MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gminny Dzień Edukacji w Myszyńcu połączony z nadaniem tytułu Honorowego Obywatela prof. Grażynie Marii Świąteckiej. 13.10.2022. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Wyjątkowa uroczystość miała miejsce w czwartek 13 października 2022 w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.

Burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk zaprosiła na Gminny Dzień Edukacji. I choć pod takim szyldem odbyła się uroczystość, to nie nauczyciele i pracownicy myszynieckich szkół byli na niej najważniejsi. Piszemy o tym z pełną odpowiedzialnością i przekonaniem, że na pewno nikt się nie obrazi. Ale o tym za chwilę. Trzymajmy się chronologii wydarzenia.

Po wystąpieniu pani burmistrz wręczyła ona coroczne nagrody dla dyrektorów, nauczycieli i pracowników gminnych placówek oświatowych.

Otrzymali je:

  • Mirosław Aptacy
  • Mirosława Grzegorczyk
  • Iwona Tłomacka
  • Jadwiga Przybyłek
  • Bogusława Ceberek
  • Justyna Mikołajczyk
  • Elżbieta Bożena Gwiazda
  • Joanna Pliszka
  • Iwona Trzcińska

Po wręczeniu nagród wystąpili uczniowie szkół podstawowych z Myszyńca i Wykrotu.

Aż w końcu przyszedł czas na najważniejsze – nadanie Tytułu Honorowego Obywatela Myszyńca profesor Grażynie Marii Świąteckiej.

To urodzono w Myszyńcu 89 lat temu lekarka, kardiolog, nauczyciel akademicki i działaczka społeczna, profesor nauk medycznych, dama Orderu Orła Białego.

Profesor Świątecka urodziła się w 1933 roku w Myszyńcu, jako córka Witolda i Emilii, pracujących jako nauczyciele. W 1940 wywieziona do ZSRR, przebywała w miejscowościach obwodów archangielskiego i kujbyszewskiego, a następnie w Stawropolu. W połowie lat 40. wróciła do kraju, zamieszkała w Warszawie, a później w Sopocie. W 1958 ukończyła studia medyczne na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. Pracowała na macierzystej uczelni w Zakładzie Mikrobiologii i jako asystent na Oddziale Wewnętrznym Szpitala Morskiego w Gdyni Redłowie. Od 1960 pracowała w III Klinice Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Gdańsku, początkowo jako asystent, adiunkt, docent i w końcu profesor. W 1994 roku Grażyna Maria Świątecka otrzymała tytuł profesora nauk medycznych. W 2019 roku otrzymała najwyższe polskie odznaczeniem państwowe – Order Orła Białego.

- Drodzy państwa, drodzy rodacy myszynieccy – mówiła po otrzymaniu tytuły Honorowego Obywatela Miasta (który sama konsekwentnie nazywała tytułem Honorowej Obywatelki) prof. Świątecka. - Bardzo się cieszę, że jest to właśnie w dniu edukacji, kiedy na sali zgromadzeni sią tak liczni nauczyciele. Jak państwo słyszeliście, urodziłam się w rodzinie nauczycielskiej. I moi rodzice i moje ciocie, po I wojnie światowej pracowali tutaj z wielkim zaangażowaniem. Oczywiście była to zupełnie inna praca, budowało się wówczas podstawy edukacji i to od zera, w większości przypadków właściwie od analfabetyzmu, bo taka była spuścizna po zaborach. Ja myślałam, że zawód nauczycielski mnie ominął, ale okazało się że nie.

W końcu ja też zostałam nauczycielem akademickim. I do końca, do emerytury, wykładałam w gdańskiej Akademii Medycznej. Dlatego czuję jedność z państwem, jedność nauczycielską. Kasta nauczycieli, jak ja nas nazywam, jest mocna i wie czego chce. Jestem dumna, że tak jak państwo, do niej należę

– mówiła prof. Świątecka.

Oczywiście odnosząc się do przyznanego jej tytułu:

- Dzisiejszą uroczystością jestem niezmiernie wzruszona. Przyjmuję to w imieniu nie tylko swoim, ale tych wszystkich, którzy tu, na ziemi kurpiowskiej, nie tylko w Myszyńcu, pracowali, byli nauczycielami. Tworzyli tę społeczność – mówiła.

Uroczystość była też okazją do prezentacji autobiograficznej, wspomnieniowej książki profesor Świąteckiej „Mój Myszyniec”.

Jeden z odczytanych podczas spotkania przez burmistrz Abramczyk fragmentów tej książki, dotyczył otrzymanego przez prof. Świątecką Orderu Orła Białego.

„Co bym mogła ofiarować tej rodzinnej ziemi, którą opuściłam w dzieciństwie wychodząc w świat, w którym spełniałam się jako lekarz, kardiolog, naukowiec, społecznik? Może Order Orła Białego, którym odznaczył mnie Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda 11 listopada 2019 roku. I chociaż ziemia kurpiowska bogata jest w bohaterskie historyczne wydarzenia i wydała na świat wielkich bohaterów ducha, to z trudnego do odgadnięcia zamysłu Opatrzności to najwyższe odznaczenie Rzeczpospolitej Polskiej przypadło w udziale osobie urodzonej w Myszyńcu, w II Rzeczpospolitej, córce Emilii i Witolda Świąteckich – nauczycieli zasłużonych dla Kurpiowszczyzny” – przeczytała burmistrz Myszyńca.

- Chciałam się jakoś podzielić tym odznaczeniem z moimi rodakami z Myszyńca. Czujcie się państwo nagrodzeni, odznaczeni – skromnie potwierdziła swoje słowa honorowa obywatelka Myszyńca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki