Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą być "biernymi palaczami". Dzieci uczą się, że dym tytoniowy jest szkodliwy

Redakcja
Dowiadują się też, jak uniknąć wdychania dymu, gdy pali ktoś w ich otoczeniu
Nie chcą być

W czwartek, 29 listopada w sanepidzie odbyło się szkolenie dla nauczycieli. W szkoleniu zorganizowanym przez sekcję oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, wzięło udział ok. 30 nauczycieli z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych powiatu ostrowskiego. Zaproszenie na spotkanie przyjęła też wiceburmistrz Danuta Janusz. Szkolenie odbyło się w związku z realizacją (przez szkoły we współpracy z sanepidem) programu antynikotynowego "Czyste powietrze wokół nas".

W pierwszej części spotkania, kierownik sekcji oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, Anna Samsel mówiła o zagrożeniach, które niesie ze sobą wdychanie dymu tytoniowego. Podkreślała, że na paleniu papierosów cierpi nie tylko zdrowie osób palących, ale także tych, którzy są "biernymi palaczami" - przebywają w towarzystwie palących. Bardzo często tymi "biernymi palaczami" są dzieci.

- Rodzice często palą przy dzieciach, a bardzo dużo kobiet pali już w ciąży - mówiła Anna Samsel. - Polska wypada też słabo w statystykach dotyczących dzieci narażonych na dym tytoniowy na tle innych krajów Europy.

Głos zabrała także pracownik sekcji oświaty zdrowotnej, Alina Bębenek, aby omówić założenia projektu "Czyste powietrze wokół nas", czyli programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej. To już piąta edycja programu, którego celem jest wzrost świadomości rodziców w zakresie ochrony dzieci przed dymem tytoniowym, a także zwiększenie umiejętności dzieci w radzeniu sobie w sytuacjach, gdy są narażone na taki dym. Realizacja programu rozpoczęła się we wrześniu tego roku i potrwa do czerwca roku 2013. Jest on skierowany do dzieci pięcio- i sześcioletnich, ich rodziców i opiekunów.

Rolą nauczycieli jest poinformowanie rodziców o programie i rozmowa z nimi na temat palenia, a ponadto organizowanie zajęć dla przedszkolaków. Nauczyciele otrzymali materiały, które mają pomóc im w przeprowadzeniu takich zajęć (m.in. plakaty, kolorowanki), a także kilka propozycji, scenariuszów spotkań z dziećmi.

W drugiej części szkolenia wszyscy przenieśli się do Miejskiego Przedszkola nr 2 przy ul. Zwycięstwa, aby zobaczyć, jak mogą wyglądać takie zajęcia. Grupa przedszkolaków pod okiem wychowawczyni Grażyny Samsel i drugiego opiekuna Doroty Pisarek mówiły o miejscach, w których lubią przebywać, bo tam ładnie pachnie. Były to m.in. góry, morze i łąka. Mówiły też, że nie lubią zapachu dymu z papierosów i pokazywały, jak taki dym wpływa na kwiaty i inne rośliny. Dzieci zaśpiewały też piosenkę o tym, że nie warto palić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki