Kiedy TVN24 dostanie koncesję? Szef KRRiT: Robimy wszystko, żeby tę procedurę zakończyć

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Kiedy TVN24 dostanie koncesję? Szef KRRiT: Robimy wszystko, żeby tę procedurę zakończyć
Kiedy TVN24 dostanie koncesję? Szef KRRiT: Robimy wszystko, żeby tę procedurę zakończyć Fot Maciej Jeziorek / Polskapresse
Udostępnij:
- Czasu już robi się dramatycznie mało. Robimy wszystko, co możemy, żeby tę procedurę zakończyć – przekonywał w Polskim Radiu 24 szef KRRiT Witold Kołodziejski. W związku z ustawą medialną przygotowana przez posłów PiS grupa Discovery wydała oświadczenie.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zapewniał we wtorek na antenie Polskiego Radia 24, że w sprawie ustawy posłów PiS „nie ma nacisków politycznych wywieranych na Radę”. - Oczywiście są próby takich nacisków, chociażby cała sprawa z ambasadą amerykańską czy różnego rodzaju instytucjami, ale my dosyć twardo stoimy na stanowisku, że decyzja koncesyjna jest autonomiczną decyzją regulatora – mówił. – Istota nie jest związana z konkretną koncesją, konkretną procedurą, tylko z całą sytuacją własności mediów w Polsce, czyli właśnie tą stuprocentową obecnością kapitału pozaunijnego – dodał.

Kiedy koncesja dla TVN24?

Pytany, kiedy TVN24 otrzyma koncesje odpowiedział, że „zarzuty, które mówią, że 17 miesięcy stacja czeka na koncesję, o tyle są niesłuszne, że takie koncesje zawsze są wydawane na kilka miesięcy przed upływem terminu”. - Natomiast w tym wypadku czasu już robi się dramatycznie mało. Robimy wszystko, co możemy, żeby tę procedurę zakończyć. Jest w Sejmie projekt ustawy. Zobaczymy jak będzie procedowany. Będziemy nad nim w tej chwili się pochylać i ew. proponować jakieś jeszcze poprawki – mówił szef KRRiT.

Discovery wydało oświadczenie w zw. z ustawą PiS

W związku z projektem ustawy medialnej przygotowanej przez grupę posłów PiS Discovery, Inc. (właściciel spółki TVN) wydało krótkie oświadczenie.

„Discovery, Inc. jest dumne z TVN i głęboko zaangażowane w jego działalność jako wiodącego niezależnego nadawcy w Polsce. Przyglądamy się uważnie sytuacji i będziemy bronić naszego biznesu przed nasilającymi się przekroczeniami kompetencji organów regulacyjnych, działaniami na szkodę odbiorców oraz wszelką niepewnością co do sytuacji na rynku, która mogłaby negatywnie wpłynąć na biznes w Polsce, jego rozwój i przyszłość gospodarczą” - czytamy.

Koncesja TVN24

Z końcem września wygaśnie 10-letnia koncesja satelitarna dla TVN24. Grupę TVN kupił amerykański koncern Discovery.

Zgodnie z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki nie może przekraczać 49 proc. Przepis ten nie dotyczy firm i osób z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Do niego nie należą jednak Stany Zjednoczone.

Jednak TVN kontrolowany jest przez Discovery nie przez amerykańską spółkę, tylko przez zarejestrowaną w Niderlandach (wchodzących w skład EOG) spółkę Polish Television Holding BV.

Co zawiera ustawa PiS?

Autorzy nowej ordynacji tłumaczą, że w proponowanej zmianie w art. 35 ust. 2 przede wszystkim wyrażono wprost, że wskazane w nim ograniczenia mają zastosowanie również do (polskich) spółek z pośrednim kapitałowym udziałem osób zagranicznych, czyli do (polskich) spółek, w których uczestniczy inna spółka polska mająca w charakterze swoich udziałowców lub akcjonariuszy osoby zagraniczne.

Zaznaczono, że w proponowanej zmianie w art. 35 ust. 3 usuwa się regulację przewidującą, że „spółka zależna od osoby zagranicznej mającej siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego może uzyskać koncesję bez konieczności stosowania ograniczeń z art. 35 ust. 2 ustawy”.

Prawo i Sprawiedliwość już od kilku lat planuje korektę symboli narodowych. Proponowane rozwiązania mają być wprowadzone do końca 2021 roku. Co ma się zmienić? Szczegóły! >>> TUTAJ

Zmiana godła Polski. Tego chce PiS. Co ma się zmienić? Zobac...

Co więcej koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych ma być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna „nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Ponadto w nowym art. 35 ust. 4 przewidziano regulację zgodnie z którą zastosowanie przepisów art. 35 ust. 1-3 „nie może prowadzić do dyskryminacji podmiotów polskich w stosunku do osób zagranicznych”.

Wskazano, że efektem proponowanych zmian „powinno być jednoznaczne i nie budzące wątpliwości interpretacyjnych osiągnięcie celu w postaci identycznego, w świetle przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, statusu prawnego spółek z siedzibą w Polsce i spółek z siedzibą w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

„Skoro wolą ustawodawcy jest by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to jednoznacznym jest, że ograniczenia w tym zakresie dotyczą w równym stopniu spółek z siedzibą w Polsce jak i spółek z siedzibą w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego” - napisano.

W uzasadnieniu podkreślono, że proponowane rozwiązanie ma „zapewnić potencjalnym i aktualnym koncesjonariuszom bezpieczeństwo prawne, a jednocześnie chronić interes publiczny w dziedzinie radiofonii i telewizji oraz zagwarantować równość praw i obowiązków dla spółek polskich oraz zagranicznych”.

„Mając na względzie obserwowane w ostatnim czasie zwiększenie zagrożeń dla interesów państwa wynikające z tzw. działań hybrydowych państw trzecich, proponowane zmiany należy uznać za konieczne” - zaznaczono, dodając, że przyjęcie projektowanych rozwiązań nie spowoduje dodatkowych wydatków budżetowych.

„W zakresie wpływu projektowanych regulacji na mikro, małych i średnich przedsiębiorców, projekt ustawy przewiduje doprecyzowanie proponowanych regulacji, umożliwiając ich jednoznaczną wykładnię. Projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, w szczególności umożliwia urzeczywistnienie równego traktowania przedsiębiorców krajowych w porównaniu do przedsiębiorców spoza UE” - dodano w uzasadnieniu.

Materiał oryginalny: Kiedy TVN24 dostanie koncesję? Szef KRRiT: Robimy wszystko, żeby tę procedurę zakończyć - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antoni Adam
Najgłośniej w obronie tvn krzyczą ci, którzy jednocześnie zbierają podpisy w sprawie likwidacji tvp info , zakłamani hiPOkryci :)

Stacja TVN założona przez byłych współpracowników służb PRL tow. Wejcherta i tow. Waltera za pieniądze skradzione Polakom w aferze FOZZ co udowodniono przez sądem, dokonała w ciągu tych kilkunastu lat nieodwracalnego spustoszenia w świadomości milionów widzów i wyhodowała na antypoloniźmie i skrajnie lewicowych poglądach pokolenie lemingów. To działania jawnie antypaństwowe i choćby tylko z tego powodu należy natychmiast odebrać koncesję tej antypolskiej szczujni.
A
Antoni Adam
W PISowskim szambie się kotłuje, słychać wycie PISowskich rodzinek przy korycie.

PISlamiści się boją nie wygodnych faktów dla tego chcą zlikwidować niezależne od Nowogrodzkiej media.

Szkoda PISać.

Ja też zaczynam się bać, bo podobno chcą ograniczyć fundusze dla posłusznych funkcjonariuszy będących na straży.
Dodaj ogłoszenie