MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mali Wielcy Odkrywcy, czyli wielkie eksperymentowanie w PSP w Surowem

Kazimierz Żyra
Dzieci mają naturalną, niepohamowaną chęć eksplorowania, działania i wielozmysłowego poznawania otaczającego je świata. Najlepsze efekty edukacyjne przynosi nauczanie przez różnorodne eksperymenty. Młodzi ludzie angażują się emocjonalnie w działania, które dają im odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Dzieci poznają otaczający ich świat nie tylko z podręczników i książek. Chcą go odkrywać samodzielnie, korzystając z sugestii osób dorosłych, np. nauczycieli. Ta naturalna potrzeba uczniów zaspokajana jest często poprzez udział w programach i projektach edukacyjnych.

Dzieci z klasy „0” Publicznej Szkoły Podstawowej im. Brata Zenona Żebrowskiego przystąpiły do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Mali Wielcy Odkrywcy. Został on przygotowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. W programie mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6 lat. Jego celem jest propagowanie edukacji przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń. Program ma zainteresować dzieci nauką i wzbudzić w nich chęci do poznawania otaczającego je świata.

Przedszkolaki z Surowego otrzymały od organizatorów Naukowe Pudełko, w którym znalazły wiele materiałów umożliwiających przeprowadzenie zajęć. W tym roku szkolnym program podzielony był na trzy bloki tematyczne. Pierwszy z nich dotyczył energii. W czasie zajęć dzieci poznały różne rodzaje i źródła energii. Nie zabrakło również czasu na stworzenie prostych obwodów elektrycznych, czy też wykonanie angażujących wszystkie zmysły doświadczeń. Przedszkolaki poznały również postać Ignacego Łukasiewicza oraz jego osiągnięcia. W trakcie zajęć o ekologii dzieci dowiedziały się czym jest smog oraz jak sprawdzić, czy powietrze jest zanieczyszczone. Wychowawczyni Patrycja Piórkowska przygotowała wiele zadań, dzięki którym mali odkrywcy dowiedzieli się jak segregować śmieci, jak oszczędzać zasoby oraz ponownie wykorzystywać plastikowe odpady. Ostatni z realizowanych tematów dotyczył roślin. Przedszkolaki przekonały się między innymi, co roślinom jest potrzebne do wzrostu, co znajduje się w glebie oraz z jakich elementów składa się kwiat. Dzieci prowadziły hodowlę owsa, awokado, pietruszki oraz nasturcji.

Zajęcia były pełne eksperymentów, które dzieci wykonywały samodzielnie. Dzięki temu zdobywały one nowe doświadczenia. Poszerzały swoją wiedzę poprzez zabawę. Podczas spotkań zawsze było dużo śmiechu i autentycznej radości. Jak napisał Janusz Korczak: „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

- mówi wychowawczyni przedszkolaków z Surowego, Patrycja Piórkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki