MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cała autostrada A1 bezpłatna dla samochodów osobowych i motocykli? Wystarczy mieć „bilet zero”. Jak go uzyskać?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
PAP
PAP
Zgodnie z zapowiedziami, zwolnienie z opłat ma obowiązywać do końca 2024 roku.
Zgodnie z zapowiedziami, zwolnienie z opłat ma obowiązywać do końca 2024 roku. fot. Michał Czeluśniak/Polska Press
Cała autostrada A1 jest nadal bezpłatna dla pojazdów osobowych oraz motocykli, łącznie z odcinkiem koncesyjnym. Od września 2023 r. bez opłat możemy pokonać 567 km od Trójmiasta aż do przejścia granicznego w Gorzyczkach. Jak tłumaczył premier Donald Tusk, rozwiązanie ma obowiązywać do momentu, kiedy uda się rozwiązać sprawę opłat na autostradach „całościowo".

Spis treści

Autostrada A1 nadal bezpłatna

Jak donosi portal wp.pl, wraz ze zmianą władzy, po wyborach w październiku 2023 roku, spodziewano się, że od 1 stycznia opłaty na odcinku A1 zostaną przywrócone. Jednak, jak tłumaczył premier Donald Tusk, cytowany przez portal, „po decyzjach poprzedniego rządu system zrobił się dość skomplikowany, jeśli chodzi o opłaty na autostradach". – Zanim doprowadzimy do czytelnego i ogólnie obowiązującego systemu, chcemy utrzymać tę ulgę dla korzystających z tej autostrady tak, żeby ona była nadal bezpłatna – zapewnił Tusk. Zwolnienie z opłat ma obowiązywać do końca 2024 roku.

– Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy politykę uwalniania autostrad od opłat za przejazd samochodami osobowymi i motocyklami. Odcinki państwowe są już bezpłatne, wprowadziliśmy wakacyjne zwolnienie za przejazd A1 na trasie Gdańsk – Toruń, a rząd przyjął w ostatnich dniach uchwałę o zwolnieniu tego odcinka z opłat także po 4 września 2023 r. Wielką zmianą na lepsze jest to, że opłaty nie będą pobierane we wszystkie dni tygodnia – mówił we wrześniu 2023 roku ówczesny minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wcześniej opłaty na autostradach sprawiały, że część kierowców rezygnowała z przejazdów płatnymi odcinkami.

– My odstępujemy od tej polityki, zapewniając bezpłatny przejazd po drogach najwyższej klasy kierowcom pojazdów osobowych oraz motocykli. Jednocześnie zakończyliśmy budowę ciągów autostradowych łączących Polskę, tj. autostrady A1 oraz A4. Niedługo zakończymy budowę autostrady A2, a w niedalekiej przyszłości rozbudujemy odcinki autostrad A1, A2 i A4 o kolejne pasy ruchu – tłumaczył z kolei Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber.

Autostrada A1. Kto nie musi płacić za przejazd?

Wprowadzony decyzją rządu bezpłatny przejazd A1 na odcinku koncesyjnym Gdańsk – Toruń obowiązuje od 4 września 2023 r. i funkcjonuje przez wszystkie dni tygodnia dla pojazdów osobowych o dwóch osiach oraz motocykli. Możliwość darmowego przejazdu nie będzie dotyczyć pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

Prawo do uzyskania bezpłatnego przejazdu będzie przysługiwać na podstawie tzw. biletu zerowego. Przy wjeździe na autostradę trzeba będzie pobrać bilet, a następnie wręczyć go inkasentowi na zjeździe.

– Usunięcie opłat za przejazd nie oznacza otwartych bramek. Podróżujący nadal muszą pobierać bilet i zaczekać na otwarcie szlabanu. Dla kierowców korzystających z aplikacji Autopay proces ten odbywa się automatycznie. Za przejazd użytkownicy otrzymują rachunek na kwotę 0 złotych – tłumaczył Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.

Kierowcy zarejestrowani w systemie AmberGO, który pozwala na identyfikację numerów rejestracyjnych bez konieczności pobrania biletu, będą podjeżdżać pod szlaban na zjeździe i po zapaleniu się zielonej lampki będą kontynuować dalszą podróż bez naliczenia opłaty za przejazd.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cała autostrada A1 bezpłatna dla samochodów osobowych i motocykli? Wystarczy mieć „bilet zero”. Jak go uzyskać? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki