Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w wersji online

possowski
Relacje online z mszy świętej, galerie zdjęć z każdej uroczystości, co niedziela Słowo Boże w twoim komputerze. Ostrołęckie parafie postawiły na nowoczesność - wszystkie mają zaawansowane strony internetowe, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród parafian.

Strona internetowa parafii św. Wojciecha w Wojciechowicach powstała w 2000 roku.
- To strona z podstawowymi informacjami z życia parafii - opowiada Michał Zduńczyk, administrator. - Księża chcieli w ten sposób trafić do większej liczby odbiorców, na pewno dzięki temu łatwiej jest informować wiernych o wydarzeniach. Poza tym parafii pallotyńskich w całej Polsce jest zaledwie około 20, dlatego uznaliśmy, że warto jest pokazać się w Internecie i przy okazji promować nasze miasto i region.

Z życia parafii
Na stronie można przeczytać najświeższe ogłoszenia parafialne, są tam również informacje dotyczące sakramentów świętych, wspólnot, które działają przy kościele, zdjęcia z uroczystości. Dla gości zostały przygotowane również informacje dotyczące Ostrołęki i Wojciechowic oraz historie patronów parafii. Na stronie można także dowiedzieć się więcej na temat księży, którzy pełnią posługę w parafii.
Parafianom pomysł przypadł do gustu, w księdze gości, do której można wpisać się na stronie, nie szczędzą pochwał.
"Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich księży, a dla twórców strony gratulacje za świetną, wirtualną prezentację parafii" - pisze Dorota. "Czuję, że będę stałym bywalcem na tej stronie".
"Moim zdaniem strona parafii jest bardzo ciekawa" - pisze z kolei Teresa. - "Można na niej znaleźć najważniejsze informacje dotyczące życia parafii. Życzę radości, szczęścia i zadowolenia wszystkim parafianom".
Redagowaniem strony parafii św. Wojciecha zajmują się księża. Stronę uaktualnia ks. Robert Kaim. Miesięcznie portal odwiedza od 400 do 700 gości.

Relacja z mszy online
Strona internetowa ostrołęckiego san_ktuarium powstała półtora roku temu.
- Na pomysł stworzenia parafialnej strony wpadł proboszcz Zdzisław Grzegorczyk - opowiada Arkadiusz Perza_nowski, który zajmuje się stroną. - Zdajemy sobie sprawę, że w Internecie poruszane są różne treści, dlatego powinno być w nim również głoszone dobre Słowo Boże. W ciągu doby naszą stronę odwiedza od 200 do 300 osób.
Na stronie zamieszczane są aktualne wydarzenia z życia parafii, ogłoszenia duszpasterskie, informacje dotyczące wspólnot przykościelnych oraz obszerne galerie zdjęć z uroczystości kościelnych. Poza tym można również przeczytać liturgię dnia, dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać sakramenty. Są także zakładki dotyczące historii parafii i jej patrona.

- Niedawno uruchomiliśmy również internetowy przekaz wideo z mszy świętych - opowiada Arkadiusz Perzanowski. - Relacje z mszy cieszą się ogromną popularnością wśród odwiedzających nas gości. Jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób chorych i przebywających za granicą.

Wiesława Gorczyca ma 60 lat i, jak sama przyznaje, często odwiedza stronę internetową sanktuarium.
- Wnuczki nauczyły mnie korzystać z Internetu - mówi. - Kiedy dowiedziałam się, że nasz kościół ma swoją stronę stwierdziłam, że muszę ją odwiedzić. Uważam, że to świetny pomysł. Teraz jestem na bieżąco z wydarzeniami parafialnymi. Wiem kiedy są organizowane spotkania, pielgrzymki czy jakieś wyjazdy. Z przyjemnością również czytam liturgię. Mszy w internecie jeszcze nie oglądałam, ponieważ póki co zdrowie mi dopisuje i mogę o własnych siłach dojść do kościoła w niedzielę. Myślę jednak, że jest to świetny pomysł. Chorzy ludzie mogą dzięki temu uczestniczyć we mszy.

Także dla młodych
Redagowaniem strony zajmują się parafianie i księża.
- Cały czas szukamy osób, które chciałyby wspierać nas swoim piórem w tworzeniu strony - dodaje Arek. - Chcielibyśmy żeby to była wspólna inicjatywa parafian. Jeżeli ktoś chciałby do nas dołączyć, powinien zgłosić się do proboszcza.
Arkadiusz Perzanowski stworzył również stronę internetową parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce.
- Na stronie można znaleźć porządek nabożeństw, informacje o patronie, historię parafii oraz ogłoszenia parafialne - wymienia. - Staramy się również na bieżąco uaktualniać kalendarz wydarzeń. Z każdej uroczystości na_stronie znajduje się obszerna galeria zdjęć. Stronę w ciągu doby odwiedza od 100 do 150 osób.

Ze stron parafialnych chętnie korzystają również młodzi ludzie.
- Niedawno brałam ślub - opowiada Maja Malinowska, która należy do parafii pw. Zbawiciela Świata. - Pracuję na dwóch etatach, mój mąż prowadzi firmę, dlatego nie pozostało nam wiele czasu na przygotowania i organizację ślubu. Dla mnie dużym ułatwieniem było to, że mogłam na stronie parafii znaleźć dokładny spis dokumentów, które musieliśmy z mężem złożyć, aby otrzymać ślub. Nie musiałam się zwalniać z pracy ani stać w długich kolejkach, żeby dowiedzieć się tego od księdza.
Na stronie parafii pw. Zbawiciela Świata można również znaleźć aktualne wydarzenia, ogłoszenia duszpasterskie, porządek nabożeństw, informacje o parafii i księżach. Co ciekawe, można także za pośrednictwem strony odbyć wirtualny spacer po kościele.

25-letnia Alicja Dziędzieleska odwiedza stronę swojej parafii regularnie.
- Staram się chodzić do kościoła co niedzielę - mówi. - Niestety, w praktyce różnie to wygląda. Jednak staram się być na bieżąco z wydarzeniami z mojej parafii.
Alicja należy do parafii pw. Królowej Rodzin.

- Myślę, że portal jest bardzo przejrzysty - mówi. - Nasza parafia jako jedyna zamieściła na swojej stronie listę ministrantów, którzy pomagają księżom. Z przyjemnością przeczytałam również życiorysy duszpaterzy, którzy są w naszym kościele. Znam ich, często widuję, ale tak naprawdę niewiele do tej pory wiedziałam na ich temat. Poza tym chętnie również oglądam zdjęcia i filmy z różnych uroczystości.
Swoją stronę internetową ma również ostrołęcki kościół farny. Tam, podobnie jak na stronach innych parafii, można znaleźć porządek nabożeństw, wydarzenia z parafii, życiorysy duszpasterzy, galerie zdjęć oraz informacje na temat wspólnot przykościelnych.
- Nie sądziłam, że kościoły zdecydują się na taki nowoczesny krok - dodaje Alicja Dziędzieleska. - Myślę jednak, że jest to także ułatwienie dla księży. Mam nadzieję, że strona mojej parafii oraz portale innych ostrołęckich kościołów będą się rozwijać. Ważne, że kościół poszedł z duchem czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki