Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz firmę? Do 30 czerwca 2023 musisz zapłacić ten podatek. Co zrobić, aby zapłacić mniej? Trzeba spełnić ten warunek

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Podatek CIT 2023 płacą tylko wybrane podmioty.
Podatek CIT 2023 płacą tylko wybrane podmioty. unsplash
CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych, trzeba zapłacić do końca czerwca. Kogo dotyczy ten obowiązek i z jakimi formalnościami się wiąże? Jak się okazuje, nie każdy musi go zapłacić – dotyczy on tylko pewnych firm. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą – sprawdź, czy także ciebie, bo termin jest już bliski. Jakie dokumenty trzeba złożyć do urzędu skarbowego?

Spis treści

CIT 2023. Kogo dotyczy i do kiedy trzeba zapłacić?

Obowiązek zapłaty CIT dotyczy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych. Trzeba go opłacić do 30 czerwca. W 2023 roku termin składania tego dokumentu został przesunięty z 31 marca na 30 czerwca.

Wszyscy, którzy są zobowiązani do zapłaty CIT, muszą złożyć formularz CIT-8, czyli zeznanie roczne za rok 2022.

Ile wynosi stawka CIT w 2023 roku?

Zasada ogólna mówi, że stawka CIT wynosi 19 proc. Niemniej, niektórzy podatnicy mogą skorzystać z niższej stawki, która wynosi 9%. Obniżona wysokość CIT dotyczy tzw. małych podatników, czyli podmiotów, których przychody nie przekraczają 2 milionów euro rocznie.

Co zrobić, żeby zapłacić niższy CIT?

Żeby móc skorzystać z 9 proc. stawki CIT w 2023 roku, spółka nie mogła w 2021, jak i w 2022 roku osiągnąć przychodu większego niż 2 miliony euro. Limit ten jest obliczany na dwa różne sposoby:

  • Jeśli firma w 2021 roku osiągnęła przychód w wysokości maksymalnie 9 188 000 zł, to może płacić CIT według stawki 9 proc. Limit ten jest liczony na podstawie kursu euro z pierwszego dnia roboczego w październiku danego roku.
  • Jeśli w 2022 roku firma przekroczyła próg 9 178 000 zł przychodu to musiała płacić CIT według stawki 19 proc. W tym przypadku limit przeliczany jest według kursu euro z pierwszego dnia roboczego w styczniu 2022 roku.

– Ważne jest również to, że limit możliwości skorzystania z 9 proc. stawki CIT dla przychodów o maksymalnej wysokości 9 188 000 zł jest liczony tylko na podstawie przychodów brutto ze sprzedaży towarów i usług. Przy liczeniu progu w trakcie roku, czyli tego w wysokości 9 178 000 zł, uwzględnia się wszystkie przychody, ale już w formie netto – mówi Dominika Zuber, Menadżerka Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego, inFakt.

Jak dodaje, dla nowych spółek, czyli powstałych w 2022 roku, nie ustala się limitu z 2021 roku.

– Spółki takie mogą automatycznie skorzystać z niższej stawki CIT. Jednak ważne jest pilnowanie bieżących przychodów i ewentualnego ich przekroczenia – tłumaczy Dominika Zuber.

Wyrównanie podatku przy wyższych przychodach – jak to zrobić?

– Pozornie wydaje się, że obowiązuje jeden limit 2 milionów euro. Jednak oba progi – 9 178 000 zł i ten o 10 tys. zł wyższy, trzeba będzie analizować odrębnie. Jeśli w 2022 roku przekroczono limit 2 milionów euro, od miesiąca przekroczenia należy płacić stawkę 19 proc. – dodaje ekspertka inFakt.

Składając obecnie formularz CIT-8, trzeba wyrównać podatek, który nie został pobrany.

– Dla przykładu: jeśli przedsiębiorca od stycznia do listopada płacił CIT w wysokości 9 proc., a w grudniu przekroczył próg 2 milionów euro przychodów rocznych, to za grudzień zapłaci CIT w stawce 19 proc., a do 30 czerwca 2023 r. dokona wyrównania za 11 miesięcy w wysokości 10 proc. podatku – podkreśla Dominika Zuber.

Jak dodaje, stawka 9 proc. nie dotyczy przychodów z zysków kapitałowych. Dotyczy ona tylko sprzedaży towarów i usług związanych z działalnością gospodarczą. Pozostałe przychody podlegają stawce 19 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz firmę? Do 30 czerwca 2023 musisz zapłacić ten podatek. Co zrobić, aby zapłacić mniej? Trzeba spełnić ten warunek - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki