MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja NBP - zarząd zwraca się do marszałka Sejmu. „To próba wywarcia nacisku na bank centralny”

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa Narodowego Banku Polskiego.
W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa Narodowego Banku Polskiego. Adam Jankowski / Polska Press
Narodowy Bank Polski w poniedziałek opublikował treść listu skierowanego do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Zdaniem członków zarządu, zarzuty nowej koalicji, kierowane pod adresem szefa NBP Adama Glapińskiego „są bez uzasadnienia”. Szczegółowe informacje w tej sprawie przekazano w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zarząd NBP odniósł się do zarzutów kierowanych przez przedstawicieli większości parlamentarnej pod adresem Adama Glapińskiego. Jak twierdzą członkowie, wszelkie oskarżenia pojawiające się w przestrzeni publicznej, mają charakter polityczny.

- Spotykamy się po to, by odnieść się listu zarządu NBP skierowanego do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Pismo te dotyczy zarzutów, które są stawiane w przestrzeni publicznej strawianych przez przedstawicieli większości parlamentarnej. Odnoszą się one do upolitycznienia Narodowego Banku Polskiego - Marta Kightley, członek zarządu NBP.

Pierwszy do zarzutów odniósł się członek zarządu Paweł Szałamacha, który odniósł się do kwestii skupu aktywów przez NBP w 2020 roku.

- Pragnę przypomnieć atmosferę wiosny 2020 roku, czyli puste ulice, poczucie zagrożenia i nadchodzącego upadku gospodarczego. W związku z tym nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że potrzebne są działania niestandardowe i nadzwyczajne. Te działania są w pełni zgodne z konstytucją RP - zaznaczył.

Jak czytamy w liście NBP, „w reakcji na wybuch pandemii COVID-19 i związane z tym ryzyko silnego i długotrwałego spadku PKB mogącego zagrażać średniookresowej stabilności cen, NBP prowadził operacje zakupu obligacji emitowanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa od marca 2020 r. do listopada 2021”. Zarząd NBP podkreśla, że operacje te nie łamały konstytucji RP, która stwierdza, że Narodowemu Banku Polskiemu przysługuje prawo do ustalania oraz realizowania polityki pieniężnej.

- Konstytucja stwierdza, że NBP przysługuje wyłączne prawo ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Jesteśmy jedyną instytucją w kraju, która może podejmować działania w tym zakresie. Co więcej, w celu realizacji polityki pieniężnej ustawa o Narodowym Banku Polskim mówi czarno na białym, że NBP może sprzedawać i skupować różne papiery wartościowe w operacjach otwartego rynku. W związku z tym zarzut bezprawia jest całkowicie nieuzasadniony - mówił Szałamacha

Zarząd NBP o apolityczności Adama Glapińskiego

Zdaniem członków zarządu Narodowego Banku Polskiego w przestrzeni publicznej pojawiają się także mgliste oskarżenia podważające apolityczność prezesa NBP. Jak informują, ze względu na to, że są niekonkretne, jedynym przewinieniem Adama Glapińskiego może być fakt, że nowa koalicja widziałaby na tym stanowisku inną osobę.

- Upoważnia to do stwierdzenia, że celem publicznego rozważania możliwości zastosowania procedur, które mają doprowadzić do odwołania urzędującego Prezesa NBP, jest próba wywarcia niedozwolonego nacisku na bank centralny i jego organy, a tym samym naruszenia niezależności Narodowego Banku Polskiego, gwarantowanej normami Konstytucji RP i aktów prawnych Unii Europejskiej - wyjaśniał zarząd NBP.

Zarząd Narodowego Banku Polskiego w swoim liście zwrócił się z prośbą do marszałka Sejmu o przekazanie listu do członków Zgromadzenia Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konferencja NBP - zarząd zwraca się do marszałka Sejmu. „To próba wywarcia nacisku na bank centralny” - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki