Mateusz Pietras
Czeszka Marketa Vondrousova mistrzynią Wimbledonu
Czeszka Marketa Vondrousova mistrzynią Wimbledonu PAP/EPA/TOLGA AKMEN
Czeszka Marketa Vodrousova mistrzynią wielkoszlemowego turnieju Wimbledon. W finale pokonała faworyzowaną Tunezyjkę Ons Jabeur 6:4, 6:4. Po raz pierwszy w karierze triumfowała w Wielkim Szlemie. Przeciwniczka triumfatorki przegrała trzeci wielkoszlemowy finał. Czeszka została pierwszą mistrzynią Wimbledonu nierozstawioną w turnieju.

W finale wielkoszlemowego Wimbledonu zmierzyły się Ons Jabeur oraz Marketa Vodrousova. To był drugi finał tej imprezy dla 29-letniej Tunezyjki, która w poprzednim roku przegrała z Kazaszką Jeleną Rybakiną 7:6 (5), 4:6, 1:6. Natomiast 24-letnia Czeszka zaprezentowała się w finale wielkoszlemowego French Open w 2019 roku. Pogromczynią 24-latki Australijka Ashleigh Barty. Mecz z perspektywy Europejki skończył się wynikiem 1:6, 3:6.

Rwana gra w wielkim finale

W pierwszym secie kibice zgromadzeni na korcie centralnym mogli zaobserwować wielkie nerwy po stornie głównych aktorek dzisiejszego dnia. Na dziesięć rozegranych gemów, połowa padła łupem returnującej. Afrykanka straciła serwis trzykrotnie, zaś Europejka została przełamana dwa razy. W pierwszej odsłonie meczu doszło aż do dwunastu szans na przełamanie. Kluczem do zwycięstwa Czeszki okazała się skuteczność w grze przy break pointach. Vondrousova wykorzystała, trzy z czterech szans, natomiast Jabeur wygrała dwie akcje na dwanaście możliwych. Od stanu 2:4 dla finalistki z 2022 roku, Czeszka zwyciężyła cztery gemy z rzędu.
Otwarcie dla czterdziestej trzeciej rakiety świata 6:4. W pierwszej partii finalistki miały problemy z pierwszym podaniem.

Dokończenie dzieła

Początek drugiej odsłony meczu był ze wskazaniem dla rozstawionej z numerem szóstym. W pewnym momencie prowadziła 3:1, odbierając podanie rywalce. W odróżnieniu do pierwszej partii, popełniła mniej błędów. Jednakże mocna mentalnie tego dnia Czeszka potrafiła przełamać przeciwniczkę w kolejnym gemie. Kluczowym gemem okazał się dziewiąty, gdzie nieskutecznie grająca Tunezyjka popełniła błędy. Równie grająca w tej imprezie Martketa Vodrousova wykorzystała niemoc rywalki i wygrała drugiego seta 6:4.

Czeszka po raz pierwszy triumfuje w wielkoszlemowym turnieju. Jest pierwszą od 2018 roku leworęczną zawodniczką, która wygrała Wimbledon. Czeszka przystępowała do turnieju jako nierozstawiona zawodnicza.

Z 43. miejsca awansuje na 10. miejsce w rankingu WTA.