Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak obniżyć rachunki za prąd nawet o 20 proc.? W 2024 wystarczy zmiana taryfy, ale jak korzystać z taryf dynamicznych?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Ceny energii elektrycznej mają być różne o różnych porach dnia. W taryfach dynamicznych ceny aktualizowane są co kilkanaście minut.
Ceny energii elektrycznej mają być różne o różnych porach dnia. W taryfach dynamicznych ceny aktualizowane są co kilkanaście minut. 123rf.com/nnorozoff
Od 2024 roku dostawcy energii będą musieli uzupełnić cenniki swoich usług o nowe taryfy dynamiczne. Różne ceny o różnej porze dnia: czy to oznacza niższe rachunki za prąd? Dla wielu z pewnością tak. Kiedy będziemy mogli faktycznie korzystać z taryf dynamicznych? Jak będę one działać w Polsce? Jakie realnie oszczędności mogą przynieść?

Spis treści

Nowe taryfy za prąd podobne do taryf weekendowych?

Prawo unijne już w 2024 roku zobowiązuje Polskę do wprowadzenia tzw. taryf dynamicznych. Co ciekawe, mają być one dosłownie dynamiczne. A czym konkretnie są? To nowy sposób rozliczania rachunków za energię elektryczną, w którym cena jednej kWh ma się zmieniać w zależności od pory dnia, dostępności energii i oczywiście popytu na prąd. Czysto teoretyczne może to rodzić oszczędności, ale czy zawsze?

Przede wszystkim sukces tego systemu rozliczeń leży w rękach warunków technologicznych, bo choćby odbiorca końcowy musi dysponować odpowiednim licznikiem energii. Chodzi o komunikację tego właśnie licznika z dostawcą energii i informacje, które licznik będzie do niego przekazywał odnośnie zużycia energii w danym czasie. Takie liczniki w polskich domach dopiero się pojawiają, a póki nie staną się powszechne, oszczędności na rachunkach będą marginalne.

Prezes Urzędu Regulacji energetyki przyznaje, że na ten moment korzyści z korzystania z taryf dynamicznych sięgną maksymalnie kilku złotych miesięcznie. Aby oszczędności były większe, poprawić musi się także umiejętność rozpoznania przez odbiorców momentów, kiedy ceny energii są niższe. Zwykle prąd jest tańszy w nocy i weekendami, a najdroższy o poranku i w godzinach popołudniowych. Pod tym względem taryfy dynamiczne przypominać będą obecnie obowiązujące taryfy weekendowe, z których korzysta wielu Polaków. Będą jednak działać inaczej.

Przeczytaj także: Ile za prąd zapłacimy w 2024? Sprawdź, ile miesięcznie oszczędzisz na zamrożeniu cen energii

Taryfy dynamiczne. Ile można oszczędzić?

Taryfy dynamiczne będą się różnić od weekendowych. W tym przypadku cena energii na giełdzie jest aktualizowana co 15 minut, co znaczy, że możemy spodziewać się skokowych wzrostów i spadków cen. Dlatego korzystając z taryf dynamicznych, warto posiłkować się danymi, które dostarczają systemy smart home w naszych domach, portale internetowe czy aplikacje mobilne sprawdzające ceny i dostępność energii na bieżąco.

Większość odbiorców energii korzysta w Polsce z taryf stałych, co oznacza, że cena energii jest dla odbiorców niezależna od aktualnych cen hurtowych. Korzystanie z taryf dynamicznych może jednak dać pewne oszczędności. Używanie pralki, zmywarki czy piekarnika w godzinach, kiedy energia jest najtańsza i jednoczesne ograniczanie zużycia w tzw. godzinach szczytu, szacunkowo może dać oszczędności rzędu 20 proc. na rachunkach za prąd. To już realne obniżki rachunków za prąd, na które jednak jeszcze poczekamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak obniżyć rachunki za prąd nawet o 20 proc.? W 2024 wystarczy zmiana taryfy, ale jak korzystać z taryf dynamicznych? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki