MKTG SR - pasek na kartach artykułów

800 plus zamiast 500 plus. Rada ministrów zdecydowała w sprawie podwyższenia świadczenia

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Symbolicznie podpisanie ustawy przez premiera Morawieckiego oraz minister Maląg odbyło się w trakcie festynu w ogrodach KPRM.
Symbolicznie podpisanie ustawy przez premiera Morawieckiego oraz minister Maląg odbyło się w trakcie festynu w ogrodach KPRM. Twitter/ KPRM
Rodziców pobierających pieniądze ze świadczenia 500 plus czekają duże zmiany. Świadczenie 500 plus zostanie podwyższone i wyniesie 800 zł miesięcznie na każde dziecko. – To jeden z najpiękniejszych momentów w pracach Rady Ministrów, kiedy możemy dyskutować o programie Rodzina 500plus, który już niedługo stanie się programem Rodzina 800plus – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Spis treści

Rada ministrów zdecydowała w sprawie 800 plus

We wtorkowym porządku obrad Rady Ministrów przyjęła nowelę ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, a chodzi o podwyższenie 500 plus do 800 plus na każde dziecko od 1 stycznia 2024 r.

– To jeden z najpiękniejszych momentów w pracach Rady Ministrów, kiedy możemy dyskutować o programie Rodzina 500plus, który już niedługo stanie się programem Rodzina 800plus – mówił podczas spotkania w Ogrodach KPRM premier Mateusz Morawiecki.

– Ten wielki program pomoże w podnoszeniu szacunku wobec rodzin, zwiększeniu szans dla wszystkich naszych dzieci - tak, żeby mogły sobie pozwolić na zajęcia pozalekcyjne, dodatkowe lekcje tańca, muzyki, zajęcia sportowe czy wyjazd na wakacje – tłumaczył szef rządu.

– Zwiększyliśmy szanse dzieci i młodzieży na lepszy start i rozwój. Dalej będziemy rozwijać politykę społeczną, bo są tego warte. Zrobimy wszystko, żeby wzrost gospodarczy był jak najmocniejszy, żeby polskie rodziny 🇵🇱 były szczęśliwe - o tym jest program Rodzina 800plus – mówił.

Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Jednocześnie w uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw.

– Chcemy od 1 stycznia 2024 r. podnieść wysokość świadczenia wychowawczego z programu „Rodzina 500+” z kwoty 500 zł na 800 zł miesięcznie na każde dziecko. Żadne inne warunki dotyczące przyznawania i wypłaty tego wsparcia nie ulegną zmianie – czytamy na rządowych stronach.

800 plus zamiast 500 plus? Jest projekt nowelizacji ustawy

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który zakłada zwiększenie do 800 zł świadczenia 500 plus.

– Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. – wskazano i dodano, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

– Mówi się często, że dzieci to przyszłość narodu, ale żeby nie był to tylko slogan i puste hasło, to trzeba to napełnić treścią. Ta treść w postaci naszych programów rodzinnych jest coraz bardziej pełna – powiedział w czwartek 1 czerwca podczas wizyty w Żabiej Woli Mateusz Morawiecki. Premier ogłosił rozpoczęcie konsultacji ustawy o 800 plus.

– Dzisiaj ruszamy z konsultacjami naszej ustawy, ustawy 800 Plus - zmiany, która służy dzieciom. (...) Oczywiście chcemy przedyskutować całą tę ustawę tak, żeby cała ścieżka legislacyjna była zrealizowana – zapowiedział.

Kaczyński: Od nowego roku program 500 Plus to będzie ciągle nazwa

– Od nowego roku program 500 Plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 Plus – zapowiedział podczas majowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński.

– Liczymy, że w nowym roku inflacja będzie już niewysoka, więc ten nowy zastrzyk finansowy nie będzie już groził powrotem do tendencji inflacyjnych, wzięliśmy to pod uwagę – tłumaczył.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki jeszcze w niedzielę za pośrednictwem mediów społecznościowych zapowiedział w drugiej połowie maja , że Rada ministrów „już na najbliższym posiedzeniu zajmie się propozycjami ogłoszonymi na konwencji Prawa i Sprawiedliwości".

„800 plus" kosztem innych programów socjalnych?

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg pytana w Programie Pierwszym Polskiego Radia o zapowiedź podniesienia świadczenia dla rodzin z 500 zł do 800 zł, zaznaczyła, że wszystkie inne programy m.in. świadczenie matczyne, „Maluch plus", „Dobry start", „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" cały czas będą prowadzone.

– Mamy wiele do zrobienia. Zrobiliśmy bardzo dużo, ale mamy przecież strategię demograficzną i określone działania – mapę drogową dojścia do tego, by sytuacja się zmieniała i była jak najbardziej korzystna dla rodzin – wyjaśniła minister.

Z kolei dopytywana przez i.pl, czy w programie PiS znajdą się jeszcze inne propozycje społeczne, odpowiedziała, że propozycji będzie jeszcze dużo. – Na pewno nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Kończymy we wrześniu, a więc jeszcze dużo, dużo takich spotkań przed nami i myślę, że nowe propozycje będą się wykuwały – zapewniła.

500 plus. Komu przysługuje? Konieczne złożenie wniosku

W ramach programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na kolejny okres świadczeniowy, rozpoczynający się 1 czerwca 2023 r., ZUS przyjmuje wnioski od 1 lutego 2023 r. Wniosek należy złożyć do ZUS wyłącznie przez Internet za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania:

  • platformę PUE ZUS,
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl,
  • bankowość elektroniczną.

Komu przysługuje wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500+"? Jak wyjaśniono na stronach rządowych, świadczenie przysługuje na dziecko do ukończenia 18. roku życia:

  • matce lub ojcu;
  • opiekunowi faktycznemu dziecka (tj. osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka)

– jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca/opiekuna faktycznego;

  • opiekunowi prawnemu dziecka;
  • dyrektorowi domu pomocy społecznej.

Ile obecnie jest warte 500 plus?

500 plus jest realizowane od 1 kwietnia 2016 roku. O tego czasu pieniądze te systematycznie tracą na wartości z powodu inflacji, ponadto nie są waloryzowane. Obecnie za tę samą kwotę można kupić znacznie mniej niż jeszcze w 2016 roku. Według szacunków opartych o dane GUS, realna wartość świadczenia 500 plus spadła poniżej 400 zł.

Wnioski o 500+ można wysyłać tylko elektronicznie, za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia.

Wniosek o 500 plus 2023. Rozpoczął się nowy okres świadczeni...

Uwaga na oszustów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed podjęciem pracy sezonowej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 800 plus zamiast 500 plus. Rada ministrów zdecydowała w sprawie podwyższenia świadczenia - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki