MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne zainteresowanie dofinansowaniem do żłobka. Kto może otrzymać dodatkowe 400 zł?

OPRAC.: MB
Dofinansowaniem objęte są dzieci uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub objęte opieką dziennego opiekuna.
Dofinansowaniem objęte są dzieci uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub objęte opieką dziennego opiekuna. Tomasz Czachorowski/ Polska Press
Od piątku, 1 kwietnia będzie można składać wnioski o dofinansowanie do żłobka. Dofinansowaniem objęte są dzieci uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub objęte opieką dziennego opiekuna. – Już prawie 70 proc. rodziców, którzy są uprawnienie do tego żeby dostać dofinansowanie do żłobka wysłało wniosek – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym roku przewidywana liczba dzieci objętych wsparciem ma wynieść, co najmniej 110 tys. dzieci.

Dofinansowanie do żłobka

– Właśnie z myślą o rodzicach najmłodszych dzieci uruchomiliśmy 1 stycznia br. rodzinny kapitał opiekuńczy, a już 1 kwietnia wejdzie w życie nowe rozwiązanie dla tych, których dzieci nie spełniły np. kryterium wieku albo są pierwsze czy jedyne w rodzinie, i nie kwalifikują się do kapitału – przypomina minister rodziny Marlena Maląg. – To dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – dodała.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Jak wyjaśniono na stronach rządowych, dofinansowaniem objęte są dzieci uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub objęte opieką dziennego opiekuna. Jednocześnie dodano, że nawet jeśli dziecko ma mniej niż 3 lata, ale uczęszcza do przedszkola, to dofinansowanie nie zostanie przyznane.

– Żeby placówka opieki spełniała kryteria kwalifikujące ją jako instytucję opieki w rozumieniu ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, musi być wpisana do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, a dzienny opiekun do wykazu dziennych opiekunów – czytamy.

Na czym polega dofinansowanie? Na co można przeznaczyć dodatkowe 400 zł?

Dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna to kolejny instrument wsparcia rodzin. Wniosek o dofinansowanie będzie składać rodzic do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Wniosek będzie można składać od 1 kwietnia 2022 r. Dofinansowanie będzie przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub rachunek bankowy dziennego opiekuna prowadzącego działalność na własny rachunek z przeznaczeniem na obniżenie opłaty rodzica za pobyt dziecka – wyjasniono.

Jakie dane są wymagane?

  • imię i nazwisko (rodziców i dziecka),
  • numer PESEL lub gdy nie nadano numeru PESEL, seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (rodziców i dziecka),
  • data urodzenia (rodziców i dziecka),
  • numer telefonu i adres poczty e-mail obydwojga rodziców,
  • data rozpoczęcia uczęszczania – data faktycznego objęcia dziecka opieką (data rozpoczęcia świadczenia usługi opiekuńczej),
  • data zakończenia uczęszczania – data faktycznego zakończenia przez dziecko uczęszczania do instytucji opieki,
  • wysokość opłaty za pobyt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogromne zainteresowanie dofinansowaniem do żłobka. Kto może otrzymać dodatkowe 400 zł? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki