Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ocieplić drzwi wejściowe? Poznaj porady, dzięki którym zmniejszysz rachunki. Zobacz, jak zabezpieczyć dom przed utratą ciepła

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Zbliżający się okres chłodniejszych temperatur, skłania nas do zastanowienia się nad efektywnością energetyczną naszego domu. Jednym z kluczowych elementów, które wpływają na utrzymanie ciepła wewnątrz, są drzwi wejściowe. Ocieplenie ich może nie tylko zapewnić wygodę, ale także przynieść oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Jak zatem skutecznie ocieplić drzwi wejściowe?

Spis treści

Pierwszym krokiem do efektywnego ocieplenia drzwi jest wybór odpowiednich materiałów. Na rynku dostępne są specjalne wkłady izolacyjne oraz uszczelki, które skutecznie chronią przed utratą ciepła. Montaż ich jest stosunkowo prosty i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Nawiasem mówiąc, niewielkie szczeliny czy szpary wokół drzwi mogą prowadzić do znacznej utraty ciepła. Wykorzystanie taśmy uszczelniającej lub specjalnych pasków samoprzylepnych to skuteczny sposób na zabezpieczenie drzwi przed przeciągami i utratą ciepła. Jeśli drzwi są szczególnie narażone na straty ciepła, warto rozważyć zastosowanie dodatkowych warstw izolacyjnych. To mogą być specjalne płyty termoizolacyjne, które można zamontować wewnętrznie lub zewnętrznie. Sprawdź najlepsze pomysły na uszczelnienie drzwi wejściowych.

dom zima
Ocieplanie drzwi wejściowych to istotny krok w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej domu. 123RF/fotokon

Pianka montażowa na puste przestrzenie

W przypadku, gdy drzwi posiadają puste przestrzenie, pianka montażowa może być skutecznym rozwiązaniem. Naniesiona na obszary wokół ramy drzwiowej, wypełnia wszelkie luki, tworząc dodatkową warstwę izolacyjną. Upewnij się, że pianka jest odpowiednia do stosowania w warunkach domowych i postępuj zgodnie z instrukcją. Niewielką ilość pianki nałóż w miejsca, gdzie występują szczeliny między drzwiami a ościeżnicą oraz wokół ramy drzwiowej. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością, ponieważ pianka rozszerza się podczas utwardzania.

Wymień zużyte uszczelki na nowe

Uszkodzone lub zużyte uszczelki mogą być źródłem utraty ciepła. Dlaczego wymiana uszczelek jest istotna? Uszczelki odgrywają kluczową rolę w izolacji termicznej drzwi. Uszkodzone lub zużyte uszczelki pozostawiają szczeliny, przez które ciepłe powietrze uchodzi na zewnątrz, a zimne może przedostać się do środka. Ponadto uszczelki zabezpieczają przed nieprzyjemnymi przeciągami, co jest szczególnie ważne podczas mroźnych dni.

Najczęściej wybierane uszczelki to te wykonane z pianki poliuretanowej. Łatwo dopasowują się do nierówności oraz zapewniają dobrą izolację akustyczną oraz termiczną. Dużą skutecznością wykazują się również uszczelki szczotkowe, które dobrze radzą sobie z przeciągami. Wystarczy je odpowiednio przyciąć i zamocować wokół ramy drzwiowej, by zabezpieczyć dom przed utratą ciepła. Przed przycięciem nowych uszczelek dokładnie zmierz obwód drzwi. Następnie, używając nożyczek lub noża tapicerskiego, przytnij uszczelki do odpowiednich wymiarów. Zachowaj równomierne odstępy i upewnij się, że uszczelki przylegają do powierzchni drzwi. Upewnij się, że uszczelki są równo rozłożone i nie ma żadnych przerw. Na koniec sprawdź, czy drzwi zamykają się bez problemu i czy uszczelki prawidłowo przylegają.

Zamontuj listwy progowe

Listwy progowe to nie tylko element dekoracyjny, ale także skuteczny środek do utrzymania ciepła w domu. Umieszczone na dolnej krawędzi drzwi, zapobiegają przedostawaniu się zimnego powietrza i utracie ciepła. Dostępne są w różnych stylach, co pozwala dopasować je do aranżacji wnętrza.

Rozważ wymianę drzwi

Jeśli drzwi są już mocno zużyte, warto rozważyć ich wymianę na bardziej nowoczesne i lepiej izolowane modele. Drzwi z dodatkową warstwą izolacyjną mogą znacząco przyczynić się do redukcji strat ciepła. Pamiętajmy, że zgodnie z warunkami technicznymi od 2012 współczynnik przenikani ciepła U dla drzwi zewnętrznych powinien być większy niż 2,6 W/(m²·K). W domach energooszczędnych, które obecnie się buduje, wartość ta musi być dwa razy większa. Wartość U nie może przekraczać 1,3.

Ocieplenie drzwi wejściowych to inwestycja w komfort termiczny domu oraz oszczędność na rachunkach za energię. Proste kroki, takie jak montaż uszczelniaczy czy zastosowanie kurtyn termicznych, mogą znacząco poprawić izolacyjność drzwi. Warto podjąć te działania, by cieszyć się przyjemnym ciepłem w domu, jednocześnie oszczędzając na kosztach ogrzewania.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak ocieplić drzwi wejściowe? Poznaj porady, dzięki którym zmniejszysz rachunki. Zobacz, jak zabezpieczyć dom przed utratą ciepła - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki