MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największy podatnik w Krakowie i Małopolsce to PMI. Jako jedyna firma tytoniowa dołącza do Programu Współdziałania Ministerstwa Finansów

Redakcja
Mający swą główną siedzibę i fabrykę w Krakowie polski oddział koncernu Philip Morris stał się jednym z filarów Programu Współdziałania Ministerstwa Finansów. To pierwsza firma z branży tytoniowej, która weźmie aktywny udział w przedsięwzięciu służącym zwiększeniu przejrzystości operacji finansowych, a tym samym – dalszemu uszczelnianiu polskiego systemu podatkowego. Efektem ma być wzrost wpływów budżetu państwa, co w bardzo trudnych czasach wojny w Ukrainie i spowodowanego przez nią globalnego kryzysu nabiera szczególnego znaczenia.

PMI w wąskiej elicie podatników

Jak wynika z danych resortu finansów, Philip Morris Polska jest zdecydowanie największym płatnikiem podatku dochodowego (CIT) w Małopolsce: w latach 2012-2021 odprowadził do budżetu państwa 1,6 mld złotych. To zarazem niemal trzy czwarte wszystkich podatków dochodowych i akcyzowych zapłaconych przez branżę tytoniową w Polsce.

Program Współdziałania został stworzony przez Ministerstwo Finansów w celu zacieśnienia współpracy między Krajową Administracją Skarbową a dużymi podatnikami. To wąska elita podatników, którzy zgodzili się spełnić niezwykle wyśrubowane wymagania Programu, dalece wykraczające poza ustawowe obowiązki zwykłych płatników danin publicznych.

W 2020 r. chęć przystąpienia do tego przedsięwzięcia wyraziło 20 firm, ale do niedawna uczestniczyły w nim tylko trzy. Od 20 grudnia 2022 r. jest ich w sumie sześć. Właśnie tego dnia Bartosz Zbaraszczuk, szef Krajowej Administracji Skarbowej i sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zawarł umowy o dołączeniu do Programu kolejnych trzech podmiotów, w tym Philip Morris Polska Distribution sp. z o.o.

– Cieszy mnie fakt, że kolejne firmy postawiły na wzajemne zaufanie, zrozumienie i transparentność. Udział w Programie Współdziałania świadczy nie tylko o chęci budowania dobrych relacji z administracją skarbową, ale przede wszystkim o odpowiedzialności za prawidłowe wykonywanie obowiązków podatkowych - komentuje Bartosz Zbaraszczuk.

Tradycja w rzetelnym rozliczaniu się z fiskusem

Michał Mierzejewski, prezes Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie, przypomina, że firma ma nie tylko długą historię wyznaczania nowych trendów i kierunków rozwoju w branży tytoniowej, ale i tradycję w rzetelnym rozliczaniu się z fiskusem.

- Jako pierwsi w branży powiedzieliśmy, że chcemy zastąpić papierosy lepszymi alternatywami. Jako pierwsi zapowiedzieliśmy też, że będziemy rozwijać technologie wziewnego podawania leków oraz rozwijać produkty, które w ogóle nie zawierają nikotyny. Realizujemy te cele inwestując w badania naukowe, współpracę z firmami farmaceutycznymi, rozwój nowych technologii o potencjale mniejszej szkodliwości niż papierosy. Tylko na ten ostatni cel przeznaczyliśmy globalnie ponad 40 miliardów złotych, czyli więcej niż wszystkie pozostałe firmy z branży tytoniowej razem wzięte. Nasze badania naukowe prowadzimy w oparciu o tę samą zasadę, co naszą politykę finansową – pełnej transparentności. Dołączając do Programu Współdziałania, z dumą przecieramy kolejny szlak. Jesteśmy przekonani, że taka postawa powinna stać się standardem w dzisiejszym biznesie. Dlatego zachęcamy wszystkie firmy do członkostwa w Programie Współdziałania – mówi Michał Mierzejewski.

Program Współdziałania Ministerstwa Finansów opiera się na koncepcji tzw. monitoringu horyzontalnego (Horizontal Monitoring Compliance) - organizacji systemu podatkowego zaproponowanej przez OECD. Chodzi o to, by ewentualne wątpliwości podatnika dotyczące przepisów były na bieżąco konsultowane z urzędem. Dzięki temu członkowie Programu Współdziałania mają pewność, jak poprawnie stosować prawo podatkowe i mogą liczyć na zindywidualizowaną obsługę KAS, dostosowaną do wyklorzystywanych przez nią środków kontrolingu i wewnętrznych procesów. Podobny model współpracy został z sukcesem wdrożony w kilkudziesięciu państwach, m.in. w USA.

Obok Philip Morris Polska Distribution sp. z o.o. do Programu Współdziałania należą także firmy:

  • SIG sp. z o.o.
  • Basell Orlen Polyolefins sp. z o.o.
  • Egger Biskupiec sp. z o.o.
  • BUDIMEX S.A. (od 20.12.2022)
  • POLOmarket Sp. z o.o. (od 20.12.2022)

Więcej informacji o programie współdziałania dostępnych jest na stronie: https://www.podatki.gov.pl/program-wspoldzialania/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki