MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile zapłacimy za ślub cywilny w 2024 roku? Pamiętaj o tych procedurach! Tyle wynoszą opłaty za ślub cywilny w plenerze

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Koszt ślubu cywilnego zależy od miejsca, w którym będzie zawierany oraz kilku innych czynników. Dodatkowe opłaty dotyczą m.in. obcokrajowców lub rozwodników.
Koszt ślubu cywilnego zależy od miejsca, w którym będzie zawierany oraz kilku innych czynników. Dodatkowe opłaty dotyczą m.in. obcokrajowców lub rozwodników. Łukasz Kaczanowski/ Polska Press
Ślub cywilny to bardzo popularna i zarazem prosta forma zawarcia związku małżeńskiego. Przygotowując się do niej, należy jednak pamiętać o złożeniu odpowiednich dokumentów, a także wniesieniu kilku opłat. Sprawdź, ile kosztuje ślub cywilny i jakie są procedury związane z jego organizacją.

Spis treści

Kto może wziąć ślub cywilny?

Decyzja o formie zawarcia związku małżeńskiego zazwyczaj zapada jeszcze przed zaręczynami. Osoby, które nie chcą lub nie mogą wziąć ślubu kościelnego, najczęściej decydują się na ślub cywilny, który jest nieco tańszy i mniej skomplikowany. Warto jednak pamiętać, że wymaga spełnienia kilku kluczowych warunków.

Zgodnie z polskim prawem wzięcie ślubu cywilnego jest możliwe, jeśli decydują się na to:

 • osoby pełnoletnie lub jeśli kobieta ukończyła 16 lat i uzyskała zgodę sądu na zawarcie małżeństwa,
 • osoby, które nie są w związku małżeńskim,
 • pary, które nie są ze sobą spokrewnione w linii prostej oraz nie są rodzeństwem,
 • pary, które nie są ze sobą spowinowacone w linii prostej (np. ślub teścia i synowej),
 • pary, które nie są w stosunku przysposobienia (np. osoba adoptowana i osoba adoptująca).

Osoby spowinowacone ze sobą mogą zawrzeć ślub tylko po uzyskaniu zgody sądu. Takiego zezwolenia potrzebują też narzeczeni dotknięci chorobami psychicznymi czy niedorozwojem umysłowym. Zawarcie ślubu cywilnego nie będzie możliwe w przypadku osób całkowicie ubezwłasnowolnionych.

Ile kosztuje ślub cywilny w urzędzie?

Koszt ślubu cywilnego zależy od miejsca, w którym będzie zawierany oraz kilku innych czynników. Dodatkowe opłaty dotyczą m.in. obcokrajowców lub rozwodników. Ile zatem musimy zapłacić?

Decydując się na ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego, musimy uiścić opłatę za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84 zł. Można jej dokonać podczas pierwszej wizyty w USC lub przelewem (konieczne będzie zachowanie dowodu wpłaty).

Osoby po rozwodzie lub te, które pochowały współmałżonka, zobowiązane są także do opłacenia skróconego odpisu małżeństwa z adnotacją o zgonie lub rozwodzie w wysokości 22 zł. Jeśli natomiast związek małżeński będzie zawierany z obywatelem innego kraju, należy także opłacić zaświadczenie zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa, które kosztuje 38 zł.

Wszystkie opłaty związane ze ślubem cywilnym w urzędzie prezentują się następująco:

 • sporządzenie aktu małżeństwa (84 zł)
 • pozwolenie sądu na zawarcie małżeństwa (100 zł) - dotyczy ślubu z osobą niepełnoletnią lub dotkniętą niedorozwojem umysłowym czy chorobą psychiczną, lub osobą spowinowaconą w linii prostej,
 • akt stanu cywilnego (38 zł) - wymagany w przypadku śmierci małżonka lub rozwodu,
 • odpis aktu urodzenia (22 zł) - dokument wymagany wtedy, gdy ślub odbywa się poza miejscem zamieszkania,
 • zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa - dotyczy ślubów z osobami pochodzącymi z innych krajów,
 • odpis zupełny aktu cywilnego (33 zł),
 • odpis skrócony aktu cywilnego (22 zł) - jeden otrzymywany jest bezpłatnie w USC,
 • skrócenie terminu oczekiwania na ślub (39 zł) - w wyjątkowych przypadkach kierownik UCL może zgodzić się na skrócenie terminu oczekiwania,
 • tłumacz przysięgły (ok. 200 zł) - przy ślubie z obcokrajowcem,
 • oprawa muzyczna (od 50 do 250 zł).

Co istotne, opłaty związane ze ślubem cywilnym wynoszą tyle samo w każdym urzędzie stanu cywilnego. Różnić się mogą jedynie koszty związane z oprawą muzyczną i tłumaczem przysięgłym.

Ślub cywilny w plenerze - jaki koszt?

Od kilku lat przyszli nowożeńcy mają także możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Może to być plaża, ogród, park czy restauracja. Wybrane miejsce musi jednak spełniać dwa warunki:

 • zachować wzniosłą i uroczystą formę,
 • być bezpieczne dla uczestników.

Rozpatrywaniem wniosku o ślub cywilny w plenerze zajmuje się kierownik urzędu stanu cywilnego.

Opłata za ślub w plenerze wynosi 1000 złotych, jednak nie zawsze musi być naliczana. Wyjątek stanowi bowiem sytuacja, gdy narzeczony przebywa w szpitalu ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia albo odbywa karę więzienia.

Przy ślubie cywilnym w plenerze warto też wziąć pod uwagę koszt wynajmu krzeseł (około 20 zł za sztukę), oświetlenia, a także dekoracji. Ta opcja jest zatem znacznie bardziej kosztowna i może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Ile trzeba czekać na ślub cywilny?

Dokumenty wydawane przez urząd stanu cywilnego dotyczące ślubu są ważne przez pół roku. Czas oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego jest jednak krótszy i wynosi około 2-3 miesiące, a w przypadku małej liczby chętnych uroczystość może zostać przeprowadzona wcześniej. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami od wizyty w USC należy odczekać przynajmniej miesiąc.

W niektórych przypadkach termin ślubu może zostać przyspieszony. Trzeba to jednak odpowiednio uargumentować, by urząd wyraził na to zgodę. Po akceptacji wniosku konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty za wcześniejszy termin w wysokości 39 złotych.

– Jeśli kierownik USC odmówi udzielenia ślubu, dostaniecie pisemną odmowę. Macie wtedy 14 dni na złożenie wniosku do sądu właściwego dla siedziby USC o rozstrzygnięcie, czy przyczyny podane przez kierownika USC uzasadniają jego odmowę. Jeśli odmowa kierownika USC wynika z orzeczenia sądu – nie możecie już złożyć wniosku do sądu o takie rozstrzygnięcie – czytamy na portalu gov.pl.

Jakie dokumenty przygotować przed ślubem cywilnym?

Przed wizytą w urzędzie stanu cywilnego należy przygotować odpowiednie dokumenty. Para powinna zabrać ze sobą dowody osobiste lub paszporty, odpisy aktu urodzenia, a także dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Czasem będą potrzebne dodatkowe pisma takie jak zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa, zezwolenie sądu czy akt stanu cywilnego.

Podczas wizyty w USC trzeba podpisać zapewnienie dotyczące braku wiedzy o okolicznościach wyłączających wzięcie ślubu. Na ceremonię para będzie musiała natomiast zabrać ze sobą dowody osobiste lub paszporty.

Ślub cywilny wymaga też podjęcia decyzji dotyczącej przyszłego nazwiska. Po ślubie istnieje możliwość:

 • zachowania dotychczasowego nazwiska,
 • dodania nazwiska współmałżonka do swojego nazwiska (np. Nowak-Kowalska),
 • wybrania jednego z nazwisk, które będzie nazwiskiem wspólnym.

– Jeśli po ślubie będziecie nosić różne nazwiska, musicie zdecydować jakie nazwisko będą nosiły wasze przyszłe dzieci. Możecie wskazać, że dziecko będzie nosiło nazwisko jednego z was albo nazwisko, które powstanie z połączenia waszych nazwisk (nazwisko matki i dodane do niego nazwisko ojca). Jeśli nie złożycie zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dzieci – będą nosiły nazwisko dwuczłonowe, które powstanie z połączenia waszych nazwisk (nazwisko matki i dodane do niego nazwisko ojca) – informuje portal gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zapłacimy za ślub cywilny w 2024 roku? Pamiętaj o tych procedurach! Tyle wynoszą opłaty za ślub cywilny w plenerze - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki