MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody "Giganci Polska Press" wręczone. Oto siedmiu wspaniałych

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Adam Kielar
Adam Kielar
Przedstawiciele laureatów na scenie
Przedstawiciele laureatów na scenie fot. Polska Press
Poznaliśmy laureatów pierwszej edycji projektu "Giganci Polska Press 2022. Podczas uroczystej gali w Warszawie Polska Press Grupa wyróżniła osoby, które w tym niezwykle trudnym roku w sposób szczególny przysłużyły się bezpieczeństwu Polski i Polaków. Ten wieczór należał do wielkich ludzi, wielkich marek i ich wielkich dokonań.

Uroczysta gala "Giganci Polska Press", którą poprowadzili Anna Popek i Michał Adamczyk, odbyła się w gmachu, w którym w okresie II Rzeczpospolitej mieściła się siedziba Banku Polskiego. Oprócz wielu dziennikarzy Polska Press Grupy wzięło w niej udział wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz państwowych, Sejmu, Senatu, strategicznych spółek państwowych, a także ambasady Ukrainy w Polsce.

Wyjątkowy wieczór uświetniły występy gwiazd polskiej sceny muzycznej: Krzysztofa Cugowskiego, Katarzyny Cerekwickiej i Zakopower. Na scenie nie zabrakło akcentu tak bardzo wiążącego się z mijającym rokiem. Zespół Taraka zaprezentował utwór "Podaj rękę Ukrainie", który stał się symbolem bohaterskiej walki Ukraińców o wolność.

Giganci Polska Press. "Narodowość kapitału ma znaczenie"

Nagrody "Giganci Polska Press 2022" zostały przyznane w siedmiu kategoriach:

  • bezpieczeństwo żywnościowe,
  • bezpieczeństwo finansowe,
  • bezpieczeństwo militarne,
  • bezpieczeństwo technologiczne,
  • bezpieczeństwo gospodarcze,
  • bezpieczeństwo ekosystemu
  • bezpieczeństwo energetyczne.

Dokonując wyboru laureatów kapituła miała na względzie kontekst wydarzeń mijającego roku, przede wszystkim wojnę na Ukrainie, która pod wieloma względami zachwiała bezpieczeństwem naszego regionu. Okoliczności tych nie oderwano jednak od problemów będących rezultatem bieżących zdarzeń.

– W tym trudnym czasie wiemy, że narodowość kapitału ma znaczenie. Wiemy, jak ważny jest patriotyzm gospodarczy, dbałość o interesy własnej ojczyzny oraz niesienie pomocy. Dlatego postanowiliśmy nagrodzić osoby, które w swojej publicznej działalności kierują się właśnie tymi wartościami – podkreśliła Dorota Kania, redaktor naczelna Polska Press Grupy.

Laureaci "Gigantów Polska Press". Łączy ich wspólny mianownik - bezpieczeństwo

Nagroda w kategorii: Bezpieczeństwo żywnościowe

Decyzją kapituły laureatem "Gigantów Polska Press" w kategorii bezpieczeństwo żywnościowe został wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Nagroda została przyznana za wsparcie rolnictwa będącego lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce, rozwój rynku dobrej jakościowo żywności oraz zwiększenie zysków rolników w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.

od 16 lat

– Wszyscy na początku tego roku niepokoiliśmy się o bezpieczeństwo militarne, ale też przypomnieliśmy sobie jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe – powiedział odbierając nagrodę Henryk Kowalczyk. – Szczególnie wtedy, kiedy z napływających z Ukrainy informacji wiedzieliśmy, że tam giną rolnicy, niszczone są zbiory i nie ma możliwości upraw. Stąd ogromne wysiłki, aby przynajmniej w Polsce i Europie zapełnić lukę żywnościową po braku dostaw z Ukrainy. Mam nadzieję, że to przy pomocy wielu osób, wielu instytucji udało się zapewnić – dodał.

Minister podkreślił, że przyznana mu nagroda jest przede wszystkim dla polskich rolników, którzy mimo trudności, mimo lęków, niepokojów, wzrastających kosztów produkcji tej produkcji nie zaprzestali. – Inwestowali i zebrali dobre plony. Możemy się czuć bezpieczni żywnościowo, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. A mam nadzieję, że również tą pracą polscy rolnicy przyczynili się do bezpieczeństwa żywnościowego całego świata – podsumował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Nagroda w kategorii: Bezpieczeństwo finansowe

Nagroda w kategorii bezpieczeństwo finansowe trafiła w ręce profesora Adama Glapińskiego. Prezes Narodowego Banku Polskiego został doceniony za zarządzanie bankiem centralnym w czasach wojny na Ukrainie i ogólnoświatowej inflacji.

Odbierając nagrodę prof. Glapiński stwierdził, iż często zarzuca mu się, że kiedy mówi o polskiej gospodarce i polskich finansach jest nadmiernym optymistą. – A ja naprawdę jestem po prostu realistą, bardzo powściągliwym realistą – podkreślił.

– Polakom trudno jest uwierzyć, tak jak i w innych zresztą dziedzinach, w sukcesy, które Polska i Polacy odnoszą. (...) Polska jest na całym świecie podziwiana za bezprzykładne i bezprecedensowe sukcesy ekonomiczne i finansowe. Ja tylko wspomnę, że podczas pandemii i pierwszym okresie rosyjskiej agresji na Ukrainę, polska gospodarka cichutko i bez rozgłosu rozwijała się cztery razy szybciej niż kraje strefy euro. Większość Polaków jest cały czas niezamożna, ale na wyciągnięcie ręki młodzi ludzie będą żyli w kraju naprawdę dostatnim. Nie da się inaczej tego policzyć. W ciągu 8-10 lat poziom PKB na głowę będzie taki sam jak we Francji. To jest miara tego, co przed nami – mówił w swoim wystąpieniu.

Prezes Narodowego Banku Polskiego podkreślił, że dziś na Polaków można patrzeć tylko z dumą: są dobrze wykształceni, zdyscyplinowani, świetnie pracują, są dobrze zorganizowani. Jak dodał, mamy również dobrą kadrę zarządzającą krajem, która w trudnych czasach postępujemy rozważnie.

Kończąc Adam Glapiński wyraził nadzieję, że od drugiego kwartału przyszłego roku będzie mógł zapraszać wszystkich do budynku Narodowego Banku Polskiego na szampana, aby uczcić szybko malejącą inflację.

W kategorii bezpieczeństwo finansowe nominacje otrzymały również Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz Alior Bank S.A.

Nagroda w kategorii: Bezpieczeństwo militarne

– Żyliśmy w przeświadczeniu, że wojna jest jedynie tragicznym wspomnieniem. Teraz, po rosyjskiej napaści na Ukrainę, wielu Polaków przekonało się, jak ważne jest bezpieczeństwo militarne. Wojna na Ukrainie z całą swoją mocą uświadomiła nam jak ważna jest modernizacja polskiej armii, dlatego większość Polaków w sondażach popiera działania resortu obrony dotyczące zakupów zbrojeniowych. I właśnie dlatego kapituła nagrody "Giganci Polska Press" zdecydowała o przyznaniu nominacji w kategorii bezpieczeństwo militarne – powiedziała Dorota Kania.

Nominacje te otrzymały: Zakłady Mesko S.A., Huta Stalowa Wola oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zwycięzcą zostało Ministerstwo Obrony Narodowej, a nagrodę przyznaną za zapewnianie Polsce bezpieczeństwa, dbanie o nienaruszalność granic, modernizację uzbrojenia na niespotykaną wcześniej skalę, kluczową rolę w procesie stabilizacji sytuacji międzynarodowej oraz pomocy Ukrainie odebrał wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Ta nagroda stanowi dla mnie potwierdzenie, że słuszny kierunek obrałem, kiedy obejmowałem urząd ministra obrony narodowej, a później przewodniczącego komitetu ds. bezpieczeństwa i spraw obronnych. Ten kierunek to bezpieczeństwo Polski i Polaków. To niezwykle ważne dziś, kiedy nasi sąsiedzi, nasi bracia na Ukrainie doświadczają rosyjskiej inwazji, ale to zawsze stanowiło priorytet dla Prawa i Sprawiedliwości – powiedział szef MON.

Wymieniając kolejne zakupy zbrojeniowe dokonane przez państwo polskie, Mariusz Błaszczak oświadczył: "Chcę państwa zapewnić, że nie będziemy się wahać jeśli chodzi o wzmacnianie Wojska Polskiego".

Nagroda w kategorii: Bezpieczeństwo technologiczne

W czwartej kategorii - bezpieczeństwo technologiczne - kapituła "Gigantów Polska Press" nominowała: Polskie Koleje Państwowe S.A., Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Ministerstwo Infrastruktury.

Nagrodę otrzymał prezes Polskich Kolei Państwowych S.A. Krzysztof Mamiński został doceniony za wdrożenie nowoczesnych technologii w zakresie zarządzania i administrowania dworcami i stworzenie Centrum Bezpieczeństwa Dworców Kolejowych. Nagrodę w imieniu laureata odebrał członek zarządu PKP S.A. Andrzej Olszewski.

Nagroda w kategorii: Bezpieczeństwo gospodarcze

Wśród laureatów nagrody "Giganci Polska Press" znalazła się również Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Spółka została zwycięzcą w kategorii bezpieczeństwo gospodarcze, a doceniono ją za zwiększanie napływu zagranicznych inwestycji w kraju i obsługiwanie projektów o łącznej wartości 9 miliardów euro.

– Wyróżnienie w kategorii bezpieczeństwo gospodarcze jest dla nas pięknym zwieńczeniem tego trudnego, ale pełnego sukcesów roku. Bardzo dziękuję i zapewniam, że nie zamierzamy osiąść na laurach, ale dalej będziemy działać na rzecz przyciągania zagranicznych inwestycji do Polski oraz wzmacniania krajowego eksportu – zadeklarował p.o. prezesa Piotr Dytko.

Oprócz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w kategorii tej nominowani zostali Polski Fundusz Rozwoju S.A. oraz Bank Polska Kasa Opieki S.A.

Nagroda w kategorii: Bezpieczeństwo ekosystemu

Jak zauważyła Anna Popek, dokonujące się na przestrzeni ostatnich lat zmiany w życiu społeczno-gospodarczym przyniosły szereg nowych zagrożeń, w tym również zagrożenia ekologiczne. W efekcie, dbałość o środowisko naturalne stała się priorytetem całego świata, w tym i Polski. – Globalna współpraca, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, edukacja oraz praca organiczna u podstaw każdego z nas – to nie slogany, to konieczność, aby zadbać o Ziemię dla przyszłych pokoleń – dodał Michał Adamczyk.

Kto zadanie to najlepiej realizował w mijającym roku? Nagrodę "Giganci Polska Press" w kategorii bezpieczeństwo ekosystemu otrzymał sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka. Wiceminister przysłużył się nowoczesnym, profesjonalnym i skutecznym działaniem na rzecz środowiska naturalnego w Polsce, realizowanym z poszanowaniem przyrody i praw człowieka, równocześnie wspierające rozwój kraju z uwzględnieniem potrzeb zarówno współcześnie żyjących ludzi, jak i przyszłych pokoleń.

Dziękując za przyznane wyróżnienie Edward Siarka podkreślił, że Lasy Państwowe, która ma zaszczyt reprezentować, od lat dbają o klimat w Polsce, Europie i świecie.

– Dzięki pracy leśników dzisiaj lasy są naszą wizytówką, są ochroną bioróżnorodności. Dzięki tym lasom możemy dzisiaj powiedzieć, że obroniliśmy polską przyrodę i zachowaliśmy takie gatunki, jak żubr, ryś czy niedźwiedź. No i oczywiście orła bielika, który jest symbolem naszego państwa. Ale dzięki Lasom Państwowym mamy dzisiaj w Polsce również wyjątkowy surowiec, ekologiczny, odnawialny. To drewno, które jest naszą marką eksportową. Jesteśmy z tego dumni – podkreślił wiceminister.

Nagroda w kategorii: Bezpieczeństwo energetyczne

Ostatnią, jednak równie ważną jak poprzednie, nagrodę w kategorii bezpieczeństwo energetyczne przyznano za tworzenie warunków do budowania lepszej bezpieczniejszej i zdrowszej przyszłości w dziedzinie zero emisyjnej energii z małych reaktorów jądrowych, inwestycje w trosce o zdrowie Polaków oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju. A powędrowała ona do Orlen Synthos Green Energy. W imieniu laureata nagrodę odebrał wiceprezes zarządu spółki Dawid Jackiewicz.

– Nagrodę przyjmuję z ogromną pokorą, ponieważ mimo naprawdę wielkiego wysiłku i wielkiej pracy, którą wykonaliśmy w ciągu ostatniego roku, mamy pełną świadomość, że jesteśmy na początku tej drogi. Początku drogi do budowy polskiej energetyki jądrowej. To będzie bardzo długa i wyboista droga usłana wieloma przeszkodami, ale nie obawiamy się podjąć tego trudu – powiedział Dawid Jackiewicz. Zapewnił, że do końca tej dekady wbudowana zostanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, zaś w kolejnych latach powstanie cała flota 24 reaktorów jądrowych. – To będzie ogromne przedsięwzięcie zmieniające oblicze polskiej gospodarki – podkreślił.

W kategorii bezpieczeństwo energetyczne nominację otrzymały także: Energa S.A. oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe.

Wyróżnienia specjalne

Podczas uroczystej gali wręczono również wyróżnienia. Wręczył je Chargé d’affaires Ukrainy w Polsce Oleh Kuts. Pierwsze z nich - za relacjonowanie przez Telewizję Polską wojny na Ukrainie, codzienne dostarczanie przez jej dziennikarzy rzetelnych i aktualnych informacji z frontu, a także dokumentowanie przez jej reporterów skali zbrodni Władimira Putina - otrzymał dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski.

Drugie wyróżnienie do PKP Intercity S.A. Spółka została doceniona za błyskawicznie zorganizowaną pomoc i przewóz uchodźców na niespotykaną dotąd skalę od pierwszych godzin trwania wojny na Ukrainie. Nagrodę odebrał w imieniu spółki jej prezes Marek Chraniuk.

Kolejne wyróżnienia specjalne otrzymali: Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl "za zaangażowanie na arenie Polski i Europy w niesienie pomocy ukraińskim uchodźcom oraz walczącej Ukrainie" oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski "za szczególne zaangażowanie i pomoc okazaną przez samorząd województwa mieszkańcom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi". W imieniu marszałka Stawiarskiego wyróżnienie odebrał członek zarządu województwa lubelskiego Zdzisław Szwed.

Kapituła doceniła też marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego "za szczególną pomoc mieszkańcom województwa i polskim służbom w czasie ubiegłorocznych ataków na polską granicę, które były zaplanowanym w Moskwie wstępem do agresji Rosji na Ukrainę".

Prezes PiS: Nagrody te przyznała cała Polska

W uroczystej gali "Giganci Polska Press" z powodu obowiązków związanych z objazdem po Polsce nie mógł wziąć udziału Jarosław Kaczyński. Skierował jednak specjalne przesłanie do uczestników wydarzenia, a odczytał je sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

"Barbarzyńska, pełnoskalowa rosyjska agresja na Ukrainie oraz poprzedzająca ją wojna hybrydowa rozpętana na wielu frontach zdestabilizowały życie społeczne i gospodarcze nie tylko na naszym kontynencie, ale też w skali światowej. Jedne państwa odczuły to mocniej, inne słabiej, zależnie - z jednej strony - od swej specyfiki, a drugiej - od jakości podejmowanych kontrdziałań. Nie mówię, że w naszym kraju wszystko poszło gładko i idealnie, niemniej Polska wychodzi z tych turbulencji w miarę obronną ręką. Zawdzięczamy to odpowiednim decyzjom oraz właściwie ukierunkowanym wysiłkom i staraniom wielu różnego typu instytucji. To bogactwo działań znalazło swe odzwierciedlenie w siedmiu kategoriach, w których kapituła nagrody 'Giganci Polska Press' uhonorowała tę pracę na rzecz bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. A że Grupa Polska Press jest liderem na rynku mediów regionalnych, to można powiedzieć, że nagrody te przyznała cała Polska" – napisał Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS pogratulował wszystkim nominowanym i laureatom znalezienia się w tak szacownym gronie, a kapitule nagrody trafności wyboru. Jednocześnie Jarosław Kaczyński życzył kapitule, ale również całej Rzeczypospolitej, aby w przyszłym roku, przy kolejnej edycji projektu wybór laureatów był z powodu nadmiaru bogactwa jeszcze trudniejszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nagrody "Giganci Polska Press" wręczone. Oto siedmiu wspaniałych - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki