MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja w Jednorożcu

Maria Weronika Kmoch
W niedzielę 20 sierpnia w Jednorożcu (pow. przasnyski) odsłonięto plenerową wystawę „Jednorożec i Stegna w fotografii”. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”.

Wystawa została przygotowana przez sekcje historyczną i wydawniczą stowarzyszenia. Jej odsłonięcia dokonali autorzy (Maria Weronika Kmoch, Zbigniew Lorenc, Rafał Szewczak, Teresa Wojciechowska) wraz z prezesem SPZJ Krzysztofem Iwulskim, wójtem gminy Jednorożec Krzysztofem Stancelem i ks. proboszczem Andrzejem Kronem.

Wystawa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem przez mieszkańców i gości, którzy przybyli na organizowany w tym dniu Festyn Jednorożecki. Na zdjęciach mieszkańcy i goście zobaczyli wiele znanych twarzy członków rodziny, znajomych, sąsiadów albo osób zasłużonych dla małej ojczyzny. Wystawa przywołała wspomnienia i zainicjowała międzypokoleniowe rozmowy.

Na 7 tablicach zaprezentowano 70 zdjęć z okresu od początku XX w. do lat 80. XX w. Znalazły się tu fotografie ważnych miejsc i wydarzeń, zdjęcia związane z życiem gospodarczym, społecznym, politycznym, kulturalnym i religijnym Jednorożca i Stegny. Związki między tymi wsiami od lat są silne, chociażby ze względu na sąsiedztwo terytorialne, choć dawniej mieszkańcy obu miejscowości nie przepadali za sobą. Dzisiaj jest inaczej. Na planszach zaprezentowano zdjęcia, które pozyskano z różnych instytucji, od mieszkańców, kolekcjonerów czy osób pochodzących z okolicy, dokumentujące współpracę jednorożaków i stegniarzy na wielu płaszczyznach. Poza tym po raz pierwszy publicznie pokazano unikalne fotografie sprzed I wojny światowej, najstarsze znane przedstawienia miejscowości. Ósma tablica to podsumowanie działań SPZJ w ciągu 10 lat istnienia organizacji.

Wystawa jest udostępniona na stałe przy zabytkowej dzwonnicy na placu przykościelnym w Jednorożcu. Można ją oglądać bez
ograniczeń w dowolnym momencie. Z pewnością stanie się ważnym punktem na mapie miejscowości, atrakcją dla miejscowych i przyjezdnych oraz być może inspiracją do podobnych działań dla innych organizacji. SPZJ planuje już kolejne plenerowe wystawy w innych miejscowościach gminy Jednorożec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki