W skrócie
Ocet - co to jest?
Ocet (łac. acetum) to wodny roztwór kwasu octowego o specyficznym, ostrym zapachu i kwaśnym smaku. Powstaje w wyniku fermentacji octowej alkoholu. Najczęściej stosowany jest jako zakwaszający dodatek do sałatek, surówek czy zup.
Zastosowanie octu w kuchni
Ocet w kuchni ma wiele zastosowań. Najczęściej używany jest do konserwowania żywności. Ocet też wyrównuje smak słodkich dań, a połączony z sodą napowietrza wegańskie ciasta. W tym artykule zebraliśmy najpopularniejsze zastosowania octu w kuchni.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć zastosowanie octu
Ocet balsamiczny - idealny do zup i sałatek
Miłośnicy kuchni włoskiej ochoczo korzystają z octu balsamicznego. Doprawiają nim zupy, sałatki, a nawet polewają porcje lodów, aby podkreślić słodkość deseru. Ocet jabłkowy to składnik delikatnych marynat i zalew do warzyw.
Ryba w occie
Najczęściej w Polsce sięgamy po śledzie w occie. Można je podawać na piątkowy obiad lub na imprezę w gronie znajomych. Ocet używany jest też do marynowania ryb smażonych w grubym cieście. Taki sposób szczególnie znany jest na Pomorzu i w kuchni skandynawskiej.
Grzyby marynowane w occie
Po obfitym grzybobraniu można zrobić grzyby marynowane w occie. Kurki marynowane w occie, borowiki konserwowe smakują wyśmienicie jako dodatek do mięs, składnik sałatek lub składnik sosu tatarskiego. Po grzybobraniu można też przygotować kanie w occie.
Kapusta kwaszona
Ocet wykorzystywany jest także do przygotowania kapusty na zimę. Kapusta kwaszona nie jest tak zdrowa jak kiszona, ale niekiedy przyrządza się z niej bigos lub kapuśniak. Kapustę kwaszoną polecamy tylko, gdy mamy utrudniony dostęp do warzywa poddanego naturalnej fermentacji.
Marynowane warzywa i owoce
Latem i wczesną jesienią można zakonserwować ulubione warzywa przy pomocy octu. Najpopularniejsze pomysły na marynowane warzywa i owoce w occie to:
- dynia w occie,
- gruszki w occie,
- śliwki w occie,
- gruszki w occie,
- papryka w occie,
- ogórki w occie.
W niektórych przepisach ocet dodaje się również podczas kiszenia ogórków.
Ocet do ciasta
Tradycyjne przepisy na biszkopt z owocami podpowiadają, aby oprócz jajek, proszku do pieczenia (lub sody) dodać łyżkę octu jabłkowego. Dzięki reakcji powstałej ze zmieszania octu jabłkowego z sodą oczyszczoną powstają bańki powietrza, które napowietrzają ciasto. Ten zabieg stosowany jest przy produkcji ciast bez jajek. Dzięki temu wegański biszkopt będzie sprężysty i wyrośnięty.
Mizeria z octem
Ocet jest też przydatny do zrobienia mizerii. Wiele osób zamiast śmietany lub jogurtu naturalnego do pokrojonych w plastry ogórków dodaje ocet. Taka sałatka będzie mniej kaloryczna niż z dodatkiem tłustej śmietany.
Ocet do sprzątania
Ocet wymieszany z sodą oczyszczoną jest świetnym środkiem czyszczącym sprzęty kuchenne. Można w ten sposób umyć np. kuchenkę mikrofalową, piekarnik i wnętrze lodówki. Kuchenny zlew będzie lśnił czystością, gdy wyczyści się go domową pastą zrobioną z:
- soli,
- octu,
- sody oczyszczonej.
Ocet połączony z ulubionym olejkiem eterycznym to także znakomity środek dezynfekujący blaty kuchenne.
Odkamienianie czajnika octem
Z biegiem czasu czajniki są coraz cięższe, a woda gotuje się dłużej przez gromadzący się na dnie kamień. W odkamienianiu pomoże ocet. Wystarczy wlać do czajnika 1 szklankę octu z 1 szklanką wody. Następnie wystarczy zagotować wodę w urządzeniu i pozostawić je na godzinę. Na koniec trzeba wylać wodę i przepłukać czajnik kilka razy czystą wodą, aby usunąć mocny zapach octu. W przypadku bardzo uporczywych problemów z kamieniem, można powtórzyć czynność do czasu uzyskania pożądanego efektu.
Ocet na owady
Gdy w kuchni pojawiają się mole spożywcze, muszki owocówki lub muchy, to warto potraktować je octem spirytusowym. Szafki kuchenne, które były źródłem pojawienia się larw trzeba umyć roztworem octu, wody i olejku lawendowego. Po wyschnięciu można ułożyć liście laurowe, które odstraszają je swoim zapachem. Muszki owocówki nie lubią zapachu mięty. Przemywając kuchnię warto zastosować roztwór octu, wody i olejku miętowego.
Ocet do picia. Czy jest szkodliwy dla zdrowia?
Ocet jako dodatek do potraw ma właściwości pobudzające trawienie. W nadmiarze może być jednak szkodliwy. Wiele osób pije rano ocet jabłkowy w niewielkich ilościach wymieszany z wodą jako napój oczyszczający i wspomagający trawienie. Warto to jednak skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, żeby sobie nie zaszkodzić.
Źródło:
- Is Drinking Apple Cider Vinegar in the Morning Beneficial? - healthline.com
Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?