Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy zamykają ostatnie elektrownie atomowe. Protesty i manifestacje w Berlinie

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Elektrownia atomowa Isar 2 jest jedną z trzech ostatnich działających w Niemczech. W sobotę 15 kwietnia ma nastąpić ich ostateczne wyłączenie.
Elektrownia atomowa Isar 2 jest jedną z trzech ostatnich działających w Niemczech. W sobotę 15 kwietnia ma nastąpić ich ostateczne wyłączenie. Bjoern Schwarz / Flickr / CC BY-SA 2.0
Niemcy zamykają ostatnie działające w tym kraju elektrownie atomowe. Decyzja w tej sprawie nie była przesądzona niemal do samego końca. Sprzeciwiali się jej opozycyjni politycy oraz środowiska naukowe. Z kolei triumfować mogą organizacje ekologiczne, takie jak Greenpeace czy Extinction Rebellion. W Berlinie odbyły się manifestacje zarówno przeciwników, jak i zwolenników energetyki jądrowej.

Niemcy zamykają ostatnie elektrownie atomowe

Jak poinformowała dpa, Greenpeace świętowało pod Bramą Brandenburską w Berlinie wycofywanie się z energii jądrowej. Tam znaleźli się także przeciwnicy zamknięcia tych elektrowni, w tym Stowarzyszenie Nuklearia.

„Postrzegamy energię jądrową jako najlepszy sposób na utrzymanie naszego dobrobytu przy jednoczesnej ochronie przyrody i klimatu” – oświadczyło stowarzyszenie.

W sobotę wieczorem trzy ostatnie działające elektrownie jądrowe w Niemczech mają ostatecznie zostać wyłączone.

„Elektrownie Isar 2, Emsland i Neckarwestheim 2 miały być zamknięte już pod koniec ubiegłego roku, jednak ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę i wynikły z tego kryzys energetyczny, rząd postanowił pozwolić elektrowniom pracować przez zimę” – przypomniało dpa.

Sobota 15 kwietnia jest dniem ich ostatecznego wyłączenia, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o energii atomowej.

„Oznacza to, że po ponad 60 latach produkcja energii elektrycznej z energii jądrowej w Niemczech dobiegła końca. Wyłączenie jest spodziewane tuż przed północą” – dodała dpa.

Głosy przeciwników zamknięcia elektrowni atomowych

Zweryfikowania decyzji rządu domagała się nie tylko opozycyjna chadecja, ale też zaznajomieni z zagadnieniem naukowcy. Wśród osób, które w liście do kanclerza Scholza opowiedziały się za dalszą eksploatacją elektrowni, znaleźli się dwaj laureaci Nagrody Nobla – niemiecki fizyk Klaus von Klitzing i były sekretarz energii USA Steven Chu. Naukowcy tłumaczyli, że bezemisyjne reaktory jądrowe zapewniają prąd milionom gospodarstw domowych.

Decyzji rządu sprzeciwiają się też chadecy. Zdaniem szefa CSU Markusa Södera Berlin uparcie dąży do realizacji ideologicznych celów, mimo wszechobecnego kryzysu energetycznego i wzrastającej w Europie fali proatomowych nastrojów. Według ostatnich sondaży około 60 procent Niemców uważa, że działania rządu są nieracjonalne.

Triumf antyatomowych aktywistów

Greenpeace oceniło zakończenie stosowania energii jądrowej w Niemczech jako „dobry dzień” dla ochrony klimatu i sukces ruchu antyatomowego. Szef niemieckiego oddziału tej organizacji, Martin Kaiser, wezwał rząd federalny do skupienia się na bezpiecznym usuwaniu odpadów nuklearnych.

„Elektrownie jądrowe są wyłączane, ale szkodliwe dla klimatu elektrownie węglowe nadal działają. To powinno być na odwrót. Ale kraj musi teraz przez to przejść” – zauważył portal dziennika „Morgenpost”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródła: PAP, IAR

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niemcy zamykają ostatnie elektrownie atomowe. Protesty i manifestacje w Berlinie - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki