MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mława. Atrakcje turystyczne miasta i regionu. Zobacz, co warto zwiedzić

OPRAC.:
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Urząd Miasta Mława
Przez Mławę przebiega Mławski Szlak Turystyczny. Są tu liczne zabytki, ale także obiekty sportowe i rekreacyjne. Co warto zwiedzić w Mławie? Najciekawsze atrakcje turystyczne Mławy: lista miejsc, które warto zobaczyć w regionie.

Mława to miasto położone w województwie mazowieckim, na Wzniesieniach Mławskich, w pobliżu rzeki Mławki, tuż przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa ciechanowskiego

Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. miasto zamieszkiwało 33 700 osób.

Mława. Atrakcje turystyczne

Więzienie powiatowe przy obecnej ul. Narutowicza w Mławie

Więzienie powstało w 1889 r. Obecnie w budynku dawnego więzienia mieści się siedziba mławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie.

Budynek Banku Polskiego

Budynek jest jednym z najciekawszych przykładów architektury modernistycznej okresu dwudziestolecia międzywojennego na Północnym Mazowszu. Został wybudowany w 1938 roku i poza funkcją usługową część budynku przeznaczona była na mieszkania dla pracowników banku. Od strony wschodniej i południowej budynek otoczony był ogrodem. W okresie II wojny światowej budynek pełnił funkcję siedziby niemieckiego starostwa powiatowego (landratsamt). Od 1945 roku budynek ponownie stał się własnością Banku Polskiego. Funkcje siedziby placówek bankowych budynek spełniał do 2020 roku.

Stylizowany hydrant przeciwpożarowy

Na zlecenie burmistrza miasta Sławomira Kowalewskiego, pracownicy miejskiej spółki Wod-Kan zamontowali na rogu ulic Żeromskiego i 3 Maja stylizowany hydrant przeciwpożarowy. Ma on przypominać o miejscu, w którym niegdyś mieściła się siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej. Inicjatywa wpisuje się w obchody 140-lecia jednostki.

Pałac Ślubów (popówka)

W zabytkowym parku miejskim – w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się fontanna przedstawiająca legendarną Muławę – stała niegdyś cerkiew prawosławna pw. św. Jerzego Zwycięzcy.

Cerkiew rozebrano w 1926 roku, a cegły z rozbiórki wykorzystano do budowy muzeum regionalnego. Teren, na którym stała, wraz z szeroką aleją kasztanową włączono do parku. W miejscu cerkwi natomiast wykonano klomb na planie krzyża greckiego. W jego centralnym punkcie od 2001 roku stoi fontanna przedstawiająca postać kobiety, alegorię legendarnej Muławy.

Z nieruchomości parafii prawosławnej pozostała do dziś „popówka” – dom duchownego prawosławnego. W 2017 r. rozpoczęło przebudowę „popówki”. Budynek przekształcono w pałac ślubów – mieszczą się w nim dwie komórki Urzędu Miasta Mława: Urząd Stanu Cywilnego oraz Wydział Spraw Obywatelskich.

Miejska Biblioteka Publiczna

Placówka powstała w 1946 r. jako Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Miała wtedy w swoich zbiorach 364 książki. Z myślą o najmłodszych czytelnikach, biblioteka otworzyła w 1966 r. dział dziecięcy z wypożyczalnią i czytelnią. Było to możliwe dzięki temu, że rok wcześniej przeprowadziła się do dużego, wyremontowanego lokalu przy ul. 3 Maja, który zajmuje do dzisiaj (wcześniej mieściły się tam siedziby słynnego Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” i Ochotniczej Straży Pożarnej).

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej

Budynek obecnego Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej przy ul. 3 Maja (dawnej Ogrodowej) powstał w latach 20. XX wieku. Placówka prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą z zakresu historii, archeologii, numizmatyki, sztuki i przyrody. Organizuje wystawy czasowe, koncerty i inne wydarzenia o charakterze kulturalnym i naukowym.

Mławskie Drzewa Pamięci

Na terenie miasta rosną drzewa upamiętniające wydarzenia ważne dla społeczności Mławy. Najstarsze z nich – Dąb Niepodległości – zostało zasadzone ponad sto lat temu.

Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Historia powstania parku miejskiego w Mławie związana jest z końcem XIX wieku. W tym okresie wśród ludności polskiej znajdowało się wielu Rosjan. Dla nich to w 1879 r. wybudowano na Nowym Rynku drewnianą cerkiew i nieopodal dom dla popa, otoczony ogrodem. W 1897 r. teren urządzono jako ogród spacerowy zwany „Salonem Mławy". Park stanowi największy otwarty teren rekreacyjny w mieście, o łącznej powierzchni około 3,8 ha. Już od chwili swojego powstania tj. od końca XIX wieku, stanowi miejsce wypoczynku mieszkańców Mławy, jak również teren, gdzie organizowane są uroczystości narodowo-patriotyczne oraz imprezy plenerowe. Park został wpisany do rejestru zabytków 22 stycznia 1997 r.

„Drzwi do Mławy" - historia miasta na płótnie

Od 2004 roku na ścianach głównej klatki schodowej w Ratuszu Miejskim zawieszone są dwa tryptyki, miejscowego artysty malarza Zdzisława Kruszyńskiego, zatytułowane „Drzwi do Mławy".

Między nimi znajduje się okno z witrażem przedstawiające herb miasta autorstwa Elżbiety i Andrzeja Bednarskich, plastyków z pobliskiego Rypina. Tryptyki jak i witraż powstały z okazji uroczystych obchodów 575 lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Od tamtej pory stanowią symboliczny przewodnik po mławskich dziejach.

Kościół Parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy

Przypuszcza się, że kościół murowany został zbudowany w 1477r. w stylu późnogotyckim jako jednonawowa budowla z wysuniętym prezbiterium. Jedyne widoczne elementy, które odnieść można do tej pierwszej budowli to ściana tęczowa miedzy prezbiterium a nawą główną oraz fragment okna (obecnie witraż) w tylnej ścianie prezbiterium. W 1692r. świątynia spłonęła. Ojcowie Misjonarze pracujący w parafii odbudowali kościół w 1712r. Następna przebudowa kościoła dokonana w latach 1882-1886 całkowicie zmieniła obiekt. Czasy ostatniej wojny spowodowały liczne zniszczenia w kościele. Zniszczenia wojenne szybko usuwano, dzięki gorliwej pracy duszpasterzy i ofiarności wiernych.

Kościół jest wzniesiony na planie prostokąta, trójnawowy, murowany z cegły na zaprawie wapiennej. Nawy boczne są otwarte w kierunku nawy głównej arkadami wspartymi na filarach międzynawowych o przekroju prostokątnym. Prezbiterium jest zbliżone do kwadratu. Nad nawą główną znajduje się płaski drewniany strop, polichromowany. W zakrystii znajdują się drewniane, rzeźbione, kręcone schody na piętro nad zakrystią. Elewacja frontowa poprzedzona jest bramą murowaną z dwuskrzydłową kratą i bramkami bocznymi.

Ratusz Miejski

Zabytkowy ratusz z końca XVIII wieku jest jedną z najstarszych budowli w Mławie. Został wzniesiony za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. We wrześniu 1939 r. ratusz został poważnie zniszczony, a następnie przebudowany (m.in. rozebrano wieżę zegarową). W latach okupacji niemieckiej mieściło się w nim więzienie, w którym przetrzymywano m.in. członków lokalnego ruchu oporu. Po wojnie ratusz odbudowano wraz z ośmioboczną wieżyczką.

Rynek miejski

Rynek mławski był najważniejszą częścią miasta. Obecnie rynek odzyskał swoją dawną świetność po wybudowaniu obwodnicy miasta. Stał się miejscem rekreacyjnym.

Kościół filialny pod wezwaniem Św. Wawrzyńca

Kościół pod wezwaniem Św. Wawrzyńca usytuowany został na wzgórzu, obecnie cmentarnym. Był to drewniany budynek.
W 1786r. księża Misjonarze wznieśli nowy murowany z cegieł kościół. Pobudowany został na planie prostokąta na styl kościoła salowego. Po bokach części prezbiterialnej dobudowano kwadratową kruchtę i zakrystię, gdzie znajduje się sklepienie kolebkowo- krzyżowe. W tym stanie kościół dochował się do obecnych czasów.

Kamienice secesyjne

Kamienice pochodzą z początku XX wieku i stanowią przykład budownictwa w stylu secesji. Usytuowane w centrum miasta, przy rynku głównym stanowią jego ozdobę. Wyróżnić wśród nich należy przede wszystkim trzykondygnacyjny budynek mieszkalny mieszczący się przy ul. Stary Rynek 6, którego elewacja zasługuje na szczególną uwagę. W zwieńczeniu nad gzymsem góruje naga półpostać kobieca podtrzymująca rozwartymi ramionami dekorację roślinną.

Dawny Spichlerz tzw. Lelewelówka

Obiekt ten położony przy ul. Warszawskiej 44 naprzeciw wylotu ul. Browarnej jest jednym z niewielu dobrze zachowanych budynków drewnianych. Stanowi jedyną pozostałość zabudowań starostwa niegrodowego.

Powstały później budynek pełnił rolę spichrza, następnie został przystosowany do zamieszkania. Jako obiekt należący do zespołu budynków starostwa i stanowiący przez jakiś czas po 1876r. własność rodziny Lelewelów nazwany został „Lelewelówką”. Ta tradycyjna nazwa utrzymała się do dzisiaj.

Sport i rekreacja

Ścieżki rowerowe:
W Mławie znajduje się sporo ścieżek rowerowych, m.in wzdłuż ulic:

  • Działdowskiej;
  • Alei Marszałkowskiej;
  • Górnej;
  • Szpitalnej;
  • Kopernika;
  • Piłsudskiego;
  • Napoleońskiej;
  • Padlewskiego;
  • Aleja św. Wojciecha.

Ścieżki rowerowe znajdują się także na każdym z trzech wiaduktów na terenie miasta.

Obiekty sportowe:
Boiska w Mławie usytuowane są:

  • na i przy stadionie miejskim (róg ulic Nowoleśnej i Kopernika);
  • przy ul. Granicznej (Zespół Placówek Oświatowych nr 2);
  • przy ul. Krasińskiego (Katolicka Szkoła Podstawowa);
  • przy ul. Sportowej (Szkoła Podstawowa nr 2);
  • przy ul. Warszawskiej (Zespół Placówek Oświatowych nr 1);
  • przy ul. Żołnierzy 80 Pułku Piechoty (Szkoła Podstawowa nr 6);
  • przy ul. Okrężnej

Siłownie plenerowe:

W Mławie z siłowni plenerowych można skorzystać w podanych niżej lokalizacjach:

  • przy stadionie miejskim (róg ulic Nowoleśnej i Kopernika);
  • w miejskim parku;
  • przy ul. Dworcowej;
  • przy ul. Granicznej (Zespół Placówek Oświatowych nr 2);
  • przy ul. Okrężnej.

Place zabaw:

Place zabaw są dostępne w podanych niżej lokalizacjach:

  • przy stadionie miejskim (róg ulic Nowoleśnej i Kopernika);
  • w miejskim parku (dwa place);
  • na osiedlach Sienkiewicza, Książąt Mazowieckich, Młodych i Zacisze;
  • przy Szkole Podstawowej nr 2 (ul. Sportowa);
  • przy Szkole Podstawowej nr 6 (ul. Żołnierzy 80 Pułku Piechoty);
  • przy Zespole Placówek Oświatowych nr 1 (ul. Warszawska);
  • przy Katolickiej Szkole Podstawowej (ul. Krasińskiego);
  • przy ul. Dworcowej;
  • przy ul. Napoleońskiej;
  • przy ul. Okrężnej.

Materiał źródłowy:
Archiwum Państwowe w Warszawie, Oddział w Mławie
Urząd Miasta Mława

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki