Mieszkania TBS a mieszkania w ramach Mieszkania Plus - analiza kosztów

Katarzyna Piojda
Osoby o przeciętnej wysokości dochodach mogą ubiegać się o mieszkanie należące do TBS albo powstające w ramach Mieszkania Plus.
Osoby o przeciętnej wysokości dochodach mogą ubiegać się o mieszkanie należące do TBS albo powstające w ramach Mieszkania Plus. Jarmoluk (Pixabay.com)
Udostępnij:
Mieszkania dla średniozamożnych Polaków – takie są zarówno te, stawiane przez towarzystwa budownictwa społecznego, jak i te, które powstają w ramach programu Mieszkanie Plus. Tłumaczymy podobieństwa i różnice.

Kogo nie stać na zakup mieszkania na wolnym rynku za gotówkę, a nie dostanie kredytu hipotecznego i nie ma też szans na przydział mieszkania komunalnego, ma jeszcze jedną możliwość. Może starać się o mieszkanie z zasobów towarzystwa budownictwa społecznego albo będzie mógł ubiegać się o mieszkanie w ramach programu rządowego Mieszkanie Plus.

Kto będzie miał pierwszeństwo na przydział w ramach Mieszkania Plus

Oba rodzaje lokali mieszkalnych są przeznaczone dla średniozamożnych Polaków, bez ograniczenia wieku. To propozycja dla rodzin z dziećmi, ale też dla małżeństw bezdzietnych oraz dla singli. Przyszły najemca nie może posiadać tytułu prawnego do innego mieszkania.

O lokal z TBS lub z programu Mieszkanie Plus ubiegać się mogą osoby, które nie są w stanie zakupić „zwykłego" mieszkania ze względu na to, że brakuje im funduszy na ten cel i z powodu braku pieniędzy nie są także w stanie wynająć mieszkania z rynku komercyjnego. Jednocześnie sytuacja materialna tych osób jest na tyle dobra, że będzie stać zainteresowanych na utrzymanie mieszkania, które nie do końca będzie ich, ale w którym będą mieszkać, jak u siebie, do tego – dożywotnio. Ich rodziny niejako mogą dziedziczyć te mieszkania, ponieważ po śmierci najemców, oni mogą stać się uprawnieni do zajmowania danego lokum. Najemcy nie mogą odsprzedać mieszkania, jakie zajmują.

Mieszkanie z TBS

Lokale stawiane przez towarzystwa budownictwa społecznego powstają w oparciu o Ustawę z 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Osoby, które otrzymały mieszkanie z zasobów TBS, są jego najemcami, a nie właścicielami.

Zanim zainteresowany uzyska prawo do lokalu TBS, musi spełnić określone warunki. Dochód gospodarstwa domowego w dniu podpisania umowy najmu z TBS nie może natomiast przekraczać 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w danym województwie, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu powiększonego o: 20 procent w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, 80 procent dla gospodarstwa dwuosobowego oraz o kolejne 40 procent na każdą następną osobę, należącą do gospodarstwa domowego. Konieczna jest również wpłata partycypacji, czyli wkład finansowy w budowę mieszkania. Partycypacja nie może przekroczyć 30 procent kosztów budowy danego mieszkania. Obowiązkowa jest ponadto kaucja. Ta wynosi równowartość 12-miesięcznego czynszu za dane mieszkanie i jest obliczana w oparciu o stawkę czynszu obowiązującą w momencie podpisania umowy najmu. Wysokość czynszu w mieszkaniach należących do zasobów TBS w skali roku nie może przekraczać 4 procent wartości odtworzeniowej konkretnego lokalu. Zależnie od województwa, stawka czynszu wynosi obecnie około 13 złotych.

Przykładowo: gdy przyjmiemy, że stawka czynszu kształtuje się na poziomie wspomnianych 13 złotych za metr kwadratowy, sam czynsz najmu za mieszkanie 66-metrowe wynosi 858 złotych. Dochodzą opłaty eksploatacyjne, m.in. za wodę i kanalizację, podgrzanie wody, abonament za wodę i kanalizację, opłatę za gospodarowanie odpadami, a także za centralne ogrzewanie. Za utrzymanie wspomnianego 66-metrowego mieszkania trzeba ogółem zapłacić około 1150 złotych, w zależności od lokalizacji.

Mieszkanie Plus

Lokale w ramach programu rządowego Mieszkanie Plus, następcy programu Mieszkanie dla Młodych, dopiero startują. W odróżnieniu od towarzystw budownictwa społecznego, inwestującego jedynie w bloki, w ramach nowego rządowego programu będą powstawały zarówno budynki wielorodzinne, jak i domy jednorodzinne. Pierwsze budowy mieszkań już są realizowane od kilku miesięcy. Przewidywalny termin oddania pod klucz pierwszych mieszkań to koniec 2018 roku.

Mieszkania z plusem będą wydawane najemcom w stanie deweloperskim (do wykończenia we własnym zakresie) albo pod klucz, czyli gotowe do zamieszkania. Dla porównania: mieszkania TBS są zawsze wykonywane pod klucz. Kwestia dochodów rodziny czy singla odnośnie Mieszkania Plus także tutaj będzie istotna. Zgodnie z zapowiedziami, zdolność czynszowa najemcy ma być określana na podstawie jego dochodów netto, ale pomniejszonych o zobowiązania finansowe. Obecnie nie ma dokładnych wytycznych odnośnie tej kwestii.

Koszt czynszu będzie zależał także od województwa, a więc tak, jak w przypadku lokali TBS. Stawka czynszu w Mieszkaniu Plus, zależnie od regionu, wyniesie przeciętnie 7,5 złotego za m kw. Pojawi się opcja dojścia do własności, ale wówczas najemca, który zechce zostać właścicielem zajmowanego lokum, będzie musiał liczyć się z tym, że zapłaci o 20 procent wyższy czynsz. Dzięki temu po 25, 30 latach stanie się właścicielem lokalu. Prawo do dziedziczenia mieszkania będzie przysługiwało mu właśnie po wykupieniu lokalu. W przypadku najmu czynsz we wspomnianym 66-metrowym mieszkaniu wyniósłby 495 złotych, a w sytuacji opcji wykupu – niecałe 600 złotych.

Do czynszu za mieszkanie z plusem trzeba będzie doliczyć opłaty eksploatacyjne. Będą to m.in. opłaty administracyjne na rzecz zarządcy budynku, koszt sprzątania oraz utrzymania części wspólnych (np. trawników, parkingów, piwnic, korytarzy czy wind), fundusz remontowy oraz opłaty za media. Będzie to kształtowało się na poziomie od 6,50 do 9 złotych za m kw., zależnie od miasta. Opłata eksploatacyjna w przypadku 66-metrowego mieszkania wyniosłaby odpowiednio od 429 złotych do 594 złotych. Wyjątek będzie stanowiła Warszawa, gdzie stawka eksploatacyjna wyniesie więcej, bo 10 złotych. Razem z czynszem będzie to i tak ponad 1000 złotych, zatem porównywalnie do stawek obowiązujących w zasobach towarzystwa budownictwa społecznego.

O opłatach wstępnych (na zasadzie kaucji obowiązującej w TBS) także się mówi odnośnie mieszkań powstających w ramach programu z plusem. Wszystko zależy natomiast od rozwiązań przyjętych w poszczególnych województwach. W regulaminie danej inwestycji powinny zostać zawarte wszystkie informacje, także te na temat wysokości ewentualnych wkładów finansowych.

Materiał oryginalny: Mieszkania TBS a mieszkania w ramach Mieszkania Plus - analiza kosztów - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie