Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpust na Narodzenie Marii Panny

Fot. A. Białobrzewska
Co roku odpust Narodzenia NMP gromadzi tysiące wiernych
Co roku odpust Narodzenia NMP gromadzi tysiące wiernych Fot. A. Białobrzewska

Co roku, we wrześniu, wierni przynoszą swoje prośby przed cudowny obraz w Wąsewie

Ponad pięć tysięcy wiernych wzięło udział w dorocznym odpuście Narodzenia Najświętszej Marii Panny w kościele w Wąsewie.

Oprócz wiernych z miejscowej i okolicznych parafii, 8 września, przed cudowny obraz Matki Bożej Wąsewskiej przybyli również licznie pielgrzymi - m.in. z Ostrowi Mazowieckiej, Pisk, Myszyńca, Ostrołęki, Długosiodła, Goworowa. Uroczystą sumę odprawił biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski.

Po mszy, zakończonej procesją, ksiądz proboszcz Stanisław Sobotka zaprosił gości na poczęstunek do pobliskiej szkoły. Na odpust do Wąsewa przyjechał także starosta ostrowski Zbigniew Kamiński i radna mazowiecka Danuta Janusz. Byli też wójt Wąsewa Rafał Kowalczyk z żoną oraz samorządowcy i księża z okolicznych parafii.

Do Sanktuarium Matki Boskiej w Wąsewie, znanego z cudownego obrazu, co roku pielgrzymują wierni. Zanoszą przed wizerunek Marki Bożej swoje prośby i modlitwy.

- W Wąsewie jestem co roku - powiedziała nam Ewa Tylnowska, która przyszła z pielgrzymką z Ostrołęki. - Zawsze jesteśmy tu ciepło i sympatycznie przyjmowani. Organizatorzy dbają o każdy szczegół. W tym roku na pielgrzymkę namówiłam swojego nastoletniego syna, któremu tak się spodobała, że umawia się z kolegami już na przyszły rok. n (ab)

Dzieje kultu

Dzieje kultu Matki Boskiej Wąsewskiej ściśle wiążą się z miejscowością, od której cudowny obraz przybrał swoją nazwę. Nie jest znana dokładna data utworzenia parafii, położonej ok. 20 km na północny zachód od Ostrowi Mazowieckiej. Pierwszy zachowany opis wizytacyjny w parafii sięga 1609 roku. Drugi, pochodzi z 1711 roku i w nim już znajdujemy zapis, iż Wąsewo posiada obraz Najświętszej Maryi Panny w głównym ołtarzu. Już wtedy, jak wynika z tegoż zapisu, obraz cieszył się publiczną czcią i uznawany był za cudowny. Nie znamy jednak daty jego sprowadzenia do miejscowej parafii. Kult musiał jednak już być żywy pod koniec XVII wieku, o czym świadczą wota.

Parafia pw. Narodzenia NMP została erygowana w 1450 r. w czasie pasterskiej posługi biskupa płockiego Pawła Giżyckiego. W historii parafii istniało kilka kościołów drewnianych. Obecny kościół murowany w stylu neogotyckim pw. Narodzenia NMP został zbudowany w latach 1912-1922 staraniem ks. prob. Bolesława Włostowskiego i przez niego pobłogosławiony w 1919 roku. Podczas wojny w 1944 r. kościół został w połowie zniszczony. Odbudowano go staraniem proboszczów: ks. Zygmunta Skarżyńskiego i ks. Kazimierza Szepietowskiego. W latach 1979-1985 staraniem ks. prob. Stanisława Kossakowskiego odbudowano wieże kościoła. Staraniem ks. prob. Stanisława Sobotki kościół został przygotowany do konsekracji, której dokonał 8 września 1999 roku biskup łomżyński Stanisław Stefanek.

Odpusty. Prócz niezliczonych wot i ozdób z drogich kamieni największym wyrazem czci dla Matki Bożej są przybywające do Wąsewa rzesze ludzi. Wierni przybywają najliczniej w czasie odpustów. W 1977 roku wymieniono trzy, jako zatwierdzone przez biskupa: Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki), Nawiedzenia NMP i Przemienienie Pańskie. Wkrótce doszedł odpust Narodzenia NMP.

Cuda. W 1903 r. pewna kobieta prosiła w Wąsewie o Mszę św. w intencji dziecka. Upadło ono nieszczęśliwie, powstał garb i musiało na stałe pozostać w łóżku. Nazajutrz po powrocie do domu, garb zniknął, dziecko wstało i odtąd było zdrowe. W 1971 r. w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przybyła do proboszcza matka z kilkuletnim dzieckiem chorym na padaczkę. Leczenie nie przynosiło efektów. Poprosiła o odprawienie Mszy św. dziękczynnej. Matka ofiarowała swoje dziecko Matce Boskiej Wąsewskiej. Po spowiedzi i komunii św. wróciła do domu i od tego czasu u dziecka nie pojawiły się objawy choroby.

Koronacja. Od lat pragnieniem duszpasterzy i wiernych parafii Wąsewo była koronacja papieskimi koronami obrazu Matki Bożej Wąsewskiej. Kult wizerunku trwa bowiem w świątyni parafialnej nieprzerwanie od XVII wieku. Pragnienie to spełniło się m.in. dzięki nieustającym staraniom obecnego proboszcza ks. Stanisława Sobotki 8 września 2000 r. Korony poświęcił w 1999 r. w Ełku, podczas pielgrzymki do Ojczyzny Papież Jan Paweł II. Wąsewo wypełniło się w dniu koronacji tysiącami pielgrzymów. Drogocennymi koronami obraz ozdobił ksiądz prymas Józef Glemp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki