Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Kleczkowski: Ostrołęka to jest miasto z bogatą historią

Maciej Kleczkowski
Archiwum Maciej Kleczkowski
Nasze miasto ma kilka wydarzeń, które na stałe wpisały się w historię Polski. Oczywiście najbardziej znane to dwie bitwy pod Ostrołęką - z 1807 r. między Cesarstwem Francuskim i Imperium Rosyjskim oraz z 1831 r. podczas powstania listopadowego. Pragnę tu przywołać trzy mniej znane wydarzenia.

Zacznę od historii sprzed 225 lat. Nie na rynku w Krakowie przysięgą Tadeusza Kościuszki (jak się powszechnie sądzi), ale w Ostrołęce zapoczątkowano powstanie kościuszkowskie.

W marcu 1794 r., na naradzie w siedzibie dowództwa brygady w Ostrołęce zdecydowano o rozpoczęciu powstania. Kilka dni później gen. Antoni Madaliński rozpoczął marsz swojej brygady spod Ostrołęki przez tereny zagarnięte, przez Prusy, w kierunku Krakowa. Dziś w tym miejscu znajduje się pamiątkowy kamień (przy południowej pierzei pl. Bema).

Jest na nim tablica z napisem: „W pobliżu tego miejsca stał dom, w którym stacjonował sztab 1. Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej pod dowództwem brygadiera Antoniego Madalińskiego. Brygada swoim wymarszem 12 marca 1794 roku z Ostrołęki w kierunku Krakowa zapoczątkowała Powstanie Kościuszkowskie”.

102 lata temu w Ostrołęce, 17 maja 1917 r., odbył się tajny zjazd oficerów legionowych. Wówczas w Wojciechowicach stacjonował 1. Pułk Ułanów Legionów Polskich pod dowództwem płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego. Wykorzystując zawody jeździeckie, doszło do tajnego zjazd oficerów legionowych, gdzie przyjęto rezolucję. Z tekstem rezolucji do Ostrołęki przybył Jędrzej Moraczewski (późniejszy premier RP). Jednym z oficerów biorących udział w tajnym zjeździe był gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski (przez jeden dzień następca prezydenta RP).

Rezolucja zakładała odmowę złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec przez żołnierzy Legionów Polskich. Doprowadziło to do kryzysu przysięgowego, który zapoczątkował niepodległość naszej Ojczyzny.

93 lata temu, trasa pierwszego w historii światowej motoryzacji wyścigu samochodowego kobiet, przebiegała przez Ostrołękę. I Rajd Pań na trasie Warszawa-Wyszków-Zambrów-Łomża-Ostrołęka-Pułtusk-Warszawa o długości 305 km odbył się 27 czerwca 1926 r. Udział wzięło 16 kobiet. Zwyciężyła Ludmiła Bogusławska na lancii lambda. Samochód ten ówcześnie określany był jako techniczne arcydzieło (pierwszy na świecie miał niezależne zawieszenie przednich kół i samonośne nadwozie).

Maciej Kleczkowski - wiceprezydent Ostrołęki, miłośnik regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki