Monitoring na osiedlach, więcej miejsc parkingowych ...

sxc.hu
sxc.hu
Udostępnij:
Przedstawiciele kilkunastu spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, przewodniczący rad miejskich osiedli spotkali się z wiceburmistrzem Adamem Mrozem, aby omówić m.in. wspólne zamierzenia inwestycyjne.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele m.in. SM "Przyszłość", SM "Meblarz", SM "Mebrol", SM "Medyk", SM "Oskar", WM "Jutrzenka" oraz przewodniczący rad miejskich osiedli.

Dyskusja toczyła się wokół czterech głównych tematów: rozbudowa sieci monitoringu, wspólne inwestycje w infrastrukturę, gospodarka odpadami komunalnymi, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Wszystko w kontekście zmieniających się w tym zakresie przepisów prawa. Wiele spraw "zahaczało" już o przyszłoroczny budżet gminy Wyszków, ponieważ teraz jest czas na dyskusje i wypracowanie wspólnych inicjatyw, chociażby w kwestii inwestycji w osiedlową infrastrukturę.

- Rozmawiać zawsze warto, to między innymi cel funkcjonowania samorządu - wsłuchać się w głosy różnych środowisk, nawet jeśli oczekiwania rozmijają się z możliwościami - mówił, otwierając spotkanie, Adam Mróz.

W kwestii monitoringu miejskiego, samorząd oczekuje współpracy ze strony spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Najlepiej, gdyby była to współpraca na niwie finansowej.
- Planujemy w tym roku rozbudowę sieci monitoringu i objęcie nim części osiedla Polonez. Kamery zostaną zainstalowane na rondzie na skrzyżowaniu ul. Pułtuskiej i obwodnicy śródmiejskiej, na skrzyżowaniu przy zjeździe do Tesco oraz w rejonie hali sportowej, Zespołu Szkół i pływalni. Niestety, nie widzimy możliwości rozbudowy na nie swoim terenie, wewnątrz osiedli mieszkaniowych i terenów wspólnot - mówił Adam Mróz. - Nie wyobrażam też sobie, że w komendzie policji, gdzie znajduje centrum obsługi monitoringu miejskiego, będzie możliwy podgląd z kamer, zainstalowanych przez spółdzielnie na swoim terenie.

Wiceburmistrz sugerował, aby dla zwiększenia bezpieczeństwa spółdzielnie i wspólnoty montowały własny monitoring z własnym centrum dowodzenia. Padła też sugestia, aby współfinansowały rozbudowę monitoringu wewnątrz osiedli przez samorząd.
- Musielibyśmy wiedzieć, jakie to będą koszty - mówili przedstawiciele wspólnot.
Na dziś trudno je oszacować. Adam Mróz przypomniał tylko, że rozbudowa systemu to nie tylko zakup nowych kamer, ale także rozprowadzenie sieci a także zwiększenie obsady kadrowej centrum obsługi monitoringu. Zachęcał jednak do współpracy, bo jak zapewniał i on, i przedstawiciel policji, system sprawdził się w naszym mieście i jest skutecznym narzędziem w poprawie bezpieczeństwa.

- Nie do końca wierzę, że mieszkańcy opodatkuję się dobrowolne dla bezpieczeństwa zostaniemy przy obecnym modelu, że gmina buduje monitoring tylko w swoich pasach drogowych - podsumował dyskusję Adam Mróz.

W kwestii wspólnych inwestycji w infrastrukturę miejską padły pewne propozycje ze strony spółdzielców. Przedstawiciele osiedla, na którym znajduje się targowisko miejskie, prosili o pomoc w rozwiązaniu problemów parkingowych.
- Jesteśmy w stanie nawet kawałek ziemi oddać pod parkingi, bo tam się nie da żyć - mówiła przedstawicielka spółdzielni.
Burmistrz chętnie podejmie współpracę, bo dla gminy oznaczałoby to także zmniejszenie problemu kiepskiego dojazdu do Przedszkola nr 4.

O pomoc w odwodnieniu ul. Kościuszki zwróciła się prezes SM "Meblarz".
- Ta woda spływa nam do piwnic a nawet na klatki schodowe - mówiła.
Niestety, ul. Kościuszki jest drogą krajową i trzeba czekać, aż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ją przebuduje i stworzy system odwodnienia.
Wiele zadań czeka gminę a co za tym idzie także mieszkańców w kwestii nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Nowe przepisy, stanowiące, że to gmina jest właścicielem śmieci na swoim terenie, wejdą w życie od 2013 roku. Burmistrz poinformował uczestników spotkania o czekających nas zmianach, terminarzu ich wprowadzania.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie