Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Czarnia z prawem bartnym. 30.05.2022 radni podjęli uchwałę w tej sprawie

Kazimierz Żyra
Fot. Kazimierz Żyra
W poniedziałek 30 maja 2022 odbyła się XXVI sesja Rady Gminy Czarnia. Porządek obrad był mocno rozbudowany. Uczestnicy sesji wysłuchali sprawozdania z działalności Centrum Usług Społecznych za rok 2021, raportu o stanie gminy, sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok. Radni udzielili absolutorium wójtowi Markowi Piórkowskiemu z tytułu wykonania budżetu za rok 2021 oraz uchwalili zmiany w budżecie na 2022 rok oraz w wieloletniej Prognozie Finansowej. Radni podjęli także uchwały w sprawie utworzenia i nadania statutu Młodzieżowej Radzie Gminy oraz Gminnej Radzie Seniorów. Jednym z punktów obrad było głosowanie nad uchwałą w sprawie wprowadzenia na terenie gminy Czarnia Prawa Bartnego Kulturowego.

Do jej przyjęcia przekonywali obecni na sesji Janusz Marzewski ze Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich i Sylwester Kamiński sekretarz Zarządu Głównego Związku Kurpiów. Podkreślali, że proponowana uchwała jest próbą przywrócenia pewnych praw nabytych, które Kurpie utracili podczas zaborów.

Uchwała Prawo Bartne Kulturowe wzorowana jest na dawnym zwyczajowym prawie bartnym. Napisany archaicznym językiem dokument składa się z 20 punktów. Definiuje on pojęcie boru i bartnika, określa treść składanej przez niego przysięgi, terminu zwoływania oraz miejsca zebrania bartników („przysięga bartna rugowa”), posiadania znamienia bartnego (znak graficzny przypisany właścicielowi boru) oraz powoływania starosty bartnego. W myśl uchwały bartnikiem może być właściciel lasu, w którym znajduje się barć lub kłoda bartna. Po dopełnieniu określonych formalności w Urzędzie Gminy nie uiszcza już podatku leśnego. W zamian zobowiązany jest do płacenia podatku w naturze, czyli w miodzie. Rocznie jest to rączka miodu, czyli około 1 litra. W uchwale zapisano, że wójt gminy może zastosować odpowiednią ulgę podatkową dla bartników. W dokumencie znalazły się także wymogi dotyczące dobrostanu zdrowotnego pszczół, używania tradycyjnych narzędzi bartnych podczas pracy (piesznia, leziwo) i pracy przy barci w tradycyjnym stroju regionalnym. Starosta bartny przekazuje wójtowi zebrany od bartników miód, który przeznaczony jest na promocję gminy. Uchwała określa również sankcje karne za ścięcie lub spalenie barci, zdjęcie kłody bartnej i zabór pszczół.

Przyjęta uchwała ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r. po ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Gmina Czarnia jest pierwszą jednostką samorządu terytorialnego w Polsce, w której obowiązywać będzie prawo bartne.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki