostać normom odzysku nałożonym na producentów, importerów czy hurtowników sprzętów elektrycznych i elektronicznych.
Chcielibyśmy, by każdy mieszkaniec naszego miasta myślał o segregacji odpadów i nie wyrzucał na śmietnik zabawek, baterii czy żarówek. W ten sposób przyczyni się do ochrony naszej planety.

To są powody dla których przystąpiliśmy do ogólnopolskiego konkursu ekologicznego organizowanego przez AURAEKO Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY – ODDAJ MNIE W DOBRE RĘCE 2017”.
Oczywiście chcielibyśmy zająć jak najwyższe miejsce, tym bardziej, że nasi poprzednicy zazwyczaj plasowali się wysoko.
Do wykonania mamy szereg zadań, za które otrzymamy określoną ilość punktów. Dotyczą one diagnozy stanu wiedzy mieszkańców Ostrołęki na temat ZSEE. Wykonania plakatów, ogłoszeń, gazetki szkolnej oraz współpracy z instytucjami miejskimi. Będziemy zbierać wiadomości o ilości i sposobach pozyskiwania elektroodpadów w Ostrołęce.

Przeprowadziliśmy ankietę, która dała nam wiedzę o tym czy mieszkańcy Ostrołęki wiedzą, czym są elektrośmieci i jak należy nimi gospodarować.
Pytania ankiety dotyczyły segregacji odpadów, znajomości postępowania z ZSEE, wiedzy o substancjach szkodliwych zawartych w elektrośmieciach i tego, co najczęściej mieszkańcy miasta robią ze zużytym czy niesprawnym sprzętem RTV i AGD. Badaliśmy też, w jaki sposób ostrołęczanie oszczędzają energię.
Z analizy ankiety wynika, że 84% mieszkańców segreguje odpady. Przeważająca ilość dorosłych spotkała się z pojęciem ZSEE, potrafi podać przykłady. Mieszkańcy wiedzą, że w ZSEE znajdują się substancje niebezpieczne, około 23 % potrafią podać przykłady substancji szkodliwych.
Ostrołęczanie znają symbol kosza na przedmiotach. Z naszych badań wynika, że 64% ankietowanych kupując nowy sprzęt zwraca uwagę na oznaczenia literowe i częściej kupuje te, które mają symbol A i plusy.
Baterie, akumulatory i drobne przedmioty i żarówki mieszkańcy wrzucają do pojemników w sklepach osiedlowych. Wielkogabarytowe AGD i RTV najczęściej oddają w momencie kupna nowego sprzętu, lub znają telefon do odbiorcy elektrośmieci. Coraz więcej osób zna miejsca zbiórek ZSEE, jednak stanowią oni tylko 38% badanych.
80% ankietowanych twierdzi, że oszczędza energię.

Jak ostrołęczanie oszczędzają energię?

Najczęstsze odpowiedzi to: gaszenie światła przy opuszczaniu pokoju, wyłączanie telewizora na noc, kupowanie energooszczędnych żarówek i sprzętu AGD(A+++), nieliczne osoby napisały o wyjmowaniu z gniazdka ładowarek, wyłączania listwy.
Ze względu na to, że uczniowie naszej szkoły biorą udział w tym konkursie od 2009 roku, mamy możliwość porównania wyników ankiety. Możemy stwierdzić, że coraz więcej osób segreguje odpady, głównie metale, plastik, szkło, papier. Rośnie ilość osób oddających elektroodpady w wyznaczone miejsca, jednak znaczna cześć(30%) wyrzuca je do śmietnika.

Mamy satysfakcję z tego, że dzięki naszym działaniom poziom wiedzy o gospodarowaniu elektroodpadami zwiększy się. Nasza praca spotyka się z poparciem mieszkańców, instytucji i mediów. Zakład ENERGA Elektrownie Ostrołęka S.A. za pośrednictwem radiowęzła umożliwił nam zaproszenie pracowników firmy do wsparcia zbiórki ZSEE. W elektrowni wydrukowano nam plakaty, które OCK od wielu lat bezpłatnie rozwiesza na słupach ogłoszeniowych. Wspierają nas też media: Radio OKO, portale internetowe i Tygodnik Ostrołęcki i telewizja kablowa ESPRIT. Za wszelką pomoc jesteśmy bardzo wdzięczni. Nadal prosimy mieszkańców, firmy o dalsze aktywne wsparcie naszego konkursu i dostarczenie do nas małych i dużych ilości ZSEE. Oczywiście firmy dostaną odpowiednie dokumenty potwierdzające odbiór ZSEE. Za co serdecznie dziękujemy.
Zespół z Gimnazjum nr 2 im. Danuty Siedzikówny „Inki” „Naładowani na życie” w składzie: Paulina Ciszkowska, Maksym Kulikowski, Julia Musiał, Patryk Prusiński, Kacper Wilczewski i opiekun Ewa Martynowicz.

Sprzęt elektryczny można zostawić w szatni szkolnej. W przypadku pytań i wątpliwości prosimy dzwonić do szkoły pod numer 29- 766-54-93. Za elektrośmieci uważa się: pralki, lodówki, telewizory, żelazka, suszarki, prostownice i lokówki do włosów, wiertarki, szlifierki, sprzęt gospodarstwa domowego, komputery, baterie, akumulatory, itp.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie