MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe obostrzenia. Minister zdrowia: Omikron zmienia nasze podejście do dalszej walki z pandemią

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski fot. adam jankowski / polska press
– Ten element zmienia nasze podejście do dalszej walki z pandemią. Musimy docenić wagę tego zjawiska – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, zapowiadając nowe obostrzenia w związku z nowym wariantem koronawirusa – Omikronem.

– Jesteśmy w takiej sytuacji epidemicznej, że dynamika zachorowań powoli się zmniejsza. W dwóch województwach, woj. lubelskim i podlaskim, obserwujemy znaczne spadki – ta fala hamuje – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Jesteśmy gdzieś w apogeum czwartej fali. Spodziewamy się tego, że te wzrosty wyhamują – dodawał.

Niedzielski: Pojawił się nowy element

– Taki sposób myślenia do tej pory przyjmowaliśmy, że mamy wszystko pod kontrolą. Niestety w ostatnich dniach pojawił się nowy element – wariant Omikron. Z naszego punktu widzenia może on być game changerem – zaznaczał Niedzielski.

– Mamy do czynienia z nową mutacją, która została oceniona jako ryzykowana. W pamięci mamy doświadczenia z wirusem w wersji Alfa i Delta, gdzie obserwowaliśmy, jak poszczególne fale rozwijają się, zaczynając się właśnie od takich informacji. Obserwując ten proces i zwiększone ryzyko, to zdecydowanie jest element, który zmienia nasze podejście do walki z pandemii. Musimy docenić wagę tego zjawiska i ryzyka, jakie niesie pojawienie się nowej mutacji – podkreślał.

Pakiet alertowy obostrzeń

– W związku z tą sytuacją przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Ma on dać nam świadomość, że pojawia się nowe ryzyko. Ta mutacja może zmienić wszystkie nasze prognozy. Ten pakiet ma dwa elementy – poinformował Niedzielski.

– Pierwszy z nich dotyczy uszczelnienia granic. Wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów Afryki: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby które będą wracały z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantanny do 14 dni bez możliwości zwolnienia po teście – powiedział minister zdrowia.

– Drugi element to zmiana zasad dla osób podróżujących do Polski z krajów spoza strefy Schengen, wydłużenie kwarantanny do 14 dni. Zwolnienie z niej może nastąpić dopiero po 8 dniach po wykonaniu testu PCR – dodawał.

Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 1 grudnia.

Zmiany w limitach krajowych

Zmienione zostaną również obostrzenia krajowe.

Od 1 grudnia wprowadzony zostanie 50 proc. limit obłożenia w kościołach, obiektach gastronomicznych, hotelach, ośrodkach kultury i obiektach sportowych.

Będzie również obowiązywał limit 100 osób na zgromadzeniach, uroczystościach czy dyskotekach.

W obiektach, w których dotychczas obowiązywał limit 1 osoby na 10 m2, nastąpi zmiana na 1 osobę na 15 m2. Chodzi to o siłownie, kluby fitness, muzea, galerie sztuki, targi, kongresy, konferencje czy sklepy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki