Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy można wyprzedzić kolumnę pojazdów uprzywilejowanych? Sprawdzamy przepisy

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Odległość między jadącymi kolumnami nie może być mniejsza niż 500 m dla kolumn pojazdów samochodowych oraz 200 m dla kolumn pozostałych pojazdów.
Odległość między jadącymi kolumnami nie może być mniejsza niż 500 m dla kolumn pojazdów samochodowych oraz 200 m dla kolumn pozostałych pojazdów. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Uczestnicy ruchu drogowego zobowiązani są ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego. Obejmuje to również pojazdy jadące w kolumnie. Ale czy w takim przypadku można je wyprzedzać?

Liczba pojazdów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać:

  • samochodów osobowych, motorowerów lub motocykli - 10
  • rowerów, wózków rowerowych lub hulajnóg elektrycznych - 15
  • pozostałych pojazdów - 5

Limity te nie dotyczą jednak pojazdów uprzywilejowanych oraz pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Kiedy pojazd samochodowy staje się uprzywilejowany?

Zgodnie z definicją zawartą w artykule drugim kodeksu drogowego, pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.

Należy jednocześnie pamiętać, że pojazdem uprzywilejowanym nie jest pojazd, który ma jedynie włączone niebieskie lub czerwone światła błyskowe.

Policyjne samochody w kolumnie

Wszystkie pojazdy jadące w kolumnie wysyłają sygnały niebieskie, a dodatkowo samochody otwierające i zamykające kolumnę – czerwone. Wówczas wszystkie pojazdy poruszające się pomiędzy nimi, nawet jeżeli nie wysyłają żadnych sygnałów, uważa się za uprzywilejowane.

Odległość między jadącymi kolumnami nie może być mniejsza niż 500 m dla kolumn pojazdów samochodowych oraz 200 m dla kolumn pozostałych pojazdów.

Policyjny samochód a stosowanie się do przepisów

Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych. Jest to możliwe, gdy uczestniczy:

  • w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo
  • w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,
  • w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona

Kiedy można, a kiedy nie można wyprzedzać kolumny pojazdów uprzywilejowanych?

Zakazane jest wyprzedzanie pojazdów uprzywilejowanych w terenie zabudowanym. Poza terenem zabudowanym wolno je wyprzedzać (nie należy tego robić w przypadku kolumn wiozących VIP-ów). Kierowcy przewożący VIP-ów są tak szkoleni, że zazwyczaj i tak nie pozwolą się wyprzedzić.

Przy wyprzedzaniu, jeśli jest dozwolone, długość kolumny nie ma znaczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy można wyprzedzić kolumnę pojazdów uprzywilejowanych? Sprawdzamy przepisy - Motofakty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki