MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Imiona mają wpływ na długi: 30.11.2022. Jak spłaca kredyty, pożyczki i inne długi Andrzej a jak Jakub. Komu bliżej bankructwa, sprawdź

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Przed okresem andrzejkowych wróżb przyjrzyjmy się okiem analityka samym Andrzejom pod kątem cech wspólnych w ich historii kredytowej. Oczywiście, na rzeczywistą ocenę zdolności kredytowej wpływ ma wiele bardzo zróżnicowanych i znacznie bardziej skomplikowanych czynników, ale może z samego imienia można coś wywróżyć?
Przed okresem andrzejkowych wróżb przyjrzyjmy się okiem analityka samym Andrzejom pod kątem cech wspólnych w ich historii kredytowej. Oczywiście, na rzeczywistą ocenę zdolności kredytowej wpływ ma wiele bardzo zróżnicowanych i znacznie bardziej skomplikowanych czynników, ale może z samego imienia można coś wywróżyć? Łukasz Zarzycki / Polska Press
Choć to bardzo subiektywne podejście, bazujące na utartych przesądach, a nie twardych danych, poszczególnym imionom wiele osób przypisuje konkretne znaczenie. Doszukiwanie się ukrytych w nich cech charakteru czy łączenie ich posiadaczy z zestawem wyjątkowych umiejętności dotyczy także zarządzania kwestiami finansowymi, oszczędzania czy skutecznego zarabiania.

Nawet w przededniu Andrzejek, święta tradycyjnie skupiającego się na zabawie we wróżenie, nie możemy jednak zapominać, że właściwe podejście do zbilansowania domowego budżetu to nie lanie wosku i niezależnie od imienia historię kredytową łatwo sobie zepsuć.

Czy z imienia można wywróżyć historię kredytową?

A czy Andrzeje mają się czym przejmować, gdy spojrzymy na analizę ich sytuacji w oparciu o dane zgromadzone w BIK?

Popularny jak Andrzej

Andrzej to trzecie najpopularniejsze imię męskie noszone w Polsce, zaraz po Piotrze i Krzysztofie. Jak wynika z bazy PESEL ze stycznia tego roku, Andrzejów jest w naszym kraju 563,6 tys. Co ciekawe jednak, to jedno z tych imion, które od lat padają ofiarą zmieniających się mód wśród rodziców. W pierwszej połowie tego roku Andrzej nie znalazł się bowiem nawet w pierwszej pięćdziesiątce imion najczęściej nadawanych nowonarodzonym dzieciom w Polsce.
Obchodzone pod koniec listopada imieniny Andrzeja to tradycyjnie świetna okazja do zorganizowania ostatniej hucznej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem, ale przede wszystkim święto wieszczącego przyszłość lania wosku. Przed okresem andrzejkowych wróżb przyjrzyjmy się okiem analityka samym Andrzejom pod kątem cech wspólnych w ich historii kredytowej. Oczywiście, na rzeczywistą ocenę zdolności kredytowej wpływ ma wiele bardzo zróżnicowanych i znacznie bardziej skomplikowanych czynników, ale może z samego imienia można coś wywróżyć?

BIK prawdę ci powie

W ostatnich latach systematycznie zmniejsza się liczba kredytów zaciąganych co roku przez Andrzejów. W przypadku kredytów gotówkowych ten spadek był niemal dwukrotny: od 73,5 tys. w 2016 r., do 37,2 tys. do września br.
W sumie w ciągu pięciu lat w bazie BIK znalazły się dane o 362 tys. kredytach zaciągniętych przez osoby o tym imieniu i jest to piąty wynik spośród wszystkich imion. Przoduje Anna (568,8 tys. kredytów), a za nią Piotr (438,1 tys.), Krzysztof (430,3 tys.) i Tomasz (360 tys.).
W przypadku kredytów mieszkaniowych Andrzeje osiągnęli 26. rezultat. W sumie zaciągnęli 14,5 tys. kredytów i od 2016 r. widać sukcesywne spadki liczby nowych kredytów: od 2,6 tys. do 2 tys.
Analiza danych na temat imienia Andrzej, dostępnych w bazach BIK, pokazuje, że najwięcej osób o tym imieniu można znaleźć w przedziale wiekowym 55-64 lata oraz wśród osób 65 plus – w sumie te dwie kategorie składają się na ponad połowę z blisko 280 tys. osób o tym imieniu widocznych w BIK.
Pod względem udziału złych kredytów (opóźnionych w spłacie) starsze osoby wypadają nie najgorzej – w przedziałach powyżej 35. roku życia jest to odsetek zbliżony do średniej wynoszącej dla tego imienia 8,1 proc.

Młody Andrzej jak Jakub

Znacznie gorzej wygląda sytuacja młodych Andrzejów, których jest zdecydowanie mniej – w grupie poniżej 24. roku życia zaledwie 1,4 tys., ale wśród których odsetek złych kredytów jest najwyższy. Dla osób do 24 lat wynosi 13,9 proc., a między 25. a 34. rokiem życia 10,6 proc.
Porównanie Andrzeja do Jakuba – najpopularniejszego imienia męskiego wśród urodzonych w ostatnich 20 latach – pokazuje, że tu także odsetek złych kredytów jest największy w najmłodszej grupie, ale wynosi wyraźnie mniej – niespełna 10 proc.

W imię rozsądku

Demografia i moda na imiona są bezlitosne. Bezsprzecznie imion tracących na popularności jest więcej w starszych rocznikach. Na całe szczęście dla niektórych z nich, częstotliwość występowania w danej populacji czy pokoleniu nie jest jednak wyznacznikiem kredytowej wiarygodności i nie jest brana przez analityków pod uwagę przy rozpatrywaniu czynników ryzyka kredytowego.
Dlatego, niezależnie od nadanego imienia i wiary w jego znaczenie, musimy pamiętać, że o historię kredytową należy dbać przez całe życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Imiona mają wpływ na długi: 30.11.2022. Jak spłaca kredyty, pożyczki i inne długi Andrzej a jak Jakub. Komu bliżej bankructwa, sprawdź - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki