MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister Finansów zmienia oprocentowanie papierów wartościowych. Co nowego w ofercie resortu?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Wiadomo już, na jakie oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa mogą liczyć oszczędzający
Wiadomo już, na jakie oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa mogą liczyć oszczędzający jermos/Polska Press Grupa
Początek roku przyniósł lekkie rozczarowanie wysokością oprocentowania obligacji skarbowych Ministra Finansów nominowanych w złotym. Czy kolejny miesiąc okaże się lepszy? Sprawdzamy ofertę na luty.

Spis treści

Minister Finansów postanowił utrzymać rozpoczęty jeszcze w listopadzie trend zmiany oprocentowania obligacji skarbowych w stosunku do części papierów wartościowych. Jedna ważna zmienna pozostanie na poziomie ze stycznia.

Jakie obligacje Skarbu Państwa będzie można kupić na dotychczasowych warunkach?

W lutym oprocentowanie obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych wynosie trzy procent w skali roku, a trzyletnich 6,40 proc. Oznacza to, że osoby inwestujące krótkoterminowo będą mogły inwestować na tych samych warunkach, co w poprzednim miesiącu. A jak będzie wyglądać w lutym oprocentowanie hitowych obligacji czteroletnich?

Minister Finansów zmienił oprocentowanie tych papierów wartościowych

Nowe oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,05 proc., a dwuletnich 6,30 proc. w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,55 proc. dla czterolatek oraz 6,80 proc. dla dziesięcioletnich papierów wartościowych Ministra Finansów. Oznacza to spadek oprocentowania każdego rodzaju obligacji o 0,10 proc. Podobnie było w styczniu.

– W lutym zdecydowaliśmy się na kolejne dostosowanie oprocentowania obligacji oszczędnościowych. Wiąże się to z niewielką obniżką oprocentowania obligacji o zapadalności od 1 roku i powyżej. Zachowujemy przy tym atrakcyjne marże w kolejnych okresach odsetkowych – komentuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak podkreśla urzędnik: obligacje z segmentu detalicznego pozostają nadal oprocentowane preferencyjnie względem rynku hurtowego.

Beneficjenci programu „Rodzina 800 plus” otrzymają nową propozycję

Osoby korzystające z programu „Rodzina 800 plus” uprawnione są do nabywania wyjątkowych papierów wartościowych. Chodzi o rodzinne, sześcioletnie papiery wartościowe. Te obligacje występują także w ofercie z 12-letnią perspektywą wykupu. W grudniu rodzinne obligacje okazały się niezwykle popularne, dzięki wysokiemu oprocentowaniu. Jak będzie teraz?

W lutym rodzinne sześciolatki będą oprocentowane na poziomie 6,75 proc., a 12-letnie – 7,05 proc. w pierwszym roku. Niestety to także oznacza spadek oprocentowania dla tych rodzajów obligacji względem oferty styczniowej.

Minister Finansów utrzymuje oprocentowanie marż. Jest jedna stawka zerowa

Zgodnie z komunikatem prasowym resortu finansów na dotychczasowym poziomie pozostaną marże. W przypadku obligacji jednorocznych i dwuletnich, których oprocentowanie zmienia się co miesiąc, będzie to odpowiednio 0 proc. i 0,5 proc. Z kolegi dla obligacji czteroletnich marża utrzyma się na poziomie 1,25 proc., a dla dziesięcioletnich wyniesie 1,50 proc. Bez zmian pozostają również marże dla obligacji rodzinnych: 1,75 proc. dla obligacji sześcioletnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister Finansów zmienia oprocentowanie papierów wartościowych. Co nowego w ofercie resortu? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki