Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncern Energa odpowiada parlamentarzystom PiS w sprawie elektrowni w Ostrołęce

possowski
Wczoraj klub parlamentarny PiS wezwał rząd do natychmiastowego powrotu do projektu budowy elektrowni w Ostrołęce.

O stanowiskach parlamentarzystów PiS podjętych dziś w Ostrołęce. Poniżej publikujemy odpowiedź koncernu:

Oświadczenie Grupy ENERGA w sprawie projektu budowy Elektrowni Ostrołęka C w związku ze stanowiskiem Klubu Parlamentarnego PiS z dnia 11.06.2014

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, projekt budowy Elektrowni Ostrołęka C został zawieszony do momentu pozyskania partnera strategicznego. Wskazywaliśmy też powody podjęcia takiej decyzji. Plan inwestycyjny Grupy ENERGA od początku zakładał konieczność zaangażowania zewnętrznego inwestora w realizację projektu. Zgodnie ze strategicznymi założeniami, został on doprowadzony do etapu, który ENERGA mogła zrealizować samodzielnie.
Warunki rynkowe oraz otoczenie prawne sprawiają, że samodzielna realizacja podobnego projektu stałaby w sprzeczności z głównymi założeniami realizowanego przez Grupę ENERGA programu inwestycyjnego, które mówią o rozważnym zarządzaniu ryzykiem biznesowym. Energa rozmawia jednak z potencjalnymi partnerami i prowadzi negocjacje w celu znalezienia odpowiedniego inwestora.
Grupa Energa pracuje także nad znalezieniem rozwiązań, które pozwoliłyby na urynkowienie i podjęcie projektu.
Decyzja w sprawie Elektrowni Ostrołęka C nie wpływa na kontynuację pozostałych inwestycji w Ostrołęce. Grupa koncentruje się m.in. na modernizacji Elektrowni Ostrołęka B. Dzięki realizowanym pracom istniejące bloki energetyczne będą generować energię elektryczną do około 2030 roku, a moc zainstalowana elektrowni pozostanie na co najmniej dotychczasowym poziomie.
Od czasu zawieszenia inwestycji, tj. od września 2012 roku ENERGA prowadziła intensywne działania zmierzające do pozyskania inwestora zewnętrznego dla tego projektu. Pomimo wstępnego zainteresowania udziałem w projekcie ze strony wielu potencjalnych inwestorów, nie wpłynęły satysfakcjonujące oferty końcowe.
Z analiz spółki wynika, że tymczasowe zawieszenie projektu nie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Realizowane obecnie w Polsce projekty rozbudowy mocy wytwórczych, w tym nowe bloki i licznie przybywające farmy wiatrowe, odpowiedzą na prognozowane zapotrzebowanie na energię elektryczną w przyszłości.
Natomiast zwiększenie podaży ponad krajowe potrzeby mogłoby dodatkowo negatywnie oddziaływać na niskie już ceny energii i opłacalność ekonomiczną projektów, które są aktualnie realizowane. Obserwujemy, że zapotrzebowanie na energię ustabilizowało się i popyt na nią nie rośnie. Dowodem na to jest choćby fakt, że moc produkcyjna istniejącej elektrowni Ostrołęka B wykorzystywana jest jedynie w około 70 procentach.

Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska parlamentarzystów PiS:

Stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, podjęte na posiedzeniu wyjazdowym w Ostrołęce 11 czerwca 2014 r. w sprawie budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce

Prawo i Sprawiedliwość traktuje budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce jako inwestycję kluczową dla bezpieczeństwa energetycznego północno-wschodniej Polski. W okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości w 2007 r. podjęto decyzję, dzięki której do roku 2015 miała być wybudowana Elektrownia Ostrołęka "C" o mocy 1000 MW. Z całkowicie niezrozumiałych powodów inwestycja ta, pomimo poniesienia przez państwo polskie wielomilionowych nakładów, została w 2012 r. zatrzymana. Rząd premiera Donalda Tuska powinien niezwłocznie zrewidować politykę inwestycyjną grupy ENERGA S.A. i doprowadzić do przywrócenia decyzji o budowie elektrowni w Ostrołęce. Podobnie jak w przypadku wznowienia budowy bloków energetycznych w Opolu, budowa ostrołęckiej elektrowni powinna zacząć się jeszcze w roku 2014.
Działająca od 40 lat Elektrownia Ostrołęka "B" o mocy 647 MW z trzema blokami jest jedyną w Polsce północno-wschodniej elektrownią systemową zapewniającą bezpieczne prowadzenie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Aby zapewnić bezpieczeństwo elektroenergetyczne północno-wschodniej Polski bez konieczności importu energii elektrycznej w przyszłości, konieczne jest wybudowanie w Ostrołęce nowych bloków energetycznych. Niestety, we wrześniu 2012 r. Zarząd ENERGA S.A. za zgodą rządu PO-PSL porzucił dobrze przygotowaną i rozpoczętą inwestycję budowy nowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW.
Niekorzystne wydarzenia geopolityczne ostatnich miesięcy nie pozostawiają wątpliwości, że strategicznym celem polskiego państwa powinno być zapewnienie dostaw energii przede wszystkim w oparciu o krajowe zasoby surowców energetycznych. Dlatego też budowa nowej, węglowej elektrowni w Ostrołęce, powinna być traktowana przez rząd Donalda Tuska jako inwestycja kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności gospodarczej Polski.
W Programie partii Prawo i Sprawiedliwość podkreślony jest priorytet wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o technologie węglowe, co pozwoli efektywnie wykorzystać polski krajowy surowiec - węgiel kamienny i brunatny. Wytwarzanie energii elektrycznej w nowej elektrowni Ostrołęka powinno więc opierać się o zasoby polskiego węgla. W tym kontekście warto przypomnieć, że w maju 2014 r. Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość przyjął w Katowicach stanowisko wzywające rząd do stworzenia długofalowego planu radykalnej poprawy sytuacji w polskim górnictwie, które w siódmym roku rządów koalicji PO-PSL znajduje się w dramatycznym stanie.
Prawo i Sprawiedliwość wzywa rząd Donalda Tuska do niezwłocznego zrewidowania planów inwestycyjnych grupy ENERGA SA i rozpoczęcia jeszcze w roku 2014 budowy nowego węglowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW w Ostrołęce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki