MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maków Mazowiecki. Mała elektrownia powstanie na tzw. turbinie. Zobacz, jak będzie wyglądać to miejsce. Zdjęcia

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Miasto w budżecie 2021 rok przeznaczyło 3 460 000 zł na budowę małej elektrowni wodnej na rzece Orzyc. Turbina już niedługo zmieni swoje oblicze. Wiemy, jak będzie wyglądała mała elektrownia oraz teren wokół niej. Obejrzyj galerię.

Inwestycja będzie opierała się na układzie hybrydowym, wykorzystującym źródła odnawialne, w tym instalacje fotowoltaiczną i wiatrową. Pozyskany prąd ma być wykorzystywany między innymi do oświetlenia rynku. Układ hybrydowy wraz z zastosowaniem systemu zdalnego zbierania i wizualizacji danych pomiarowych poza zapewnieniem efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii, będzie pełnił także funkcję pokazową i edukacyjną.

Cały projekt, opiewający na 14 mln zł obejmuje odbudowę jazu piętrzącego, wykonanie odwodnienia terenu Parku Sapera, budowę przepławki dla ryb, pogłębienie czaszy i stałe zasilenie zbiornika wodnego w Makowie Mazowieckim, jak również turystyczne zagospodarowanie terenu, w tym: budowę ścieżki pieszo-rowerowej wokół zalewu, pomostów drewnianych, mariny, infrastruktury dla wędkarzy, infrastruktury sportowej, strefy wypoczynkowej, placu zabaw dla dzieci, fontanny na środku zalewu, parkingu oraz modernizację plaży.

Mała elektrownia natomiast to koszt ok. 7,5 mln zł . Miasto otrzymało na ten cel najpierw 4 mln z Urzędu Marszałkowskiego, a teraz 4 mln ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego.

Pierwszy etap zrealizowano

15 grudnia zakończony został pierwszy etap prac, który polegał m.in. na drenażu po zachodniej stronie rzeki Orzyc i remoncie budynku przepompowni. Zadanie inwestycyjne zostało podzielone do realizacji na dwa lata, z czego w 2020 roku wykonawca wykonał dokumentację projektową dla całego przedsięwzięcia inwestycyjnego, drenaż brzegów rzeki Orzyc, odwodnienie Parku Sapera, remont budynku przepompowni oraz prace technologiczne związane z instalacją OZE oraz wyposażeniem małej elektrowni wodnej

- podsumowała dotychczas wykonane prace Alicja Prejs, rzecznik Urzędu Miasta.

Zadania na 2021 rok

W 2021 roku planowane jest przebudowanie stopnia wodnego, budowa przepławki jak również budowa małej elektrowni wodnej wraz z instalacją infrastruktury OZE.
Z uwagi na wysokie koszty całego przedsięwzięcia inwestycyjnego ratusz zmuszony był zrezygnować w tym okresie z pogłębienia i oczyszczenia zalewu.

Pozyskany prąd ma zasilić między innymi Urząd Miasta, Szkołę Podstawową nr 1, przedszkole, rynek.

Zobacz inne wiadomości z powiatu makowskiego:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki