Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrona fortu. Piknik militarny w Różanie. Zobacz zdjęcia

possowski
W sobotnie przedpołudnie, 10 września do różańskiego fortu ściągnęło wojsko. Rozstawiło się na pozycjach: przy bunkrze, wewnątrz fortu i przy obronnej kaponierze. Wzdłuż fosy przycupnęły stanowiska strzelnicze i punkt poczty polowej. Potem nadciągali cywile. W znacznie większej liczebności niż wojskowi. Wspólnie zdobywali fort - podczas pikniku militarnego, upamiętniającego dwa krwawe wrześnie Różana z okresu II wojny światowej.

Piknik militarny w Różanie

Wszystkich witali organizatorzy - Jarosław Zygmunt, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Różańskiej i burmistrz Piotr Świderski, członek stowarzyszenia takoż.

W ruinach fortu tego dnia można było zobaczyć rekonstrukcje dawnych bitew, przejść podziemiami, postrzelać do celu z prawdziwej broni, przejechać się starym wojskowym dodgem, obejrzeć broń z czasu II wojny światowej. I zdjęcia ze zmieniającego się w czasie Różana. Było także stoisko z książką "Porucznicy", autorstwa Tomasza Stężały. I sam autor podpisujący książkę. Atrakcją były wspaniałe motory i motocykliści.

O godz. 12.30 (no, może trochę później, bo "Niemcy" się spóźnili - co tylko w piknikowej sytuacji mogło się zdarzyć) rozpoczął się atak na bunkier.

Piknik militarny przyciągnął wielu ludzi, nie tylko z Różana.

Batalistyczne atrakcje zapewniały grupy rekonstrukcji historycznej z Tomaszowa Mazowieckiego, Łomży, Białegostoku, Sokółki. Organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Różańskiej oraz urząd gminy.

- Na przyszły rok zorganizujemy własną grupę rekonstrukcji - zapowiedział burmistrz Świderski.

Więcej w najbliższym Tygodniku Ostrołęckim (wydanie makowskie)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki