Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak komercja współpracuje z dobroczynnością

A. Suchcicka
Jest tak skonstruowany, że nikt nieupoważniony, nie może wyjąć jego zawartości.
Jest tak skonstruowany, że nikt nieupoważniony, nie może wyjąć jego zawartości. A. Suchcicka
Mieszkańcom Przasnysza w wiosennych porządkach pomogą żółte pojemniki przeznaczone do zbiórki odzieży używanej. Bez wprowadzenia systemu segregacji śmieci, opłata za wywóz śmieci wzrosłaby w Przasnyszu niemal o 100 proc. By tak się nie stało, władze Przasnysza, zaczęły tworzyć system segregacji śmieci. Pierwsze pojemniki do zbiórki szkła (białe do szkła przezroczystego i zielone do szkła kolorowego) pojawiły się na osiedlu Orlika. W marcu przybędzie dziesięć żółtych - do zbiórki odzieży używanej i odpadów tekstylnych.

Obsługą pojemników zajmie się WTÓRPOL, zakład pracy chronionej ze Skarżysko - Kamiennej. Firma rozstawi pojemniki na własny koszt, zapewni ich opróżnianie oraz zagospodarowanie uzyskanych odpadów. Dodatkowo za udostępnienie gruntu pod pojemniki przedsiębiorstwo zaproponowało miastu czynsz dzierżawny płatny miesięcznie w wysokości 5 zł netto za każdy pojemnik. Firma nie wyklucza także, że w przyszłości kwota ta wzrośnie.
- Nie dość, że do tego nic nie dopłacamy, to jeszcze stwarzamy możliwość odkładania odzieży używanej - mówi z entuzjazmem Andrzej Dołęga, wiceburmistrz miasta Przasnysz. I cieszy się, że znowu udało się Przasnyszowi wyprzedzić sąsiednie samorządy w drodze do Europy.
WTÓRPOL działa od 1992 roku, jest jedną z największych firm w kraju zajmująca się pozyskiwaniem, sortowaniem i zagospodarowaniem odzieży używanej oraz największą firmą produkującą czyściwo fabryczne. Zatrudniają 410 osób, z czego 270 to osoby niepełnosprawne. WTÓRPOL wyprodukował już i rozstawił w całej Polsce ok. 5 tys. pojemników, można zobaczyć je min. w Warszawie, Łodzi, Częstochowie, Bielsko - Białej, Gdańsku, Radomiu, Poznaniu i Zielonej Górze.
Główna produkcja zakładu obejmuje surowiec wełniany eksportowany do Indii, czyściwo fabryczne, odzież na rynki Afryki i Azji, zużytki bawełniane jako surowiec do produkcji tektur.
Od 1996 roku firma akcje zbierania odzieży używanej przeprowadza wraz z organizacjami charytatywnymi, takimi jak Polskim Czerwonym Krzyż i Polski Komitent Pomocy Społecznej. W wyniku dotychczasowej współpracy na konta tych instytucji przelali łącznie 5 mln zł. W zamian, na pojemnikach WTÓRPOL-u można zobaczyć symbole organizacji dobroczynnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki