MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z pieczątkami w firmach! Od stycznia pakiet ułatwień dla przedsiębiorców. Chodzi także o kontrole i sukcesje

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Brak pieczątek i łatwiejsze kontrole to tylko niektóre ze zmian. Ułatwienia dotyczyć będą zarówno małych, jak i dużych firm.
Brak pieczątek i łatwiejsze kontrole to tylko niektóre ze zmian. Ułatwienia dotyczyć będą zarówno małych, jak i dużych firm. 123rf.com/vadimgozhda
Brak pieczątek, mniejsza ilość drukowanych dokumentów, łatwiejsze kontrole i sukcesja. Brzmi jak sen? Nie, już od 1 stycznia 2024 to będzie rzeczywistość polskich przedsiębiorców. Rząd przyjął ustawę, która ma poprawić stosunki państwa z firmami.

Spis treści

Mniejsza biurokracja. Korzyści nie tylko dla firm

Nowelizacja ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców to kolejny krok w stronę poprawy środowiska prawnego polskich firm - tak jej uchwalenie uzasadnia Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii. To sposób na zmniejszenie liczby nadmiernych wymogów regulacyjnych, a więc także oszczędność czasu i kosztów po stronie polskich firm.

Dla wszystkich obywateli ta ustawa ma oznaczać także łatwiejszy dostęp do odciążonej administracji publicznej, która będzie w stanie pracować efektywniej.

Podjęte działania będą stanowić pozytywny impuls dla przedsiębiorców oraz obywateli, istotnie wpływając na jakość życia i poprawę warunków do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej - piszą autorzy ustawy.

Minister Buda: Zależy nam, żeby prowadzenie w Polsce firmy było łatwiejsze

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje zasadniczą zmianę w podejściu do przedsiębiorców w Polsce i wprowadza łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, usprawnienia sukcesji i przyjazne prawo gospodarcze.

Rząd chce, aby przepisy przestały przeszkadzać przedsiębiorców, ale raczej im pomagały. Dla firm oznacza to m.in.:

  • zasadę one in, one out, która pozwala wprowadzić jeden nowy obowiązek, gdy inny nakaz przestaje obowiązywać
  • przedłużenie vacatio legis do okresu minimum miesiąca
  • obowiązkową analizę ex post, a więc ocenę rezultatów działań, dla przepisów gospodarczych, gdy nie odbyły się konsultacje społeczne
  • mniejszą ilość dokumentów papierowych - możliwe będzie dostarczenie załączników np. na płycie czy pendrivie

Brak pieczątek i sprawniejsze kontrole. Zmiany także w postępowaniach sądowych

Niemałą rewolucją będzie ograniczenie w posługiwaniu się pieczątkami. Ich brak nie będzie już powodem do stwierdzenia, że pismo jest niekompletne. Żadna instytucja nie będzie już mogła wymagać od przedsiębiorcy jej posiadania.

Łatwiejsze i mniej stresujące będą teraz również kontrole. Przedsiębiorca razem z zawiadomieniem o kontroli otrzyma listę dokumentów i informacji, jakie powinien przygotować. To prosty sposób na przyspieszenie wizyt kontrolnych w siedziach firm. Wraz z ustawą zniesiona zostaje także dwuinstancyjność postępowań administracyjnych prowadzonych na podstawie przepisów:

  • ustawy o emeryturach i rentach
  • ustawy o kierujących pojazdami
  • ustawy - Prawo lotnicze

Takie zmiany mają przyspieszyć rozstrzyganie tego typu spraw w sądach. Ale nowela zakłada także automatyczne wydłużenie zarządu sukcesyjnego przez sąd, co pomoże spadkobiercom w utrzymaniu firm do czasu rozstrzygnięcia spraw spadkowych. W odniesieniu do sukcesji łatwiejsze będzie również powoływanie zarządcy sukcesyjnego czy sukcesja w spółkach.

Łatwiej będzie także młodym przedsiębiorcom

Rząd chce zachęcić do prowadzenia działalności nierejestrowanej. Działalność bez konieczności wpisu do ewidencji działalności gospodarczej będą mogli od 1 stycznia 2024 roku prowadzić także cudzoziemcy pod warunkiem, że mają oni możliwość założenia klasycznej działalności. Muszą oni także posiadać i w obrocie gospodarczym posługiwać się numerem PESEL.

Ułatwienia dotyczą także rzemieślników. Lista podmiotów, które mogą się do nich zaliczać, zostanie wydłużona, a wraz z nią zwiększy się także liczba rzemieślników, którzy będą mogli korzystać z dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników w rzemiośle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec z pieczątkami w firmach! Od stycznia pakiet ułatwień dla przedsiębiorców. Chodzi także o kontrole i sukcesje - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki