Janek Wasiak
Jan-Krzysztof Duda ogrywa rywali z usmiechem na ustach
Jan-Krzysztof Duda ogrywa rywali z usmiechem na ustach Wojciech Matusik
Broniący tytułu sprzed dwóch lat Jan-Krzysztof Duda, jako jedyny z reprezentantów Polski odniósł w Baku zwycięstwo w środowych pierwszych partiach drugiej rundy Pucharu Świata w szachach. Pięcioro Biało-Czerwonych uzyskało remisy, a przegrali Igor Janik, Oliwia Kiołbasa i Michalina Rudzińska.

Rekordowa reprezentacja Polski

Polska na tych zawodach reprezentowana jest przez rekordową liczbę zawodników: Jan-Krzysztof Duda (zwycięzca Pucharu Świata2021), Radosław Wojtaszek (nominacja Polskiego Związku Szachowego – miejsce olimpijskie), Mateusz Bartel (lista rezerwowa ME wobec rezygnacji z udziału zawodników z Armenii), Kacper Piorun (ME 2021), Szymon Gumularz, Igor Janik, Grzegorz Nasuta(Wszyscy ME 2023), Monika Soćko, Oliwia Kiołbasa (IMEK 2021), Klaudia Kulon, Karina Cyfka (IMEK 2023), Michalina Rudzińska (nominacja Polskiego Związku Szachowego – miejsce olimpijskie).

Duda pokonał Cordovę po 31 posunięciach

Remisy zanotowali Wojtaszek z szachistą ze Sri Lanki LMST De Silvą i Bartel z Alexandrem Donczenko z Niemiec oraz w turnieju kobiet Soćko z reprezentantką gospodarzy Ulviją Fatalijewą, Cyfka z Gruzinką Bellą Chotenaszwili i Kulon z inną Gruzinką – Naną Dzagnidze.

Na tym turnieju obowiązuje system pucharowy. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii. Zwycięstwo liczy się za 1 punkt, a remis za 0,5 punktu. W przypadku remisu 1:1 kolejnego dnia odbywają się dogrywki w szachach szybkich (dwie partie 25 minut plus 10 sekund, kolejne dwie 10+10) i ewentualnie błyskawicznych (3+2).

Pojedynki rewanżowe zostaną rozegrane już dzisiaj.

Pula nagród w stolicy Azerbejdżanu wynosi 1,834 miliona (Open) i 676,25 tysięcy dolarów (kobiety).