MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orlen publikuje wyniki. „Koncern utrzymał wskaźniki finansowe na bezpiecznym poziomie". Po trzech kwartałach zysk netto to ponad 17 mld zł

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
– Tylko w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku przeznaczyliśmy na inwestycje ponad 20 mld zł – skomentował Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.
– Tylko w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku przeznaczyliśmy na inwestycje ponad 20 mld zł – skomentował Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN. Sylwia Dabrowa/ Polska Press
Orlen opublikował skonsolidowane wyniki finansowe za trzeci kwartał 2023 roku. Zysk netto wyniósł 3,5 mld zł. Natomiast narastający zysk netto po dziewięciu miesiącach br. przekroczył 17 mld zł. – Wyniki, które osiągnęliśmy w trzech kwartałach tego roku, są zgodne z perspektywą wzrostu wyniku założoną w strategii i pokazują, że właściwie określiliśmy i realizujemy przyjęte kierunki rozwoju – skomentował Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

Spis treści

Orlen publikuje wyniki finansowe za 3 kwartał 2023 roku

Jak przekazano w komunikacie, Grupa ORLEN zakończyła trzeci kwartał 2023 roku z zyskiem operacyjnym EBITDA wg LIFO na poziomie 8,2 mld zł i zyskiem netto w wysokości 3,5 mld zł. – To oznacza, że narastająco po dziewięciu miesiącach br. zysk operacyjny koncernu wyniósł 34 mld zł, a zysk netto osiągnął ponad 17 mld zł – podkreślono. Przychody Orlenu ze sprzedaży sięgnęły 75,4 mld zł, a koszt własny sprzedaży wyniósł prawie 63,6 mld zł.

– Wyniki, które osiągnęliśmy w trzech kwartałach tego roku, są zgodne z perspektywą wzrostu wyniku założoną w strategii i pokazują, że właściwie określiliśmy i realizujemy przyjęte kierunki rozwoju. Podjęliśmy decyzję o wejściu na nowe rynki i to przynosi wymierne efekty – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, cytowany w komunikacie. – Dzięki przeprowadzonym fuzjom zanotowaliśmy bardzo duży wzrost wolumenów sprzedaży detalicznej, przede wszystkim w Czechach, z których zaopatrujemy w paliwo nasze nowe stacje na Węgrzech i Słowacji – dodał.

Rekordowa kwota na inwestycje

Jednocześnie podkreślił, że „tylko w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku przeznaczono na inwestycje ponad 20 miliardów złotych". – To rekordowa kwota, która do końca czwartego kwartału jeszcze znacząco się zwiększy. Inwestujemy, bo to umacnia naszą globalną pozycję i atrakcyjność w budowaniu partnerstw biznesowych, zwłaszcza w obszarach energetyki i wydobycia. A to z kolei wzmacnia wartość koncernu dla Akcjonariuszy – tłumaczył.

Po trzech kwartałach wydatki inwestycyjne grupy Orlen sięgają 20,4 mld zł, a plan na cały rok zakłada CAPEX w wysokości 36,2 mld zł. – Przeznaczając miliardy złotych na inwestycje, koncern obniżył jednocześnie w trzecim kwartale br. zadłużenie o (-) 6,1 mld zł (r/r), a stosunek długu netto do wyniku operacyjnego EBITDA kształtował się na poziomie (-) 0,08x – podano i podkreślono, że „w efekcie skutecznie zrealizowanych połączeń z Grupą LOTOS i PGNiG oraz mocnych fundamentów finansowych ORLEN utrzymał najwyższe w historii oceny ratingowe – A3 przyznaną przez Agencję Moody’s Investors Service i „BBB+” przyznaną przez Agencję Fitch Ratings".

Zwiększenie sieci detalicznej

Jak poinformował ORLEN, sieć detaliczna Grupy zwiększyła się o 255 stacji (r/r) do 3153, głównie w Polsce, na Węgrzech i Słowacji, w efekcie realizacji środków zaradczych w ramach przejęcia Grupy LOTOS, dodatkowo na Słowacji w wyniku uruchomienia i rebrandingu samoobsługowych stacji przejętych od lokalnej sieci oraz w Niemczech w efekcie uruchomienia stacji samoobsługowych przejętych od OMV. Koncern uzyskał także zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie 266 stacji w Austrii i obecnie finalizuje tę transakcję.

O 273 wzrosła także (r/r) liczba punktów sprzedaży pozapaliwowej, których jest już 2596, w tym 1912 w Polsce. ORLEN dynamicznie rozwija również sieć stacji tankowania paliw alternatywnych. Obecnie do dyspozycji klientów jest już 701 tego typu stacji, w tym: 532 w Polsce. Koncern inwestuje także w segment usług kurierskich, w wyniku czego „ORLEN paczkę” można już nadać i odebrać w ponad 9,6 tys. punktów w całej Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Orlen publikuje wyniki. „Koncern utrzymał wskaźniki finansowe na bezpiecznym poziomie". Po trzech kwartałach zysk netto to ponad 17 mld zł - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki