Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupujesz używane rzeczy przez internet w 2023 roku? Sprawdź, czy nie musisz zapłacić podatku. Uwaga, bo kary są wysokie – do 70 tys. zł

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przy transakcjach o wartości minimum 1 tys. zł, których przedmiotami są rzeczy używane, powstaje obowiązek podatkowy od czynności cywilnoprawnych.
Przy transakcjach o wartości minimum 1 tys. zł, których przedmiotami są rzeczy używane, powstaje obowiązek podatkowy od czynności cywilnoprawnych. John Schnobrich/Unsplash.com
Coraz więcej słyszy się o opodatkowaniu sprzedaży na popularnych platformach internetowych. Przy okazji ekspert zwraca uwagę, że kupno przedmiotów używanych za minimum 1 tys. zł na wspomnianych platformach czy marketplace'ach powoduje obowiązek złożenia deklaracji PCC-3. Dotyczy on nie tylko przedsiębiorstw, ale także prywatnych użytkowników. Co ważne, kary za niewywiązanie się z niego przekraczają 70 tys. zł.

Spis treści

Ten podatek muszą zapłacić także osoby fizyczne

Przy transakcjach o wartości minimum 1 tys. zł, których przedmiotami są rzeczy używane, powstaje obowiązek podatkowy od czynności cywilnoprawnych. Po dokonaniu zakupu trzeba złożyć deklarację PCC-3 w Urzędzie Skarbowym i zapłacić podatek. Co ważne, obowiązkowi temu podlegają nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby prawne i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

– Jeśli nabywając przedmioty używane prywatnie lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie otrzymamy faktury albo faktury marży o wartości przekraczającej 1 tys. zł, musimy się liczyć z obowiązkiem zapłacenia podatku – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Podatnik jest zobowiązany do złożenia deklaracji PCC-3 i zapłaty podatku w ciągu 14 dni od dnia nabycia przedmiotu używanego. W przypadku umowy kupna-sprzedaży rzeczy ruchomych podatek wynosi 2 proc. wartości przedmiotu, a obowiązek jego zapłaty ciąży na kupującym. Jeśli jednak umowa zakupu zawierana jest w formie aktu notarialnego, to nie trzeba składać deklaracji PCC-3. W takich przypadkach podatek pobierany jest bezpośrednio przez notariusza.

Brak deklaracji? Kara może przekroczyć nawet 70 tys. zł

– Co istotne, brak umowy nie zwalnia nas z obowiązku rozliczenia się z transakcji kupna. Warto też zwrócić uwagę, że Urząd Skarbowy może dokonać korekty wartości nabycia przedmiotu, jeśli określona w transakcji będzie odbiegać od ceny rynkowej – podkreśla Juszczyk.

Kara za niezłożenie deklaracji PCC-3 wynosi od 10 proc. wysokości płacy minimalnej aż do jej dwudziestokrotności. Przypomnijmy, w 2023 roku minimalne wynagrodzenie zmienia się dwa razy. To oznacza, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku kara wynosi od 349 do 69 800 zł, a w drugiej połowie roku od 360 do 72 tys. zł.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami. Ile można zaoszczędzić?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kupujesz używane rzeczy przez internet w 2023 roku? Sprawdź, czy nie musisz zapłacić podatku. Uwaga, bo kary są wysokie – do 70 tys. zł - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki