MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wykupisz leków nocą. Czy to koniec nocnych dyżurów aptek? Nowe przepisy weszły w życie z początkiem 2024 r. Co się zmienia?

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Od 1 stycznia 2024 zmieniły się zasady pełnienia dyżurów nocnych i świątecznych przez apteki. Oznacza to, że możesz mieć problem z wykupieniem leków w godzinach nocnych. Nie będziesz natomiast ponosić dodatkowej opłaty za wizytę w aptece o późnej porze lub w święto. Jakie dokładnie zmiany nas czekają?

Spis treści

Czy to koniec nocnych dyżurów aptek? Jakie zmiany nas czekają?

1 stycznia 2024 weszła w życie nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, zwana potocznie ustawą refundacyjną. Ustawa zmienia zasady na jakich apteki pełniły nocne dyżury. Do tej pory dyżur w nocy i w święta był dla apteki go pełniącej przymusowy i nieodpłatny. W mniejszych miejscowościach wyznaczano zazwyczaj jedną aptekę, która pełniła dyżur nocny i świąteczny przez określony czas. Następnie wyznaczana była kolejna.

Farmaceutka przegląda leki w aptece
Zmianie ulegają godziny pracy aptek dyżurujących w nocy i w święta. Wavebreakmedia/gettyimages.com

Pacjenci musieli sprawdzać, która apteka w danym czasie ma dyżur. Natomiast mogli oni wykupić leki o każdej porze dnia i nocy, ponieważ taka apteka musiała być czynna całodobowo. Jednak nocna wizyta w aptece wiązała się z dodatkowymi kosztami, ponieważ apteka pobierała tzw. opłatę nocną, która od lat była niezmienna i wynosiła 3,20 zł.

Sprawdź także: Katar, kaszel czy gorączka mogą być objawami wielu chorób. Zrób test combo i sprawdź, na co chorujesz

Od 1 stycznia br. dyżury nocne i świąteczne są dobrowolne i płatne z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Za pracę w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy farmaceuci otrzymają wynagrodzenie „w kwocie stanowiącej równowartość 3,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w przeliczeniu na 1 godzinę faktycznie przeprowadzonego dyżuru” - czytamy w nowelizacji ustawy. Od stycznia kwota ta wynosi 148,47 zł brutto.

Natomiast opłata nocna została zniesiona. W ten sposób ustawodawca chce zachęcić do pełnienia takich dyżurów apteki i odciążyć z dodatkowych opłat pacjentów.

Nie wykupisz leków nocą. W jakich godzinach są teraz czynne apteki?

Zmiany w ustawie mają więc dać obustronną korzyść zarówno farmaceutom, jak i pacjentom. Jednak równocześnie apteki pełniące dyżur nocny i świąteczny nie będą już czynne całą dobę. Godziny ich pracy zostały skrócone, w związku z tym apteki będą otwarte maksymalnie do godziny 23:00. W ustawie określono dokładnie dodatkowe przedziały godzinowe obowiązujące poza podstawowymi godzinami pracy apteki:

  • dyżurem w dzień wolny od pracy – jest dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną w dniach, o których mowa w art. 1 lub art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920), bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10.00 a 18.00,
  • dyżurem w porze nocnej – jest dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19.00 a 23.00.

Harmonogram dyżurów nocnych i świątecznych aptek

Apteki ogólnodostępne mają obowiązek przekazać harmonogram swojej pracy do władz powiatu do 30 września roku poprzedzającego rok dyżurów. Zarząd powiatu wyznacza apteki i ustala grafik ich dyżurów określając dni i godziny pracy danej apteki na cały rok.

Dyżury w wyznaczonych przez ustawę godzinach, a także prowadzone w miastach będących siedzibami powiatu, które nie przekraczają 40 tysięcy mieszkańców mają być finansowane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Władze powiatu mogą jednak wyznaczyć dodatkowe godziny pracy apteki np. z powodu większego zapotrzebowania na leki przez pacjentów z danej okolicy.

Jednak w takim przypadku, gdy apteka będzie pracowała poza wyznaczonymi w ustawie godzinami lub w powiecie, gdzie liczba mieszkańców przekracza 40 tys. zarząd powiatu będzie musiał zapłacić za jej pracę z własnego budżetu.

Źródło: Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw sejm.gov.pl

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie wykupisz leków nocą. Czy to koniec nocnych dyżurów aptek? Nowe przepisy weszły w życie z początkiem 2024 r. Co się zmienia? - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki