Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce podsumowuje 2023 rok i zaprasza do nowego obiektu

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Wideo
od 7 lat
- Mieszkańcy Ostrołęki, bliższych i dalszych okolic, a nawet goście zza granicy coraz chętniej odwiedzają naszą placówkę - mówi Janusz Kotowski, dyrektor MŻW.

- Nasze muzeum jest otwarte także w soboty i niedziele. Opowiadamy o ważnych dziejach naszej historii, często o sprawach trudnych - mówi dyrektor Kotowski.

W muzeum, oprócz sal ekspozycyjnych, jest księgarnia, sala kinowa, strzelnica wirtualna.

A w 2024 roku placówce przybędzie jeszcze jeden obiekt.

- W nowym roku zaprosimy zwiedzających do zrekonstruowanych bunkrów komendanta Józefa Kozłowskiego „Lasa” w Glebie gm. Kadzidło - mówi Janusz Kotowski. - Można będzie zobaczyć miejsca uświęcone krwią walczących o wolność Polaków, przypominające mocne historie z naszego regionu.

Przypomnijmy, w czerwcu 2023 roku pracownicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce prowadzili poszukiwania pozostałości po partyzantach XVI Okręgu „Orzeł” Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowodzonych przez Józefa Kozłowskiego „Lasa”. Baza żołnierzy znajdowała się w lesie, w pobliżu wsi Gleba, gm. Kadzidło. Znaleziono łuski z broni produkcji sowieckiej i niemieckiej, której używali zarówno partyzanci, jak i funkcjonariusze komunistyczni.

W 2018 roku w tym miejscu odbyły się uroczystości dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 70 lat. W 1948 roku znajdowała się tam baza 16. okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W nocy z 24 na 25 czerwca w schronach przebywało 13 partyzantów oraz dwie kobiety i dziecko. Schrony zostały otoczone przez 1500 żołnierzy KBW oraz funkcjonariuszy UB. W godzinnej walce polegli: Władysław Buraczewski "Dąb", Władysław Mydło "Bohun", Jan Kutryb "Wiatr". Wobec miażdżącej przewagi atakujących, partyzanci poddali się. Wszystkich aresztowano i wywieziono do Warszawy. Spośród 9 aresztowanych, 7 skazano na śmierć. 12 sierpnia 1949 roku, w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie, strzałem w tył głowy zamordowani zostali: Józef Kozłowski "Las', - komendant okręgu, Piotr Macuk "Sęp" - zastępca komendanta", Bolesław Szyszko "Klon" - szef sztabu", Czesław Kania "Witold" - szef wywiadu i propagandy.

Szczątki Józefa Kozłowskiego, który pochodził z Wilna, zostały odnalezione przez zespół IPN na Cmentarzu Powązkowskim, na tzw. Łączce.

W maju 2022 teren w rejonie Gleby przejęło Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Cel - rekonstrukcja bunkrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki