Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUS: Polacy zarabiają coraz więcej. Średnio nawet do 7,5 tys. zł brutto. Oto najnowsze dane za lipiec 2023

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
W lipcu 2023 znów wzrosły średnie zarobki w sektorze przedsiębiorstw
W lipcu 2023 znów wzrosły średnie zarobki w sektorze przedsiębiorstw 123rf.com/profile_industryview
Główny Urząd Statystyczny przekazał najświeższe dane dotyczące zarobków Polaków. Płace w lipcu 2023 znów wzrosły. Kto zyskał najwięcej? Duże dysproporcje na rynku.

Spis treści

Średnio pracownik zatrudniony w sektorze przedsiębiorstw otrzymał w lipcu 7481,45 zł brutto. Oznacza to wzrost o 10,4 proc. nominalnie w ujęciu rocznym i 2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Warto jednak pamiętać, że przytoczone dane GUS dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm, które zatrudniają powyżej dziesięciu osób. Pracownicy mniejszych firm nie w każdym przypadku mogą liczyć na takie wynagrodzenia.

Co zalicza się do składników wynagrodzenia?

Według analizy GUS, wzrost pensji to wypadkowa wielu czynników, w tym: premii, nagród, wypłat odpraw emerytalnych, ponieważ również one zaliczane są do składników wynagrodzeń.

Wzrost ten spowodowany był m.in. kontynuacją wpłat premii kwartalnych, półrocznych, motywacyjnych, nagród jubileuszowych i okolicznościowych, podwyższeniem wynagrodzeń, a także wypłat odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń) – informuje GUS.

Chcesz zarabiać dużo? Te branże dają najwięcej

Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w lipcu w stosunku do czerwca odnotowano w niemal wszystkich sekcjach PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), z czego największy w: rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie (o 51,6 proc.) oraz w sekcji górnictwo i wydobywanie (o 32,3 proc.).

Przy czym najwyższa wartość przeciętnego wynagrodzenia w lipcu 2023 r. wystąpiła w sekcji Górnictwo i wydobywanie (14 933,27 zł), a najniższa w sekcji: zakwaterowanie i gastronomia (5 452,25 zł).

Wysokość zarobków może w dużej mierze zależeć od premii

Warto przypomnieć, że według „Raportu o wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach” Grafton Recruitment obecnie na wysokie zarobki mogą też liczyć pracownicy działów handlowych, choć pensje są w tym przypadku mocno zróżnicowane i wynikają często z systemu premiowania. Zarobki rozpoczynających pracę w działach sprzedaży zaczynają się od 5 000 zł w branżach technicznych, FMCG, IT i telekomunikacji oraz usług B2B do 9 000 zł w branżach technicznych. Osoby mające od roku do trzech lat doświadczenia zarabiają już od 5 500 zł do 12 000 zł, a te mające od trzech do pięciu lat doświadczenia od 7 000 zł (farmacja i usługi medyczne, Łódź, Katowice, Kraków) do 16 000 zł (usługi B2B w Warszawie), powyżej pięciu lat pracy od 9 500 zł (branża techniczna, Kraków) do nawet 18 000 zł (IT, w stolicy). Na stanowisku Regional Manager w branży usług B2B pensja wynosi od 11 000 zł w Łodzi do nawet 23 000 zł w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GUS: Polacy zarabiają coraz więcej. Średnio nawet do 7,5 tys. zł brutto. Oto najnowsze dane za lipiec 2023 - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki