Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego? Powrót do nauki nie musi być trudny. Wyjaśniamy, od czego zacząć

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Nauka angielskiego. Dlaczego jest tak ważna?
Nauka angielskiego. Dlaczego jest tak ważna? unsplash/ Eliabe Costa
Biegła znajomość języka angielskiego jest dzisiaj niezbędna w szkole, pracy i w życiu codziennym. Jednak jak wskazują badania aż 60 proc. Polaków wciąż nie mówi po angielsku w ogóle lub zna jedynie jego podstawy. Ponadto u dużej części osób deklarujących jego znajomość, z uwagi na przerwę w nauce oraz brak kontaktu z językiem, pojawia się strach przed mówieniem powodujący blokadę językową. Czy da się bez stresu wrócić do nauki języka angielskiego i co dzięki temu zyskamy? Eksperci twierdzą, że to jak najbardziej osiągalne. Wymaga to jednak systematycznego i przemyślanego podejścia.

Obawa przed mówieniem po angielsku. Jak z nią walczyć?

Problem z „powrotem do szkoły” dotyczy osób w każdym wieku, a jednym z głównych jego powodów jest strach przed kompromitacją – nie chcemy wypaść gorzej od innych, a zawsze w grupie znajdzie się osoba, która uczy się szybciej i lepiej. Czasem problem dotyczy nawet relacji uczeń-nauczyciel. Szczególnie w przypadku osób, które osiągnęły pewien wiek oraz status zawodowy czy społeczny, kwestia konieczności ponownej nauki może budzić wewnętrzny sprzeciw. Niezależnie od tego, na jakim etapie kariery się znajdujemy, warto pokonać lęki i obiekcje, aby wykonać pierwszy krok, ponieważ komunikacja w językach obcych jest dziś jedną z kluczowych kompetencji.

Nauka angielskiego to sposób na rozwój zawodowy i nie tylko

Człowiek uczy się przez całe życie. To nie tylko powtarzany slogan, ale nasza rzeczywistość. Obecnie osoby wkraczające na rynek pracy będą musiały bardzo szybko zdobywać nowe kompetencje. Stoi przed nimi także perspektywa dużo częstszej zmiany pracy, a nawet branży. W związku z tym warto się uczyć. Język angielski jest podstawą w tak szybko zmieniającym się świecie.

Ponad 83 proc. Polaków uważa, że znajomość angielskiego ułatwia znalezienie wymarzonej pracy. Umiejętność swobodnego komunikowania się w tym języku ma również niebagatelne znaczenie dla rozwoju naszej ścieżki zawodowej. Zgodnie z raportem zrealizowanym na zlecenie Tutlo: „Język angielski na rynku pracy”, w opinii ponad 67 proc. Polaków nieznajomość języka angielskiego może zdecydować o nieotrzymaniu awansu w pracy, a ponad połowa (51 proc.) uważa, że może to bezpośrednio przełożyć się na brak podwyżki.

To, w jakim stopniu nasze zarobki uzależnione są od poziomu znajomości języka angielskiego, uświadamia analiza przeprowadzona na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Według niej miesięczne wynagrodzenie całkowite osób z różną znajomością języków obcych może wynosić średnio od 5000 zł brutto w przypadku tych, którzy oceniają ją jako początkującą, do 8000 zł wśród tych, którzy swoją znajomość określiły jako zaawansowaną.

Nauka języka angielskiego „po latach”. Od czego zacząć?

Szczególnie trudna może okazać się nauka języka angielskiego „po latach”. Obawy przed ponowną nauką mogą mieć różne przyczyny, jedną z nich jest przekonanie, że po dłuższej przerwie zapomnieliśmy większość z tego, czego się nauczyliśmy i będziemy musieli rozpocząć ją od podstaw. Tymczasem jeżeli osiągnęliśmy przynajmniej poziom podstawowy, to powrót do zdobytych umiejętności, nawet w sytuacji, kiedy przez kilka lat nie mieliśmy styczności z językiem, nie będzie aż tak trudny. Eksperci uważają, że wystarczą 3 miesiące regularnej nauki po 3-4 razy w tygodniu, abyśmy znów w miarę swobodnie porozumiewali się po angielsku. Skąd ta pewność? To zasługa naszego mózgu, który przechowuje większość wyuczonych i zdobytych informacji – musimy je sobie tylko przypomnieć.

Kluczowym czynnikiem, który może nam pomóc w podjęciu decyzji o ponownej nauce języka oraz konsekwentnym jej realizowaniu, jest motywacja. Liczne badania wykazują, że to właśnie ona jest kluczem do sukcesu w przypadku nauki języków obcych, a jasno określony cel przekłada się na osiągane wyniki. Dlatego warto zacząć od odpowiedzi na kilka pytań: dlaczego chcę wrócić do nauki języka angielskiego, co mi to da, jakie konkretne i wymierne korzyści przyniesie? Kiedy już ustalimy cel nauki, należy wybrać tryb edukacji najlepiej dopasowany do naszych potrzeb, oczekiwań i możliwości.

– Jeśli ktoś chce się nauczyć języka, zrobi to niezależnie od tego, na jaką metodę nauki się zdecyduje. Efekty przyniosą zarówno lekcje indywidualne, jak i zorganizowane zajęcia grupowe – mówi Kacper Mosior, Academic Manager z Tutlo. – Kiedy wybierzemy tę pierwszą opcję, z lektorem dla nas na wyłączność, nabieramy pewności siebie. I to jest dobra metoda na start, zwłaszcza że głównym powodem nauki języka obcego jest chęć używania go podczas konwersacji. Z drugiej strony – w życiu będziemy mieć styczność z różnymi osobami, dlatego dobrym sposobem nauki jest również poszerzanie swoich umiejętności językowych z innymi użytkownikami w grupie.

Niezależnie od wybranej metody, na starcie powinniśmy zweryfikować poziom naszej znajomości angielskiego, najlepiej w formie testu ustnego – rozmowy z metodykiem. Pozwoli to lektorowi ocenić ją pod kątem płynności i poprawności gramatyczno-leksykalnej. Ważne jest, aby podejść do tego bez stresu, zaufać lektorowi oraz sobie i nie bać się popełniania błędów – nawet rozmówcy natywni je popełniają. Najbardziej motywującą informacją pozostaje przy tym fakt, że już 3 miesiące regularnych i jakościowych lekcji angielskiego pozwala na wejście na zupełnie nowy, wyższy poziom znajomości języka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego? Powrót do nauki nie musi być trudny. Wyjaśniamy, od czego zacząć - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki