Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaciążek. Szlak rowerowy, 12.07.2019. Otwarto ponad 80-kilometrowy historyczny szlak rowerowy (aktualizacja)

Renata Jasińska
Renata Jasińska
Uroczyste otwarcie szlaku odbyło się 13 lipca 2019 r w Jaciążku
Uroczyste otwarcie szlaku odbyło się 13 lipca 2019 r w Jaciążku Renata Jasińska
100 szlaków rowerowych za 100-lecie niepodległości to projekt, który zrodził się w głowach grupy pasjonatów historii i wycieczek rowerowych, zrzeszonych w fundacji „Bez Hamulców”. Idea tego projektu polega na zaplanowaniu przy współpracy z historykami, na terenie całej Polski, szlaków rowerowych w miejscach historycznych nawiązujących do walk o wolną i niepodległą Polskę. Twórcy projektu chcą zjednoczyć samorządy oraz lokalną społeczność do oddania hołdu wszystkim tym, którzy przelewali krew za wolną ojczyznę.

Pierwszy pilotażowy szlak rowerowy wiedzie przez gminę Płoniawy-Bramura i powiat przasnyski.

Jego uroczyste otwarcie i przecięcie wstęgi odbyło się w Jaciążku, 12 lipca 2019 r. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele fundacji, władze gminy Płoniawy-Bramura, Mazowieckiej Komendy OHP oraz władze powiatu przasnyskiego i przasnyskich instytucji.

- Cieszę się, że możemy zacząć tu, na północnym Mazowszu, gdzie było dużo wydarzeń historycznych: poczynając od powstań styczniowych, poprzez I wojnę światową i powstania antykomunistyczne Żołnierzy Wyklętych. Nasza praca zostanie tu dla pokoleń i mam nadzieję, że z pożytkiem dla wszystkich – mówił w czasie otwarcia Bartłomiej Kuraś z Fundacji „Bez Hamulców”.

Szlak tworzy pętlę

Nowo otwarty szlak rowerowy tworzy pętlę Przasnysz – Jaciążek -Przasnysz i liczy ponad 80 km. Szlaki przebiegają poprzez nadleśnictwa Przasnysz i Parciaki.

To unikatowe odcinki duktów leśnych, gdzie stare drzewostany i przepiękne pola uprawne mają niesamowity klimat. Trasa jest dostępna poprzez aplikację Google Maps, zaś dodatkowym ułatwieniem jest kod QR, który znajduje się na każdym znaku, pozwalając się odnaleźć w danym miejscu.

- mówi Bartłomiej Kuraś.

- Szlak ma również swój znak graficzny, który jest przypisany do całości projektu, unikatowy w skali kraju i zarazem niepowtarzalny. Wariantów na przejechanie tej trasy jest wiele, wszystko zależy od pomysłowości użytkownika – wyjaśnia nam pomysłodawca.

Tablice na trasie

Na trasie znajdziemy tablice informujące, po jakich terenach przebiega trasa oraz co wydarzyło się w danym miejscu. Oznaczone są również miejscowe gospodarstwa agroturystyczne.

Chcemy promować to, co polskie

– dodaje Bartłoniej Kuraś.

Fundacja „Bez Hamulców” na co dzień promuje zdrowy tryb życia oraz lokalną historię. Jej założyciel wywodzi się z Podhala, a obecnie mieszka w Warszawie

- Częste przebywanie wraz z młodzieżą z OHP w miejscowym Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Jaciążku pozwoliło mi na zapoznanie się ze specyfiką terenu oraz zapotrzebowaniem na stałe trasy rowerowe. Jest to nie tylko ułatwienie dla miejscowych cyklistów czy przyjezdnych, lecz nade wszystko uatrakcyjnienie i zaprzyjaźnienie wychowanków z OHP z przyrodą i z miejscową historią – opowiada Kuraś.

Patronat honorowy nad projektem objęli senatorowie RP Jan Żaryn i Jan Hamerski oraz poseł na sejm RP Sławomir Hajos. Z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jprojekt wspiera Biuro Programu „Niepodległa”.

Współorganizatorem jest Wojewódzka Mazowiecka Komenda OHP. Mecenasem projektu - aktor Marcin Kwaśny.
Poniżej prezentujemy mapę z przebiegiem szlaku

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki