Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni tańczyli i śpiewali w zespołach ludowych - spotkanie po latach w Broku

archiwum
W spotkaniu w Broku wzięli udział członkowie zespołów ludowych
W spotkaniu w Broku wzięli udział członkowie zespołów ludowych archiwum
Spotkanie w Broku odbyło się pod hasłem "Dawnych wspomnień czar". Wzięli w nim udział członkowie zespołów ludowych "Puszcza Biała" oraz "Jarzębina" działających w gminie Brok. Wielu nie widziało się od kilkunastu lat

Goście ze wzruszeniem oglądali przygotowaną na tę okazję wystawę z archiwalnymi zdjęciami oraz strojami ludowymi (część znajduje się w bibliotece, pozostałe udostępniły osoby prywatne).

Historia zespołu "Puszcza Biała" sięga 1983 roku. Kierownikiem był Andrzej Domasik - ówczesny dyrektor MGDK. Zespół w 1985 roku zdobył pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności na ogólnopolskim przeglądzie przyśpiewki i piosenki ludowej w Przedborzu. Dwa lata później na tym przeglądzie nagrodę publiczności zdobył kabaret "Osa" , który potem wszedł w skład zespołu "Puszcza Biała".

Ten zespół już nie istnieje. Działa natomiast zespół seniora "Jarzębina", powstały w 1986 roku z inicjatywy Jana Kołłątaja. Obecnie występują w nim 22 osoby, kierownikiem jest Halina Szmajda, a kierownikiem muzycznym Adam Krześniak. Zespół spotyka się co tydzień w bibliotece. Najstarszymi członkami (i współzałożycielami) zespołu są: Aleksandra Zabłocka, Antonina Sosnowska i Celina Małkińska. Zespół zdobywał nagrody na przeglądach i konkursach. Na 25-lecie burmistrz ufundował instrument klawiszowy dla "Jarzębiny". Obiecał też, że zespół będzie mógł już wkrótce spotykać się w lepszych warunkach, bo w tym roku ma być przeprowadzony remont budynku dawnego domu kultury.

Część oficjalna spotkania przeplatana była filmami z występów zespołów. Potem wystąpił zespół ""Jarzębina" w repertuarze znanym widowni.

- Spotkanie było okazją do wspomnień, żartów i odnowienia starych znajomości - mówi Elżbieta Kaczyńska, dyrektorska biblioteki i organizatorka spotkania. - Członkowie obu zespołów od samego początku mieli na sercu promocję naszej gminy i regionu poprzez kultywowanie folkloru polskiej muzyki ludowej i biesiadnej. Warto było dla nich zorganizować taką uroczystość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki