Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddadzą hołd poległym powstańcom. W kwietniu zobaczymy rekonstrukcję potyczki pod Feliksowem

MU
Rekonstrukcję przygotowuje Starostwo Powiatowe i Lasy Państwowe
Oddadzą hołd poległym powstańcom. W kwietniu zobaczymy rekonstrukcję potyczki pod Feliksowem
MU

(fot. MU)

Inscenizacja jest jednym z zaplanowanych na ten rok wydarzeń w powiecie ostrowskim związanych z obchodami Roku Powstania Styczniowego. We wtorek, 12 marca w budynku starostwa odbyło się spotkanie osób i instytucji zaangażowanych w przygotowanie zaplanowanej na kwiecień rekonstrukcji. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele Lasów Państwowych, starostwa, burmistrz gminy Brok, przedstawiciele duchowieństwa i Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostrowskiej oraz część aktorów, którzy wystąpią w inscenizacji.

Potyczka pod Feliksowem miała miejsce 14 marca 1863 roku, a rekonstrukcja odbędzie się 27 kwietnia w okolicach Kaczkowa Starego w gminie Brok. Rozpocznie się od zajęć szkolnych w Zakładzie Praktyk Leśnych Feliksowo oraz przyjazdu emisariusza Rządu Narodowego Feliksa Młodzianowskiego Po modlitwie i złożeniu przysięgi, powstańcy wyruszą na miejsce walki z kozakami.

W inscenizacji weźmie udział blisko dziewięćdziesiąt osób: uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi, leśnicy, jeźdźcy na koniach, żołnierze Wojska Polskiego z Jednostki Wojskowej w Komorowie oraz harcerze i księża.

Wydarzenie będzie zabezpieczone przez policję i straż pożarną. Na miejscu będzie też pomoc medyczna i pomoc weterynaryjna (dla biorących udział w inscenizacji koni).

Po inscenizacji odbędą się uroczystości przy Pomniku Powstańca i sadzenie klonów, z których powstanie Aleja Powstańców Styczniowych. Na koniec zostanie odsłonięty pamiątkowy kamień.
Rekonstrukcji będą towarzyszyć też inne wydarzenia.

Z inicjatywą włączenia się Lasów Państwowych w przygotowanie inscenizacji, wyszedł ostrowski nadleśniczy Piotr Uścian-Szaciłowski, a organizacja zgodziła się, bo powstanie styczniowe jest jej bliskie. Konrad Grzybowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, podkreślił podczas spotkania, że las był zawsze miejscem, gdzie odbywały się zrywy powstańcze. W zrywach tych ginęli również leśnicy: pod Feliksowem oddało życie kilku adeptów szkoły leśnej.

Na koniec spotkania Konrad Grzybowski i Zbigniew Kamiński podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy Lasami Państwowymi a powiatem ostrowskim.

Przy mikrofonie Konrad Grzybowski
Przy mikrofonie Konrad Grzybowski MU

Przy mikrofonie Konrad Grzybowski
(fot. MU)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki