MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz jedno z tych kont? Możesz pomnożyć oszczędności. Wyjaśniamy, jak to zrobić

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Grudzień to ostatnia okazja, by zadbać o trochę większe oszczędności na emeryturę. Upływają ważne terminy
Grudzień to ostatnia okazja, by zadbać o trochę większe oszczędności na emeryturę. Upływają ważne terminy 123rf.com/profile_ekaterinaphoto
Kończy się rok, a to najlepsza okazja do tego, by sprawdzić, z jakich instrumentów finansowych można jeszcze skorzystać, by sporo zyskać. Tym razem wskazujemy dwa instrumenty, które pozwolą zgromadzić nieco więcej pieniędzy na emeryturę. Czasu jest jednak niewiele i trzeba mieć przynajmniej jedno z kont IKE–Obligacje lub IKZE–Obligacje.

Spis treści

To już ostatnie tygodnie na skorzystanie z oferty obligacji w ramach dwóch kont IKE–Obligacje oraz IKZE–Obligacje albo tylko jednego z nich. Co więcej, w pewnych warunkach nie trzeba będzie nawet płacić podatku od zysków kapitałowych.

Ile obligacji można kupić do końca roku? Jaki jest limit finansowy?

Jak przypomina Ministerstwo Finansów, grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym osoby zainteresowane oszczędzaniem na przyszłą emeryturę mogą kupić instrumenty detaliczne w ramach Konta IKE–Obligacje w ramach tegorocznego limitu. Maksymalna kwota, w jakiej musi zmieścić się osoba oszczędzająca, jest relatywnie wysoka i wynosi 20 805 zł. Taki limit pozwala na zakup 208 sztuk obligacji. Jest też dodatkowa korzyść.

Jak duży jest podatek od zysków kapitałowych? Czy zawsze trzeba go płacić?

Jak przypomina Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, po spełnieniu warunków ustawowych, od zysku wypracowanego w ramach Konta IKE–Obligacje nie jest pobierany tzw. podatek Belki. Oznacza to, że beneficjent Konta IKE–Obligacje, który zdąży przed końcem tego miesiąca nabyć wskazane papiery wartościowe w limicie 20 805 zł, nie zapłaci podatku od zysków kapitałowych. To istotne o tyle, że w tym roku tzw. podatek Belki wynosi aż 19 proc.

Oszczędności na emeryturę: tyle wynosi limit Konta IKZE–Obligacje

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. W grudniu warto też wykorzystać tegoroczny limit Konta IKZE–Obligacji. – Wysokość kwoty wpłat na IKZE wynosi 8 322 zł, co odpowiada 83 sztukom obligacji – przypomina Sebastian Skuza sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Jednak w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, wysokość kwoty wpłat wynosi 12 483 zł, które można przeznaczyć na 124 sztuki obligacji.

Co z osobami, które założyły dwa konta?

Warto podkreślić, że można mieć jednocześnie oba konta: IKE–Obligacje oraz IKZE–Obligacje, bądź tylko jedno z nich. – Oferta jest różnorodna, a środki można przeznaczyć na jeden lub kilka rodzajów obligacji dostępnych w ramach Konta IKE–Obligacje i Konta IKZE–Obligacje. To bardzo dobry sposób na pomnażanie swoich oszczędności z myślą o przyszłej emeryturze – podsumowuje Sebastian Skuza sekretarz stanu w resorcie finansów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Masz jedno z tych kont? Możesz pomnożyć oszczędności. Wyjaśniamy, jak to zrobić - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki