Od dziś elastycznie. Firma oszczędza, a pracownik ma więcej czasu dla rodziny

Rozmawiała Agnieszka Domka-Rybka
Anna Słomowicz: - Elastyczni pracownicy mają większą swobodę i wolność w dysponowaniu własnym czasem.
Anna Słomowicz: - Elastyczni pracownicy mają większą swobodę i wolność w dysponowaniu własnym czasem. Nadesłane
Udostępnij:
Od 23 sierpnia można pracować elastycznie - rozmawiamy o tym z ekspertką.

Naszą ekspertką jest AnnaSłomowicz z serwisu AkademiaZatrudnienia.pl

- W jakich przypadkach przepisy o elastycznej pracy najlepiej sprawdzą się, a w jakich na pewno nie?
- Sprawdzą się znakomicie choćby w przypadku osób, które posiadają określone, cenne dla firmy kompetencje. Czyli, wszędzie tam, gdzie liczy się efekt, a nie czas poświęcony na wykonanie zadania. Jest to układ korzystny dla obu stron. Szef może korzystać ze wsparcia i wysokich kwalifikacji zatrudnionego w zależności od potrzeb, zmniejszając tym samym koszty prowadzenia działalności.

Druga strona ma zaś dużo swobody i wolności w podejmowaniu decyzji i organizowaniu dnia. To natomiast, zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, jedna z największych korzyści wymienianych przez osoby pracujące na elastycznych zasadach.

Umów elastycznych nie wolno zaś stosować w sytuacji, gdy są znamiona umowy o pracę, czyli zadanie jest wykonywane pod kierownictwem, w miejscu i godzinach wskazanych przez szefa.

Jeżeli takie zatrudnienie jest stosowane za obustronnym porozumieniem i zgodnie z prawem, to dobre rozwiązanie dla firmy i pracownika.

- Pracodawcy je popierają, a dlaczego do elastyczności nie da się przekonać związkowców?
- Niestety, związki zawodowe nie wykazują empatii względem pracodawców, na których sytuacja gospodarcza coraz częściej wymusza cięcie kosztów w celu przetrwania trudnego okresu. Pamiętajmy, że nikt nie zagwarantuje im zleceń, terminowych płatności czy niezmienności przepisów. Tymczasem od nich wymaga się bardzo wiele, nie zważając na zmiany, jakie zaszły w otoczeniu gospodarczym.

Związki zawodowe mają określone cele. Jednak chronią tylko pracowników. Tymczasem, jeżeli nie będziemy wspierać przedsiębiorców, a tylko stawiać im ograniczenia, skurczy się liczba etatów.

 

- Według nowego prawa, pracownik elastyczny przyjdzie do firmy na przykład na 10 - 12 godzin.zamian otrzyma dni wolne lub będzie mógł pracować krócej w przyszłości, ale wtedy też mniej zarobi.
- W obecnej sytuacji gospodarczej jest to konieczne rozwiązanie. Dzięki temu uda się zaoszczędzić wiele miejsc pracy. Firma lepiej dostosuje czas do potrzeb, w tym do otrzymywanych zamówień.

W przypadku okresowego spowolnienia, nie będzie zmuszona do redukowania personelu.

Pracownicy też mogą być zadowoleni, bo otrzymają więcej dni wolnych od pracy, które można spędzić z rodziną, nadrobić zaległości remontowe czy poświęcić na samorozwój.

 

- Co jest największą zaletą elastycznego zatrudnienia w pani firmie?
- To na pewno możliwość dobierania personelu do aktualnych potrzeb oraz zatrudnienia wysokiej klasy specjalistów, nie ponosząc wydatków związanych z kosztami pracy. To też niższe opłaty związane z utrzymaniem stanowiska służbowego.

Pracownicy zaś mają większą swobodę i wolność w dysponowaniu własnym czasem. Mogą między innymi uczestniczyć w ważnych wydarzeniach rodzinnych, łatwiej korzystać z opieki medycznej i załatwiać formalności urzędowe.

(W tekście obok przypominamy na czym dokładnie polega elastyczny czas pracy: "Elastyczny czas pracy. Firmy: - Nareszcie! Związkowcy: - Rachunki trzeba płacić nawet, gdy pracy jest mniej")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od dziś elastycznie. Firma oszczędza, a pracownik ma więcej czasu dla rodziny - Gazeta Pomorska

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
 aby żyło się lepiej starym betonom z PZPR : pokazują nam ile dla nich znaczymy , liczy się prywata a nie jej siła napędowa pracownik ,  ludzie pracujmy za darmo najlepiej do śmierci bo jest KRYZYS wiecie i jeszcze będzie a tak naprawde to nie skończy się nigdy   trzeba  więc ratować naszych gospodarnych włodarzy  żeby mieli na garnitury za 10 000 i krzesełka na wytworne dupki za 300 000 , 6 milionów na koncerty  i wydawali nasze podatki na swoje potrzeby :) niech sprzedadzą więcej ziemi i wybudują więcej marketów i banków galerri a przemysł a co to w ogóle jest czegoś takiego w Polsce już nie ma
k
kazik
nasz przemysł przeniusł się do chin
 
f
fajny
az boje sie pojsc do pracy w poniedzialek bo juz dzis w piatek na wieczor kierownik dzwonil do mie zeby pojsc w sobote na druga zmiane do pracy a przeciez wesele jutro mam smieszni sa wszystko pod siebie  debile robia tera sie zacznie.......
h
humanrobot
"Anna Słomowicz: - Elastyczni pracownicy mają większą swobodę i wolność w dysponowaniu własnym czasem."
 
Niby w jaki sposób???
Godziny pracy będą uzależnione od woli pracodawcy i jego potrzeb, pracownik nie ma tu nic do gadania.
Cały ten artykulik mija się z rzeczywistością.
Kpina z pracownika!!!
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie