Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy lekarz weterynarii

(ar)
Witold Narkiewicz-Jodko
Witold Narkiewicz-Jodko A. Rusinek
Witold Narkiewicz-Jodko przejął 1 stycznia obowiązki powiatowego lekarza weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej, po odejściu na emeryturę dotychczasowego wieloletniego lekarza Adama Śledziewskiego.

Witold Narkiewicz-Jodko, powołany na to stanowisko przez wojewodę na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii, przez ostatnie półtora roku pełnił funkcję kierownika ostrołęckiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przedtem był kierownikiem lecznicy dla zwierząt w Kadzidle. Jest członkiem Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Warszawie. Przez dwie ostatnie kadencje pełnił funkcję rzecznika odpowiedzialności zawodowej na terenie byłego województwa ostrołęckiego w ramach działalności w IL-W.
Na pytanie, od czego rozpoczął pracę w powiecie ostrowskim, doktor Narkiewicz-Jodko powiedział nam, że jest na etapie odwiedzania zakładów pracy podlegających kontroli wetrynaryjnej. Zwizytował między innymi ostrowską mleczarnię i Zakład Przetwórstwa Mięsnego Elkopol w Kalinowie. Jest też po spotkaniu z lekarzami wolnej praktyki, w którym uczestniczył także wojewódzki lekarz weterynarii, doktor Ireneusz Michaś. W najbliższych planach przewiduje roboczy objazd wszystkich lecznic na terenie powiatu.
Ekipa ostrowskiego inspektoratu wydaje się doktorowi Narkiewiczowi kompetentna pod względem merytorycznym. Tyle, że lekarzy jest stanowczo za mało. Poza nim w PIW pracuje tylko trzech lekarzy, a teren jest dosyć rozległy. W związku z wejściem do Unii Europejskiej zaś służbom wterynaryjnym przybyło wiele obowiązków - choćby wzmożony nadzór nad bydłem mlecznym, kontrola produkowanego mleka, kontrola pasz pochodzenia zwierzęcego. Powiatowy lekarz weterynarii będzie występował do lekarza wojewódzkiego o co najmniej dwa dodatkowe etaty dla weterynarzy.
Do podstawowych obowiązków powiatowego inspektoratu weterynarii należą: wydawanie rolnikom certyfikatów o spełnieniu unijnych wymogów w produkcji mleka; nadzór nad sprzedażą i kupnem zwierząt hodowlanych; zwalczanie chorób zakaźnych wśród zwierząt - poprzez organizowanie szczepień, kontrole w zakładach mięsnych, w prywatnych ubojniach; czuwanie nad przystosowaniem zakładów przetwórstwa żywności do wymogów unijnych, kontrole prywatnych lecznic i obrotu lekami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki